Bu yıl 4 – 13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Filmekimi, her zaman olduğu gibi bizi çok sevdiğimiz yönetmenlerle buluşturacak, Cannes, Venedik ve Toronto başta olmak üzere günümüz sinemasına yön veren festivallerde ödüller almış filmleri izlememizi sağlayacak. Bu yazıda Filmekimi 2019 programında ilk bakışta öne çıkan, olmazsa olmaz 10 filmden oluşan Filmekimi önerileri var…

filmekimi önerileri 2019

Filmekimi Önerileri: 2019

Gisaengchung / Parasite | Bong Joon-Ho, Güney Kore

Filmekimi Önerileri yazısına Altın Palmiyeli filmle başlamak bir kuraldır diyebiliriz. Güney Kore sinemasının bilimkurgu filmlerle dikkat çeken yönetmeni Bong Joon-Ho, bildiğiniz gibi bu yıl Cannes Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Palmiye‘nin sahibi olmuş ve bunu başaran ilk Güney Koreli yönetmen olmuştu. Ülkesinde gişe rekorları kıran, gösterildiği her festivalden sonra izleyenlerin “hakkında ne kadar az şey bilirseniz o kadar zevk alırsınız” diyerek daha da merak ettirdiği, “bir süre film izlemek istemiyorum ki etkisi hiç geçmesin” diyerek göklere çıkardığı Gisaengchung / Parasite‘in konusu hakkında ben de ne bir şey öğreneyim ne de bir şey söyleyeyim. Güney Kore’nin Oscar adayı seçilen filmin, ödül sezonu boyunca En İyi Film dahil birçok kategoride de varlığını göstereceğine şimdiden kesin gözüyle bakılıyor.

IMDb

5 Ekim Cumartesi 21.30’da City’s, 6 Ekim Pazar 16.00’da Rexx, 9 Ekim Çarşamba 21.30’da Atlas, 10 Ekim Perşembe 16.00’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cannes Film Festivali ve Altın Palmiye ödüllü filmler

 

Marriage Story | Noah Baumbach, ABD

Henüz kayda değer bir zafer tadamasa da festival sezonunun en beğenilen filmlerinden biri, Netflix’in dağıtımcılığını üstlendiği Marriage Story. Amerikan bağımsız sineması dendiğine akla ilk gelen yönetmenlerden Noah Baumbach yeni filmini, yanına jenerasyonumuzun en yetenekli oyuncularından ikisini, Adam Driver ve Scarlett Johansson‘u alarak çekti. Senaryosu ve oyuncu performansları başta olmak üzere birçok yanıyla övgüye boğulan film, dağılan bir evlilik ve birlikte kalan bir aileye odaklanıyor.

IMDb

11 Ekim Cuma 21.30’da City’s, 12 Ekim Cumartesi 21.30’da Atlas, 13 Ekim Pazar 16.00’da Rexx sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Jojo Rabbit | Taika Waititi, ABD

Aldığı karışık eleştirilere rağmen, festival sezonunun en önemli ödüllerinden birine, Toronto Film Festivali İzleyici Ödülü‘ne uzanarak herkesi şaşırtan Jojo Rabbit, What We Do in the Shadows, Hunt for the Wilderpeople ve Thor: Ragnarok gibi filmlerle tanıdığımız ve müptelası olduğumuz yönetmen Taika Waititi‘nin imzasını taşıyor. II. Dünya Savaşı yıllarında geçen filmin kahramanı Jojo adındaki çocuğun hayali arkadaşı, Waititi’nin kendisinin canlandırdığı hayali bir Hitler! Jojo, annesinin tavan arasında bir Yahudi’yi sakladığını öğrenince, kendi ırkçılığıyla yüzleşmek zorunda kalıyor. Çocuk masumiyetiyle gerçek dünyanın acılarının birbirine tuhaf bir mizahla karıştığı bir film izleyeceğimiz kesin…

IMDb

12 Ekim Cumartesi 13.30’da Atlas, 13 Ekim Pazar 16.00’da Beyoğlu, 10 Ekim Perşembe 11.00’de Rexx, 11 Nisan Cuma 19.00’da City’s sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Dolor y gloria / Pain and Glory | Pedro Almodóvar, İspanya

Almodóvar’ı özlediniz mi? İspanyol sinemasının Oscar ödüllü yönetmeni Pedro Almodóvar‘ın yeni filmi, biz izleyicisi için özel olacağı kadar kendisi için de çok özel bir film – çünkü yönetmenin hayatından izler taşıyor. Yaşlandıkça eski şaşaalı günlerinin özlemini çekmeye başlayan bir yönetmeni 1960’lardan günümüze izleyen Dolor y gloria / Pain and Gloryda onu Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne uzanan Antonio Banderas canlandırıyor. Film, İspanya’nın Oscar adayı seçildi.

