Çanakkale beni her gün biraz daha kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Bundan yalnızca birkaç hafta önce sahil yürüyüşüm sonrası Cevatpaşa Mahallesi’nde kordona bakan sokaklardan birine girdim ve eve doğru yol aldım. Aki Gift Shop’la fark etmeden ilk o gün tanışmışım aslında. Sizleri de tanıştırmak için daha fazla beklemek istemedim.

Az ilerde köşe başında bir dükkanda tadilat olduğunu gördüm. Hani bazı yerler vardır ya kendine has bir enerjisi olur. Ustalar içeride çalışıyor, boya – badana yapılıyordu. Buradan ne güzel cafe olur, keşke benim olsaydı dedim, ufak bir iç geçirdim ve yürüyüp devam ettim. Birkaç gün sonra aynı sokaktan tekrar geçtiğimde artık dükkanın yavaş yavaş tamamlanmaya başlıyor olduğunu gördüm ve evet burası tam da düşündüğüm gibi cafe oluyordu. Yalnız bir farkla, burası öyle sıradan bir cafe değil, içerisinde kaliteli, doğal ve farklı satıcılardan özenle hazırlanmış ürünleri de barındırıyor. Ertesi gün kafamı kaldırıp tabelayla göz göze geldiğimde daha önceden tanıştığımızı anladım. Çanakkale’ye gelen bu taze enerjiyi meğer Bozcaada sokaklarından anımsıyormuşum. AKİ Gift Shop ile tanışıklığımız Bozcaada’ya uzanıyor. Eminim yazıyı okuduğunuzda bir çoğunuzda anımsayacaksınız. 

Aki’nin o kadar özenli bir dekorasyonu var ki havalar bir an önce ısınsın ve dışarıdaki bar tabureli kısmında bilgisayarımı alıp bir yandan çalışıp bir yandan çayımı – kahvemi yudumlayayım istiyorum. İçeri girdiğinizde sağ tarafta birkaç masa bulunuyor. Duvarın bir kısmı biraz önce bahsettiğim birbirinden kaliteli ve doğal ürünlerle dolu. Bunlardan bazıları Homemade Aromaterapi, Lexon Mina ve Burju’s

Orta kısımda atıştırmalıkların ve çay-kahvelerin bulunduğu bölüm bulunuyor. Aki’de içtiğiniz çaylar Chado‘nun enfes bitki çayları, kahveler ise Aki Blend’e ait  Filtre kahvelerden oluşuyor. Dilerseniz sonrasında paket olarak da satın alabilirsiniz. Atıştırmalıklar bölümünde ben çikolatalı minik topları tercih ettim. Çok hafif ve bir o kadar doyurucuydu. Diğer lezzetleri tatmak için sabırsızlanıyorum. Sol taraftaki duvar boydan boya ürünlerle çevrili. İlk gözüme çarpanlar tabii ki her detayına bayıldığım Kepenek ürünleri oldu. Çay servisimizde kepeneğin şirin bardaklarıyla yapıldı. Muhteşem bir detaydı, herkes bu bardaklardan bi tane edinmeli diye düşünüyorum. Emin olun çok kullanışlı.

Bir diğer durağım ise Kırmızı İp‘in göz alıcı el işi ürünlerinin bulunduğu kısım oldu. Kırmızı ipin şans getirdiğine inananlardanım. Üstelik altın ve inci detayları da paha biçilemez. O da ne, İzipizi gözlükleri de buradaymış:) Eğer siz de benim gibi denemeden gözlük alamayanlardansanız, birbirinden renkli ve her daim klasik seçenekleriyle rafta sizi bekliyor. Ahh bir köşe daha var ki, görünce gözlerim parladı. Wouf capcanlı renkleri ve muhteşem desenli çanta – cüzdanlarıyla Aki gift Shop’ta yerini almış. Sayamayacağım daha birçok ürün mevcut. Bu şirin dükkan gün geçtikçe yeni siparişlerinde eklenmesiyle dolup taşacak gibi görünüyor. 

O halde Kuzey Ege bu yılki rotanıza eklenebilir. Diler Çanakkale’den dilerseniz de Bozcaada’dan Aki’ye uğrayıp bir ufak soluklanıp, bir şeyler içip mini bir alışveriş turu yapmadan da dönmmeyin derim. Belki bir kırmızı ip de siz alır, dileğinizle bir düğüm atarsınız…

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/akigiftshop

İlginizi çekebilir: Öyküm Pekşen’den Çanakkale’de Seramik Atölyeleri