İstanbul’da 5 – 14 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Filmekimi 2018 programında, ilk bakışta sizin de ilginizi muhtemelen aynı filmler çekti. Biletlerinin hemen tükenecek olması neredeyse kaçınılmaz olan bu hit Filmekimi 2018 filmleri bir yana, programda çok seveceğiniz alternatif filmler de mevcut…

filmekimi filmleri - lazzaro felice

Filmekimi filmleri ‘nden Lazzaro Felice / Happy As Lazzaro

Festival programları açıklandıktan sonra, hemen hemen baktığımız her yerde benzer öneriler görüyoruz. Hatta ben de Filmekimi Önerileri: Filmekimi 2018’in 10 Hit Filmi yazımda adını ve her filmini ezbere bildiğimiz o yönetmenlerin merakla beklenen filmlerine, Cannes’da ve Venedik’te büyük ödüllere uzanmış filmlere yer verdim. Bu yazı ise farklı: İşte, ilk bakışta dikkat çeken o filmlerin yanında gözünüzden kaçmaması gereken, farklı özellikleriyle sizi cezbedebilecek 5 alternatif öneri…

 

Alternatif Filmekimi 2018 Filmleri

The Kindergarten Teacher | Sara Colangelo, ABD

2015 yılında !f İstanbul’un Keş!f yarışmasında izlediğim ve çok beğendiğim bir İsrail filmi vardı: Haganenet / Anaokulu Öğretmeni. Yönetmen Nadav Lapid‘in filmi, sınıfındaki çocuklardan birinin sanatsal yeteneği karşısında büyülenen ve bu hissi önce bir hayranlığa, sonra da tehlikeli bir saplantıya dönüştüren bir anaolulu öğretmeni hakkındaydı. Geçmiş deneyimlerim gösteriyor ki, Hollywood’un yabancı dildeki başarılı ve orijinal filmleri alıp İngilizce olarak yeniden çevirmesi pek hazzettiğim bir formül değil. Insomnia, Let Me In, Everybody’s Fine, Brothers ve Secret in Their Eyes aklıma gelenlerden sadece birkaçı… Fakat bu kez önyargımı bir kenara bırakıp bu filmi merak etmeye karar verdim, çünkü The Kindergarten Teacher‘ın başrolünde çok sevdiğim Maggie Gyllenhaal var ve prömiyerini Sundance’te yapan bu Sara Colangelo imzalı Netflix filmi, festivalden En İyi Yönetmen ödülüyle ayrıldı. Haganenet hakkındaki incelememi buradan okuyabilirsiniz.

IMDb

7 Ekim Pazar 13.30’da Rexx, 12 Ekim Cuma 11.00’de Beyoğlu, 13 Ekim Cumartesi 16.00’da City’s, 14 Ekim Pazar 19.00’da Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

Kona fer í stríð / Woman at War | Benedikt Erlingson, İzlanda

Filmekimi 2018 filmleri arasındaki Nordik filmlerden biri olan Kona fer í stríð / Woman at War, birkaç gün önce İzlanda’nın bu yılki Oscar aday adayı seçildi. 2013’te Hross í oss / Of Horses and Men filmiyle tanıştığımız yönetmen Benedikt Erlingson, o filminde Kuzey mizahını ve İzlanda görüntülerini en iyi şekilde kullanmış, birkaç kesişen hikâyeyle bir kasabanın farklı dünyalara sahip insanlarını ve onların atlarıyla ilişkilerini anlatmıştı. Erlingson’un yeni filminde çevreci ve aktivist bir kahramanla tanışacak, alüminyum endüstrisine karşı açtığı savaşla olumlu sonuçlanan evlatlık başvurusunun arasında kalan bu kadının ikilemini izleyeceğiz. Filmekimi filmleri arasındaki Nordik yapımları yazdığım bu yazıma da göz atabilirsiniz.

