İstanbul’da 4-13 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Filmekimi 2019 programında, ilk bakışta sizin de ilginizi muhtemelen aynı filmler çekti. Biletlerinin hemen tükenecek olması neredeyse kaçınılmaz olan bu hit Filmekimi 2019 filmleri bir yana, programda çok seveceğiniz alternatif filmler de mevcut…

 Filmekimi filmlerinden Babyteeth
Filmekimi filmlerinden Babyteeth

Festival programları açıklandıktan sonra, hemen hemen baktığımız her yerde benzer öneriler görüyoruz. Hatta ben de Filmekimi Önerileri: Filmekimi 2019’un 10 Hit Filmi yazımda adını ve her filmini ezbere bildiğimiz o yönetmenlerin merakla beklenen filmlerine, Cannes’da, Venedik’te ve Toronto’da büyük ödüllere uzanmış filmlere yer verdim. Bu yazı ise farklı: İşte, ilk bakışta dikkat çeken o filmlerin yanında gözünüzden kaçmaması gereken, farklı özellikleriyle sizi cezbedebilecek 5 alternatif öneri…

Alternatif Filmekimi 2019 Filmleri

Bacurau | Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles, Brezilya

youtube play youtube play

Brezilya sinemasının yeni yıldızlarından Kleber Mendonça Filho, ilk filmi O Som ao Redor / Neighboring Sounds ile kalbimi çalamasa da Aquarius‘una hayran olduğum bir yönetmen. Kendisi bu kez Juliano Dornelles ile ortak işleri Bacurau ile Cannes’da yarıştı ve Jüri Ödülü’nü Les misérables ile paylaştı. Film Latin Amerika’nın mitlerinden ve geleneklerinden beslenen, tuhaflıklar ve şiddetle dolu gizemli bir hikaye anlatıyor. Anaerkil bir toplumda, kabile reisi konumundaki kadının ölümünün ardından yaşanmaya başlayan tuhaf olaylar arasında kasabanın haritalardan silinmeye başlaması dahi var. Latin Amerika’daki güncel olaylar, siyasi tarih ve toplumsal travmaların bu tuhaf hikayeyi çokça beslediği kesin ve nasılını görmek için, Aquarius‘un başrol oyuncusu Sônia Braga‘nın da yer aldığı film, Filmekimi’nde en merak ettiklerimden.

IMDb

4 Ekim Cuma 21.30’da Rexx, 5 Ekim Cumartesi 21.30’da Beyoğlu, 6 Ekim Pazar 16.00’da Atlas, 10 Ekim Perşembe 16.00’da City’s sinemasında izleyebilirsiniz.

 Babyteeth | Shannon Murphy, Avustralya

youtube play youtube play

Babyteeth‘in adını ilk kez Venedik Film Festivali programı açıklanıp da, yarışma bölümünde kadın yönetmenler konusunda ne kadar eşitsiz bir dağılım olduğu tartışılmaya başladığında duydum. Ana yarışmada yer alan iki kadın yönetmenden biri de ilk uzun metrajlı filmini çeken  Shannon Murphy idi. Hakkında “kadın kotasından” yarışmaya eklendiği gibi şeyler söylenen Babyteeth, oldukça iyi eleştiriler almakla kalmayıp bir de genç oyuncusu Toby Wallace‘a ödül kazandırınca böyle düşünenleri haksız çıkardı. Babyteeth, tatlı bir ilk aşk hikayesine, enerjik bir büyüme hikayesine benziyor. 15 yaşındaki, kanser hastası Milla ve herkesi endişelendiren ilk aşkı, kendisinden yaşça büyük, yüzünde bile dövmeleri olan, evsiz torbacı sevgilisi yetenekli genç oyuncular tarafından canlandırılıyor.

