Pandemiyle geçen bir yılda, ertelenen İstanbul Film Festivali’nin bir parçası olarak Filmekimi Galaları’na dönüşen ve beraberinde sonbaharı getiren o festival coşkusunu yeterince tadamadığımız Filmekimi, 8-17 Ekim 2021 tarihleri arasında geri dönüyor! Üstelik programında yer alan, Cannes, Venedik ve Toronto başta olmak üzere günümüz sinemasına yön veren festivallerde ödüller almış ya da gösterilmiş 40’ın üzerindeki filmle… Bu yazıda, Filmekimi 2021 programında ilk bakışta öne çıkan, baş döndüren, olmazsa olmaz 10 filmlik Filmekimi önerileri var…

filmekimi önerileri
Filmekimi Önerileri: Filmekimi 2021’in 10 Hit Filmi

Filmekimi Önerileri: 2021

Titane | Julia Ducournau, Fransa

Filmekimi Önerileri yazısına Altın Palmiyeli filmle başlamak bir kuraldır diyebilir miyiz? Ödülün bu yılki sahibi, tarihte bu ödülü alan ikinci kadın olan -ki 1993 yılında Jane Campion ödülü paylaşmıştı- Julia Ducournau oldu. Birkaç yıl önce, beden ve korku ilişkisini çok iyi işleyen ilk uzun metrajlı filmi Grave / Raw ile büyüleyen yönetmenin yeni filmi de benzer bir temayı ziyaret ediyor. BBC’nin “2021’in en sarsıcı filmi” dediği Titane, on yıldır kayıp olan bir gencin babasıyla yeniden buluşmasına değin geçen olayları bir dizi cinayet eşliğinde anlatıyor ve Cronenberg ya da Refn gibi yönetmenlerin sinemasından izler taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb

Titane’ı 8 Ekim Cuma 21.30’da, Atlas ve Kadıköy sinemalarında izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cannes Film Festivali ve Altın Palmiye ödüllü filmler

L’événement / Happening | Audrey Diwan, Fransa

Altın Palmiye geleneği bir yana, son yıllarda Venedik’ten Altın Aslan’la dönen filmi de Filmekimi’nde izlemek bir gelenek olma yolunda hızla ilerliyor. Diğer yandan, Altın Palmiye’nin ardından Altın Aslan’ın da bir kadına, Audrey Diwan’a gitmesi, 2021’in kadın yönetmenlerin yılı olduğuna işaret ediyor. Annie Ernaux’nun ünlü romanı Kürtaj‘dan uyarlanan Happening, Fransa’da kürtajın henüz yasal olmadığı 1960’larda, bu yasağın genç kadınlar üzerindeki etkisini inceliyor, istenmeyen hamileliğini bitirmeye çalışan bir genç kadının hikâyesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb

The Happening’i 14 Ekim Perşembe 13.30’da Beyoğlu, 15 Ekim Cuma 21.30’da Atlas ve 17 Ekim Pazar 16.00’da Kadıköy sinemalarında izleyebilirsiniz.

Annette | Leos Carax, Fransa

Sparks’ı tanıyor musunuz? 1970’lerden beri tuhaf şarkılar ve beyin kamaştırıcı bir müzik yaparak kendine has bir hayran kitlesi edinen bu ikiliyi tanımıyorsanız, benim de onları tanımama vesile olan Edgar Wright belgeseli The Sparks Brothers‘ı bir an önce izlemelisiniz. Konuyla ne ilgisi var derseniz, Leos Carax‘ın en yeni filmi Annette bir müzikal ve müzikalin senaryosu da tüm şarkıları ve müzikleri de Sparks imzası taşıyor. Dünyaca ünlü bir soprano, sivri dilli bir komedyen ve aşklarının meyvesi bir kukla bebeğin öyküsünü konu alan filmde Adam Driver ve Marion Cotillard karşılıklı döktürüyor.

youtube play youtube play

Annette’i 10 Ekim Pazar 21.30’da Atlas, 13 Ekim Çarşamba 21.30’da Kadıköy sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

The French Dispatch | Wes Anderson, ABD

Tilda Swinton‘dan Timothée Chalamet‘ye, Frances McDormand‘dan Bill Murray‘e Benicio del Toro‘dan Léa Seydoux‘e… Her daim filmlerini bir yıldızlar geçidine dönüştüren Wes Anderson‘ın filminde yine yok yok. ABD merkezli bir gazetenin Fransa’daki bürosunda yaşananları konu alan ve her zamanki gibi yönetmenin oyunbaz kurgusundan ve pastel tonlarından nasibini alan The French Dispatch, yılın merakla beklenenlerinin başında geliyor.

youtube play youtube play

The French Dispatch’i 9 Ekim Cumartesi 21.30’da Atlas, 10 Ekim Pazar 21.30’da Kadıköy, 12 Ekim Salı 21.30’da Beyoğlu sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

The Power of the Dog | Jane Campion, Yeni Zelanda

Jane Campion‘a Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran The Power of the Dog, 2021-2022 ödül sezonunun da en çok adı anılacak filmlerinden biri olacak gibi duruyor şimdiden. Netflix’in dağıtımını üstlendiği bu kara western, toksik erkekliği acımasızca eleştiriyor. Evlenen kardeşinin ailesiyle birlikte sahip oldukları çiftliğe geri dönmesiyle birlikte çiftlikteki gücü elinde barındıran Phil’in bu yeni durumun acısını ailesinden çıkarmasını anlatan film, Montana kırsalına gizem ve gerilim taşıyor. Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons ve Kodi Smit-McPhee, performanslarıyla konuşuluyor.