IMDb

4 Ekim Cuma 16.00’da Rexx, 5 Ekim Cumartesi 21.30’da Atlas, 6 Ekim Pazar 19.00’da City’s, 8 Ekim Pazartesi 21.30’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Matthias et Maxime / Matthias & Maxime | Xavier Dolan, Kanada

Quebec sinemasının harika çocuğu Xavier Dolan, bildiğimiz ve alıştığımız, cinsel gerilim dolu hikayeleriyle geri dönüyor. Ortak bir arkadaşlarının kısa filmi için rol icabı öpüşmek zorunda kalan iki çocukluk arkadaşı Matthias ve Maxime’in hayatları, o öpücükle değişiyor. Sizi bilmem ama, her filmini festivallerde izlemeye alıştığım, birlikte büyüdüğüm Xavier Dolan‘ın bu filmini de kaçırmaya niyetim yok. Üstelik kendisi, bir kez daha kamera arkasında kalmayarak, filme adını veren karakterlerden birini canlandırıyor.

IMDb

7 Ekim Pazartesi 21.30’da Atlas, 8 Ekim Salı 19.00’da Rexx, 10 Ekim Perşembe 19.00’da City’s, 11 Ekim Cuma 13.30’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

 

A Hidden Life | Terrence Malick, ABD-Almanya

The Tree of Life‘tan beri en iyi filmini çektiği söylenen Terrence Malick‘in yeni filmi A Hidden Life, yönetmenin sinemasına bir hayli uzak olan beni dahi meraklandırdı. Uçuşan perdeler ve kıpraşan başak tarlaları yerini bıraktığı Alp dağları ve II. Dünya Savaşı yıllarına bırakırken, film Naziler tarafında savaşmayı reddeden ve idam edilen Avusturyalı çiftçi Franz Jägerstätter‘in hayatını konu alıyor. Filmde geçtiğimiz yıl içinde kaybettiğimiz Bruno Ganz ve Michael Niqvst‘i görecek olmak da listeye eklemek için geçerli bir sebep.

IMDb

8 Ekim Salı 16.00’da Kadıköy, 10 Ekim Perşembe 21.30’da Atlas, 11 Ekim Cuma 16.00’da City’s, 13 Ekim Pazar 21.30’da Rexx sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Monos | Alejandro Landes, Kolombiya-Arjantin-Hollanda-İsveç-Uruguay

Monos‘u tanımlarken ya da anlatırken William Golding’in Sineklerin Tanrısı romanından söz etmeyen birini bulmak mümkün değil. Güney Amerika’nın dağlık bölgesinde, hiçbir yerden uzakta, bir kadını rehin tutan, askerî eğitimle kontrol altına alınmış sekiz çocuğun bir baskın sonrası dağlardan cangılın derinliklerine inmesini ve birbirlerine ve alıştıkları düzene olan bağlılık sorunlarıyla mücadele etmesini izliyoruz. Sinema diline hayran kalacağınız Alejandro Landes‘le tanışmak, Mica Levi‘nin müzikleriyle ve Jasper Wolf‘un görüntüleriyle büyülenmek için kaçırmamanız gerek! Monos, Kolombiya’nın Oscar adayı seçildi.

IMDb

4 Ekim Cuma 21.30’da Kadıköy, 5 Ekim Cumartesi 11.00’de Beyoğlu, 6 Ekim Pazar 19.00’da Atlas, 7 Ekim Pazartesi 13.30’da Rexx sinemasında izleyebilirsiniz.