IMDb

4 Ekim Cuma 19.00’da City’s, 5 Ekim Cumartesi 13.30’da Rexx, 9 Ekim Çarşamba 16.00’da Beyoğlu, 12 Ekim Cumartesi 11.00’de Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

Hvítur, Hvítur Dagur / A White, White Day | Hlynur Pálmason, İzlanda

Hvítur, Hvítur Dagur / A White, White Day | Hlynur Pálmason, İzlanda
Hvítur, Hvítur Dagur / A White, White Day | Hlynur Pálmason, İzlanda

Filmekimi filmlerinden Hvítur, Hvítur Dagur / A White, White Day

Yazılarımı takip edenler, hiçbir film festivalini, eğer ki programları elveriyorsa Nordik bir film önermeden geçmeyeceğimi bilir. Filmekimi 2019 filmleri için alternatif önerilerime bu kontenjandan giren film de bu oldu. İzlandalı yönetmen Hlynur Pálmason‘u, Danimarka’da Danca çektiği Vinterbrødre / Winter Brothers filmiyle tanımıştık. Danimarka’daki bir madenci kasabasında iki kardeşin hikayesini anlatan bu film, Pálmason’un aile dramlarına modern ve biçimsel olarak Nordik melodramlardan başkalaşan tarzının habercisiydi benim için. Yönetmenin iki yıl sonra gelen ikinci uzun metrajlı filmi olan Hvítur, Hvítur Dagur / A White, White Day, yine bir aile dramı. Bu kez İzlanda’da geçen film, küçük bir kasabanın polis komiserinin, eşinin bir adamla ilişkisi olduğu saplantısı üzerine. Pálmason’un başarısı yeni filminde de sürüyor mu, öğrenmek için sabırsızlanıyorum.

IMDb

4 Ekim Cuma 13.30’da Atlas, 6 Ekim Pazzar 13.30’da City’s, 10 Ekim Perşembe 11.00’de Beyoğlu, 12 Ekim Cumartesi 19.00’da Rexx sinemasında izleyebilirsiniz.

The Lodge | Severin Fiala & Veronika Franz, Birleşik Krallık

youtube play youtube play

Ich seh, ich seh / Goodnight Mommy‘i hatırlıyor musunuz? Avusturyalı Severin Fiala ve Veronika Franz‘ın ilk filmleri, 2015 yılında izlediğim en iyi filmlerden biriydi ve bana kalırsa son yılların en iyi gerilim filmlerinden biri. Doğaüstünü minimumda tutarak, sadece iki çocuğun içindeki saf şiddet eğiliminden ve psikopatça eylemlerinden beslenen gerilimi muazzamdı. İkili, şimdi yine çocukların merkezde olduğu bir gerilim filmiyle karşımızda – bu kez İngilizce. Psikolojik gerilimin bir kez daha yükselerek tavan yapacağı bu filmde, müstakbel üvey anneleriyle beraber bir dağ evinde mahsur kalan iki çocuğu izliyoruz.

IMDb

7 Ekim Pazartesi 11.00’de Kadıköy, 8 Ekim Salı 13.30’da City’s, 10 Ekim Perşembe 21.30’da Beyoğlu, 13 Ekim Pazar 19.00’da Rexx sinemasında izleyebilirsiniz.

The Whistlers / La Gomera | Corneliu Porumboiu, Romanya

 Filmekimi filmlerinden La Gomera / The Whistlers
Filmekimi filmlerinden La Gomera / The Whistlers

Hit filmleri cebe attıktan sonra festivallerin programlarında gözlerimin ilk aradığı Nordik filmlerse, ikinci sırada da Romanya sineması yer alıyor. Filmekimi’nde bu yıl bu alanda da boş yok. Üstelik Romanya Yeni Dalgası’nın en sevdiğim yönetmenlerinden, ilk filminden itibaren heyecanla takip ettiğim Corneliu Porumboiu’dan bir film var: La Gomera / The Whistlers, Çalınan yüklü miktardaki paranın yerini öğrenmek için bir bahaneyle Kanarya Adalarına giden bir polisin soygun filmlerine yeni bir soluk getiren, kara film özelliklerini bol mizahla birleştiren hikayesini anlatıyor. Porumboiu’nun adı sizin için değilse, filmin yapımcısının da Toni Erdmann‘ın yönetmeni Maren Ade olduğunu ekleyeyim. Film ayrıca Romanya’nın Oscar adayı seçildi.

IMDb

9 Ekim Çarşamba 13.30’da Atlas, 11 Ekim Cuma 16.00’da Rezx, 12 Ekim Cumartesi 11.00’de City’s, 13 Ekim Pazar 19.00’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

İstanbul için biletlerin 28 Eylül Cumartesi günü satışa çıktığını hatırlatayım. Filmekimi, İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir‘e de uğrayacak.

Şimdiden iyi seyirler!