youtube play youtube play

The Power of the Dog’u 15 Ekim Cuma 21.30’da Kadıköy, 16 Ekim Cumartesi 21.30’da Atlas sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

È stata la mano di Dio / The Hand of God | Paolo Sorrentino, İtalya

Yılın şimdiden çok konuşulacağı kesin bir diğer filmi, yine Netflix’in dağıtımcılığını üstlendiği, Paolo Sorrentino imzalı The Hand of God. Güzellik, aşırılık, aşk, hayat, siyaset ve din gibi konularda, daima görsel olarak büyükleyici işlere imza atan İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun en yeni filmi, oldukça kişisel bir proje. Yönetmenin kendi gençlik günlerinden esinlendiği The Hand of God, 1980’lerde Napoli’de yaşayan bir delikanlının büyüme sancılarını ve acı-tatlı anılarını perdeye taşıyor: Kader, müzik, sinema aşkı, kalp acısı, kayıplar, renkli aileler, futbol ve Maradona…

youtube play youtube play

The Hand of God’ı 14 Ekim Perşembe 21.30’da Atlas, 16 Ekim Cumartesi 21.30’da Kadıköy sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Ghahreman / A Hero | Asghar Farhadi, İran

İran sinemasının, sürpriz dönemeçlerle dolu hikayeleriyle ünlü yönetmeni Asghar Farhadi, oldukça olumsuz eleştiriler aldığı bir İspanya molasının ardından ülkesine geri dönüyor. Cannes’da Büyük Ödül’ü paylaşan A Hero, borcundan dolayı hapis yatan bir adamın, iki günlük izni sırasında, şikayetini geri çekmesi için alacaklısını ikna etmeye çabalamasını konu alıyor. Ahlaki ve duygusal çatışmaların ustaca bir hikaye anlatıcılığıyla aktarıldığı yeni bir filme hazır olun.

youtube play youtube play

A Hero’yu 13 Ekim Çarşamba 21.30’da Atlas, 15 Ekim Cuma 13.30’da Kadıköy, 17 Ekim Pazar 16.00’da Beyoğlu sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Verdens verste menneske / The Worst Person in the World | Joachim Trier, Norveç

Yönetmen ve senarist Joachim Trier ile senarist Eskil Vogt‘un Reprise ile başlayan ve Oslo, 31 august ile devam eden Oslo Üçlemesi, 10 yıllık bir aranın ardından sona eriyor. Başrol oyuncusu Renate Reinsve‘ye Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü getiren The Worst Person in the World, bir prolog, bir epilog ve on iki bölümde, Julie adlı genç kadının aşk yaşamının inişlerini ve çıkışlarını konu alıyor. Kurgu oyunları, hikâye anlatımında kestirme yollardan sapışlar ve zamanla oynayışlar, üçlemenin önceki filmlerinde görüp hayranlık duyduğumuz o atmosferi koruyor.

youtube play youtube play

The Worst Person in the World’ü 10 Ekim Pazar 13.30’da Kadıköy, 13 Ekim Çarşamba 19.00’da Atlas, 14 Ekim Perşembe 16.00’da Beyoğlu sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

The Card Counter | Paul Schrader, ABD

Taxi Driver ve Raging Bull‘un senaristi, First Reformed‘un yönetmeni olarak tanıdığımız Paul Schrader, yeni filminde geçmişin hayaletlerinin şimdinin dünyasına galip gelişini usta bir kumarbaz üzerinden anlatıyor. Filmin anti-kahramanı rolünde, Oscar Isaac ışıldıyor.

youtube play youtube play

The Card Counter’ı 9 Ekim Cumartesi 21.30’da Beyoğlu, 13 Ekim Çarşamba 13.30’da Kadıköy, 16 Ekim Cumartesi 19.00’da Atlas sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Dune| Denis Villeneuve, ABD

Filmekimi programına sürpriz bir şekilde, kapanış filmi olarak eklenen film, sadece bu yıl değil, iki yıldır merakla beklediğimiz o görkemli prodüksiyon oldu: Dune. Frank Herbert‘in kült bilim kurgu romanının uyarlaması, genç bir asilzadenin ailesini ve evrenin geleceğini kurtarmak için benzersiz enerji kaynağı “baharat” peşinde verdiği gezegenler arası mücadeleyi anlatıyor. Filmin göz kamaştıran oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Oscar Isaac, Charlotte Rampling, Javier Bardem ve Jason Momoa dikkat çekiyor

youtube play youtube play

Dune’u 17 Ekim Pazar 21.30’da Atlas ve Kadıköy sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Diğer Filmekimi önerileri…

filmekimi önerileri
Filmekimi Önerileri

Hit filmlerden oluşan ama 10 filmle sınırlı tutmak istediğim bu ilk Filmekimi önerileri listesine pek tabii ki Paul Verhoeven‘in tartışmalı bir şekilde erotizm ve dini yan yana getirdiği Benedetta, Mia Hansen-Løve‘ın romantik aşkı Bergman aşkıyla birleştirdiği Bergman Island, Murakami öyküsünden uyarlanan ve Cannes’dan ödülle dönen Ryusuke Hamaguchi filmi Drive My Car, Filmekimi ve İstanbul Film Festivali’nin vazgeçilmez yönetmenlerinden François Ozon‘un yeni filmi Tout s’est bien passé / Everything Went Fine de eklenebilir. Keşifleri, daha kişisel önerilerimi ve muhtemel saklı hazineleri de Alternatif Filmekimi Önerileri başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.