The Farewell | Lulu Wang, ABD

Batı kültürleri ve Doğu kültürleri arasındaki farklılık ve çatışmalar, hiç olmadığı kadar kişisel bir hikayeyle karşımızda bu kez. Lulu Wang‘ın kendi ailesinin de kullandığı bir yalan yönteminden esinleniyor ilk filmi The Farewell‘de: Hastanede konulan teşhis sonucu az zamanı kaldığı öğrenilen büyükanneden, tüm gerçekler saklanıyor. Aceleye getirilen bir düğün bahanesiyle ABD ve Japonya’dan Çin’e dönerek bir araya gelen ailenin hikayesi, dokunaklı olduğu kadar komik, kültürleri karşı karşıya getirdiği kadar evrensel duygulara hitap etme özelliğine sahip. Zhao Shuzhen‘in canlandırdığı büyükanne ve Awkwafina‘nın canlandırdığı Billi’nin ilişkisi sizi de duygulandıracak.

IMDb

4 Ekim Cuma 19.00’da Beyoğlu, 6 Ekim Pazar 13.30’da Kadıköy, 7 Ekim Pazartesi 11.00’de City’s, 8 Ekim Salı 21.30’da Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire | Céline Sciamma, Fransa

Yüzyıllar boyunca göz ardı edilen kadın ressamlardan esinlenen Céline Sciamma, on sekizinci yüzyılda geçen bir aşk hikayesi anlatıyor. Modelinden habersiz bir portre çizmesi istenen ressam, onu gözlemlerken yakınlaşıyorlar. Cannes’da En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ödüllerine sahip olan Portrait de al jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire, yılın kusursuz filmlerinden ve başarılı LGBTİ+ filmlerinden biri olarak anılıyor.

IMDb

4 Ekim Cuma 11.00’de City’s, 5 Ekim Cumartesi 16.00’da Rexx, 6 Ekim Pazar 13.30’da Atlas, 12 Ekim Cumartesi 21.30’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

 

And Then We Danced | Levan Akin, Gürcistan-İsveç-Fransa

Ülkemize hem geleneksel ve muhafazakar toplum yapısı nedeniyle hem de coğrafî anlamda oldukça yakın olan Gürcistan’daki bir hikayeyi anlatan And Then We Danced, muhtemelen konu aldığı toplumsal değerlerin etkisiyle Gürcistan’ın değil, ortak yapımcı İsveç’in Oscar adayı seçilerek dikkat çekti. Film, Gürcü halk dansları ekibindeki yetenekli bir dansçının, aralarına yeni katılan bir diğer dansçıya kapılmasını, aşkı, cinselliği ve cinsel kimliğini keşfetmesini anlatıyor.

IMDb

4 Ekim Cuma 19.00’da Atlas, 5 Ekim Cumartesi 21.30’da Rexx, 9 Ekim Çarşamba 11.00’de Beyoğlu, 12 Ekim Cumartesi 13.30’da City’s sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Bonus: 

Filmekimi programında, hepsi de heyecanla takip ettiğimiz yönetmenlere ait üç adet de kısa film bulunuyor ve bu üç film, Kadıköy ve Beyoğlu sinemalarındaki birer seansta birbiri ardına gösteriliyor. Filmler, Yorgos Lanthimos‘tan Nimic, Luca Guadagnino‘dan The Staggering Girl ve Ceylan Özgün Özçelik‘in Cadı Üçlemesinin ilk halkası olan 13+.

9 Ekim Çarşamba 19.00’da Kadıköy ve 12 Ekim Cumartesi 16.00’da Beyoğlu sinemasında izleyebilirsiniz.

 

Diğer Filmekimi önerileri…

filmekimi önerileri 2019

Hit filmlerden oluşan ama 10 filmle sınırlı tutmak istediğim bu ilk Filmekimi önerileri listesine pek tabii ki Olivier Assayas’nın Wasp Network, Steven Soderbergh’in The Laundromat, Dardenne Kardeşler’in Le jeune Ahmed / Young Ahmed, Ira Sachs’in Frankie filmleri ve Asif Kapadia’nın Diego Maradona belgeseli de eklenmeli. Keşiflerden, daha kişisel önerimi ve muhtemel saklı hazineleri de Alternatif Filmekimi Önerileri yazımda okuyabilirsiniz.

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN