Alaf, uzun süredir gidilecekler listemin başında olan, gerek yemekleri, gerekse atmosferiyle uzaktan fotoğraflarına bakarken dahi gidince çok çok seveceğimi anladığım bir mekandı. Alaf’ın alt katında Alaf 2Tek adıyla gastro rakı bar konseptine geçildiğini gördüğüm an arkadaşlarımı hızlıca örgütledim ve kendimizi Kuruçeşme’de Alaf’ın önünde bulduk. 🙂

Konum

Alaf, Kuruçeşme’nin en güzel yerinde, manzaralı bir şef restoranı. Özellikle üst kattaki meyhane kısmını bir süredir görmek istiyordum; ancak fırsat bulamamıştım. Alaf 2Tek’i görünce bir ”Gastro Rakı Bar”a gitme fikri, Cuma gecesi için inanılmaz hoş geldi ve sonunda Alaf’taydık işte! İsminin hakkını verecek şekilde iki tek rakı yanına lezzetli ve pratik yemeklerle bizi mükemmel karşıladı Alaf.

Menü üçe ayrılmıştı, Çöplenme, İki Şiş Bir Tek ve Tıkınma şeklinde. Çöplenme kısmında; çiroz, deniz kestanesi, bottarga gibi her yerde bulunamayacak değişik çeşitler vardı, biz biraz yeniliklere kapalı olduğumuzdan bu saydıklarımı merak ede ede klasiklerden seçimler yaptık. 🙂 Neredeyse tüm klasikleri denedik diyebilirim. Öncelikle masaya gelen çöplenmelerden sumaklı roka ile tarama, Antakya yoğurt ve ‘çatır çutur mantı’ enfesti. Her birinin tadı damağımda kaldı diyebilirim. Sonrasında gelen Adana taze sucuk ve kırmızı biber reçeli ile servis edilen köfte de esasında her yerde bulabileceğimiz yiyecekler gibi görülebilecekse de apayrı yorumlanmalarıyla bizi bizden aldı. Biz sakatatlar konusunda biraz çekingen davransak da menünün kare asları esasında sakatatlar. Ciğer, uykuluk, dana dil, sulu atom, kokoreç seçenekleri hem çok farklı sunumları hem de lezzetleriyle pek çok kişiye hitap edecek gibi görünüyor.

Bu arada çekingen davrandık desek de yan masaya gelen kokoreçin etkisi altına girdik ve brioche ekmeği ile sunulan avokadolu kokoreç yedik. Herkesin tatmasını isteyeceğim günlerce anlatacağım kadar harikaydı! Yemek biterken üst kattaki Alaf Kuruçeşme‘den tatlı isteyebilir miyiz diye sorduk ve baklavanın tadına da bakabildik. Farklı ve lezizdi. Alaf 2Tek’e pazartesi hariç her akşam birkaç kadeh yanına lezzetli yemek deneyimi için gidebilirsiniz. Şiddetle öneririm!

Fotoğraflar: Instagram / Alaf 2Tek

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul Yeni Mekanlar