İstanbul’da 8-17 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Filmekimi 2021 programında, ilk bakışta sizin de ilginizi muhtemelen aynı filmler çekti. Biletlerinin hemen tükenecek olması neredeyse kaçınılmaz olan bu hit Filmekimi 2021 filmleri bir yana, programda çok seveceğiniz alternatif filmler de mevcut…

filmekimi 2021 filmleri - my brothers and i
Filmekimi filmlerinden My Brothers and I

Festival programları açıklandıktan sonra, hemen hemen baktığımız her yerde benzer öneriler görüyoruz. Hatta ben de Filmekimi Önerileri: Filmekimi 2021’in 10 Hit Filmi yazımda adını ve her filmini ezbere bildiğimiz o yönetmenlerin merakla beklenen filmlerine, Cannes’da ve Venedik’te büyük ödüllere uzanmış filmlere yer verdim. Bu yazı ise farklı: İşte, ilk bakışta dikkat çeken o filmlerin yanında gözünüzden kaçmaması gereken, farklı özellikleriyle sizi cezbedebilecek 5 alternatif öneri…

Alternatif Filmekimi 2019 Filmleri

Hytti nro 6 | Juho Kuosmanen, Finlandiya

youtube play youtube play

Bu listede izlediğim tek film bu olacak; Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin benim için (ilk yazımdaki listede yer alan The Worst Person in the World’den sonra) en iyi ikinci filmiydi. Kuosmanen’in Cannes Film Festivali’nden Grand Prix ile dönen filmi Compartment No.6, trende geçen bir yolculuk filmi. Rusya’yı bir ucundan diğerine kat ederken aynı kompartmanda karşılaşan ve birbirlerinden nefret eden iki yabancının saatler, hatta günler ilerledikçe gelişen ve sıkılaşan bağı, tıpkı yönetmenin ilk filmi The Happiest Day in the Life of Olli Mäki’de olduğu gibi küçük ama derin anlarla dolu.

IMDb

8 Ekim Cuma 19.00’da Beyoğlu, 12 Ekim Salı 19.00’da Atlas, 14 Ekim Perşembe 16.00’da Kadıköy, 15 Ekim Cuma 21.30’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

Dýrið / Lamb | Valdimar Jóhannsson, İzlanda

youtube play youtube play

Filmekimi seçkisindeki tüm Nordik filmleri önermeden duracağımı sanmıyordunuz, değil mi? Cannes’daki ilk gösterimin ardından gelen tüm yorumları bende heyecan uyandıran bu İzlandik film Lamb‘in, karanlık bir masal tadında olduğu söyleniyor. Medeniyetten uzak bir çiftlik, koyun sürüleri, büyüleyici bir doğa ve doğa üstü bir gerilim. İzlanda sinemasından daha ne bekleyebiliriz ki…  Üstelik filmin başrol oyuncularından biri Noomi Rapace

IMDb

9 Ekim Cumartesi 21.30’da Kadıköy, 14 Ekim Perşembe 19.00’da Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

Mass | Fran Kranz, ABD

youtube play youtube play

Mass’in adını, ilk kez gösterildiği Sundance Film Festivali’nden beri çok sık duyuyorum. Fran Kranz’ın ilk filmi, 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan Florida Parkland Katliamı’ndan yola çıkıyor ve 2018’deki katliamın ardından bu felaketin iki zıt tarafında duran iki ailenin buluşarak yüz yüze görüşmelerini anlatıyor. Televizyonda harikalar yaratan, Ann Dowd’u izlemek için bile listenize eklemelisiniz. 

IMDb

9 Ekim Cumartesi 13.30’da Atlas, 10 Ekim Pazar 19.00’da Beyoğlu, 13 Ekim Çarşamba 16.00’da’de Kadıköy sinemasında izleyebilirsiniz.

Mes frères et moi / My Brothers and I | Yohan Manca, Fransa

youtube play youtube play

Yazılarımı okuyanlar, büyüme hikayelerinin özellikle ilgimi çektiğini, klasik müziğe de sinemaya olduğu kadar olmasa da tutkuyla bağlı olduğumu biliyordur. Fransız komedilerinden ve 60’lı / 70’li yılların İtalyan filmlerinden etkilenen yönetmen Yohan Manca‘nın ilk uzun metrajlı filmi, bu ikisini birleştirenlerden. Güney Fransa’da yaz tatili sırasında bir arya söylendiğini duyan ve opera sanatçısı Sarah ile tanışan on dört yaşındaki Nour’un hikayesi, bir anda karşısına çıkan operaya olan merak ve ilgisiyle hayata tutunan bir çocuğun büyüme hikayesi. 

IMDb

9 Ekim Cumartesi 11.00’de Kadıköy, 15 Ekim Cuma 16.00’da Atlas, 16 Ekim Cumartesi 13.30’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

Tre piani / Three Floors | Nanni Moretti, İtalya

youtube play youtube play

Kesişen hayatlar teması, kusursuz filmler olmadığı zamanlarda dahi ortaya izlemesi keyifli, iyi hissettiren filmler çıkarıyor – heleki kamerasını bir apartmanın farklı dairelerinin kapılarından, pencerelerinden içeri uzatıyorsa. La stanza del figlio / Son’s Room ya da Mia madre / My Mother filmleriyle tanıyabileceğiniz yönetmen Nanni Moretti’nin yenisi Three Floors da böyle bir yapıda. Yaşlı komşularından şüphelenen genç bir çift, hep işyerinde olan eşinin yokluğundan bunalan genç bir anne ve genç oğullarının sorunlarıyla uğraşan emekli bir hâkimle eşi… Margherita Buy, Riccardo Scamarcio ve Alba Rohrwacher gibi İtalyan yıldızların yanında kendisi de rol alan Moretti’nin filmi listemdeki ufak ama merak uyandıran filmlerden biri.

IMDb

9 Ekim Cumartesi 19.00’da Atlas, 10 Ekim Pazar 16.00’da Beyoğlu, 14 Ekim Perşembe 11.00’de Kadıköy sinemasında izleyebilirsiniz.

Filmekimi, İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir‘e de uğrayacak.

Şimdiden iyi seyirler!