IMDb

6 Ekim Cumartesi 19.00’da Rexx, 7 Ekim Pazar 11.00’de Beyoğlu, 9 Ekim Salı 13.30’da Atlas, 14 Ekim Pazar 16.00’da City’s sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Lazzaro felice / Happy As Lazzaro | Alice Rohrwacher, İtalya

Alice Rohrwacher ile yine Filmekimi’nde, Jüri Büyük Ödülü kazanan önceki filmi Le meraviglie / The Wonders sayesinde tanışmıştık. (Kardeşi Alba Rohrwacher‘i ise zaten uzun süredir Io sono l’amore / I Am Love, Il racconto dei racconti / Tale of Tales ve Hungry Hearts gibi filmlerden tanıyoruz.) Yönetmen Rohrwacher’in yeni filmi Lazzaro felice / Happy As Lazzaro, yine ilk kez Cannes Film Festivali’nde gösterildi ve bu kez En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. En yakın dostunu aramak için büyük şehre doğru bir yolculuğa çıkan genç bir çiftçinin mistik öğelerle süslü macerasını anlatıyor film. Başrolde tesadüfen keşfedilen oyuncu Adriano Tardiolo yer alırken, kadroda yine Alba Rohrwacher de var. Her iki filmiyle de Cannes Film Festivali’nde ödüllendirilmiş bir yönetmenin filmini alternatif Filmekimi 2018 filmleri arasında saymak ne kadar doğru bilmiyorum ama programdaki diğer İtalyan yönetmenler Paolo Sorrentino, Luca Guadagnino ve Matteo Garrone olunca, sizi Rohrwacher’den de haberdar etmek istedim.

IMDb

6 Ekim Cumartesi 16.00’da Atlas, 8 Ekim Pazartesi 19.00’da Rexx, 9 Ekim Salı 16.00’da Beyoğlu, 10 Ekim Çarşamba 21.30’da City’s sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Museo | Alonso Ruiz Palacios, Meksika

Belki de zaten çoktan başrol oyuncularından Gael García Bernal sayesinde ilginizi çekmiştir; Berlin Film Festivali‘nden En İyi Senaryo ödülüyle ayrılan Museo, Meksika tarihindeki en büyük soygunlardan birini konu alıyor. 1985’te Meksika Antropoloji Müzesi’nde gerçekleşen bu soygun, 30’lu yaşlardaki iki öğrenci tarafından planlanmış ve uygulanmıştı. Konusu bana bu yıl izlediğim, yine öğrenciler tarafından gerçekleştirilen mükemmel bir soygun filmini, American Animals‘ı çağrıştırdığı için özellikle listeme ekledim. Fakat bir sebep de kuşkusuz Güeros ile dikkatimizi çeken yönetmen Alonso Ruiz Palacios.

IMDb

6 Ekim Cumartesi 21.30’da Beyoğlu, 8 Ekim Pazartesi 13.30’da Rexx, 10 Ekim Çarşamba 19.00’da City’s, 13 Ekim Cumartesi 16.00’da Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Oiktos / Pity | Babis Makridis, Yunanistan

Yunan Yeni Dalgası‘nın sıkı bir takipçisiyseniz, bir an bile düşünmeden Oiktos / Pity‘i listenize ekleyin. Çünkü daha önce L‘i çeken Babis Makridis‘in bu filminin senaristlerinden biri, Kynodontas / Dogtooth, Chevalier, L, The Lobster ve The Killing of a Sacred Deer gibi, Yunan Yeni Dalgası’nın başyapıtlarının ortak senaristi Efthymis Filippou. Prömiyeri Sundance Film Festivali‘nde gerçekleşen Oiktos / Pity‘de, yalnızca mutsuz olduğunda mutlu olabilen, üzüntü bağımlısı, kendine acısınlar diye her şeyi yapmaya hazır bir adamı konu alınıyor. Rahatsız edicilik ve mizahı iç içe geçiren film, en merak ettiklerimden.

IMDb

7 Ekim Pazar 19.00’da Beyoğlu, 12 Ekim Cuma 11.00’de Atlas, 13 Ekim Cumartesi 11.00’de City’s, 14 Ekim Pazar 13.30’da Rexx sinemasında izleyebilirsiniz.

 

İstanbul için biletlerin 29 Eylül Cumartesi günü satışa çıktığını hatırlatayım. Filmekimi, İstanbul’un ardından 12 – 16 Ekim’de Ankara, 19 – 23 Ekim’de de İzmir‘e uğrayacak.

Şimdiden iyi seyirler!

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN