Filmekimi geri dönüyor! İstanbul’a sonbaharı getiren film haftası, 7-16 Ekim tarihleri arasında 2’si Avrupa, 2’si Anadolu yakasındaki dört salondaki gösterimlerle gerçekleşiyor. Üstelik programdaki, Cannes, Venedik ve Toronto başta olmak üzere günümüz sinemasına yön veren festivallerde ödüller almış ya da gösterilmiş 50 filmle… Bu yazıda, 5’i Paribu sponsorluğunda gerçekleştirilen Filmekimi 2022 programının ilk bakışta öne çıkan, baş döndüren, olmazsa olmazı, 5’i de keşif niteliğindeki Filmekimi önerileri var…

filmekimi önerileri
Filmekimi 2022

Filmekimi 2022 Önerileri

Aftersun | Charlotte Wells, İskoçya

youtube play youtube play

Aftersun, Cannes’ın en çok konuşulanlarından ve izleyiciyi bölen o filmlerden biri. Normal People’la ünlenen Paul Mescal’in başrolünde yer aldığı, çekimlerinin bir kısmı Muğla’da yapılan film, bir baba-kızı merkezine alıyor ve bir büyüme hikayesi anlatıyor. Sophie, yıllar önceki Türkiye tatilleri sırasında babasıyla yaşadığı unutulmaz anlarını geçmişe duyduğu melankoliyle anarken; onu tanıdığını düşünse de yıllar sonra hatırladıklarıyla gerçekliğin arasındaki boşluklarda kayboluyor.

IMDb

Aftersun’ı 7 Ekim Cuma 21.30’da Kadıköy, 8 Ekim Cumartesi 19.00’da Atlas, 9 Ekim Pazar 13.30’da Citys Cinewam ve 10 Ekim Pazartesi Sinematek/Sinemaevi sinemalarında izleyebilirsiniz.

The Banshees of Inisherin | Martin McDonagh, İrlanda

youtube play youtube play

1920’lerde, İrlanda’daki Inisherin adlı ücra bir adada geçen The Banshees of Inisherin, Venedik Film Festivali’nden hem En İyi Erkek Oyuncu (Colin Farrell) hem de En İyi Senaryo ödülleriyle ayrıldı. Yönetmen ve senarist Martin McDonagh’ı In Bruges’den yıllar sonra bir kez daha iki başrol oyuncusu Colin Farrell ve Brendan Gleeson’la bir araya getiren film, bir anda yılların arkadaşlığını sonlandıran bir adamın, yaşadıkları kasabayı sarsmasını konu alan, erkekler arası dostluğa dair komik ama sert, trajik ama dokunaklı bir film.

IMDb

The Banshees of Inisherin’i 14 Ekim Cuma 21.30’da Kadıköy, 15 Ekim Cumartesi 13.30’da Citys Cinewam sinemalarında izleyebilirsiniz.

Decision to Leave | Park Chan-wook, Güney Kore

youtube play youtube play

Güney Kore’nin usta yönetmenlerinden Park Chan-wook’a Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran yeni filmi, namuslu ve azimli bir polis dedektifinin, araştırdığı cinayet vakasında ana şüpheli olan kadınla yakınlaşmalarını konu alıyor. Filmde izleyiciyi sürekli şaşırtan bir senaryo, dinmek bilmeyen bir gizem hissi ve olağanüstü performanslara, yönetmenin alıştığımız stilize şiddet sahneleri değil, duygusal bir ağırlık eşlik ediyor.

Decision to Leave’i 7 Ekim Cuma 21.30’da Atlas, 9 Ekim Pazar 16.00’da Citys Cinewam, 10 Ekim Pazartesi Kadıköy, 11 Ekim Salı Sinematek/Sinemaevi sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

The Menu | Mark Mylod, ABD

youtube play youtube play

Ünlü oyuncular Ralph Fiennes, Anya Taylor-Joy ve Nicholas Hoult’u başrollerde buluşturan The Menu, Succession dizisiyle tanınan yönetmen Mark Mylod’un imzasını taşıyor. Film, genç bir çiftin son derece şık bir retoranda özel bir yemek için gittikleri adada, tüm gösteriş ve lezzete rağmen tuhaf olaylarla karşılaşmasını konu alıyor. Dünya prömiyeri Toronto Film Festivali’nde gerçekleşen film, suç, yemek, kan ve mizahı harmanlıyor.

The Menu’yü 7 Ekim Cuma 21.30’da Sinematek/Sinemaevi, 8 Ekim Cumartesi 21.30’da Citys Cinewam, 10 Ekim Pazartesi 19.00’da Atlas ve 11 Ekim Salı 19.00’da Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

White Noise | Noah Baumbach, ABD

youtube play youtube play

Amerikan bağımsız sinemasının en sevilen ve en üretken yönetmenlerinden Noah Baumbach ile oyuncular Adam Driver ve Greta Gerwig’i bir kez daha bir araya getiren White Noise, 1980’lerde Amerikalı bir ailenin gündelik hayatın sıradan dertleriyle uğraşırken bir yandan da geleceği muğlak bir dünyada aşk, ölüm, takıntı, mutlu olma ihtimali gibi evrensel gizemlerini çözmeye çalışmalarını izliyor–üstelik yaşadıkları küçük ve sakin üniversite kasabasına facia çarpmışken. Film tüketim toplumuna, yayımcılık kültürüne, komploculuğa, bilgi kirliliğine, felaketleri gösteriye dönüştürme furyasına karşı sivri dille yaklaşıyor.

White Noise’u 12 Ekim Çarşamba 21.30’da Atlas, 13 Ekim Perşembe 21.30’da Kadıköy sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Sıra Filmekimi 2022’nin Keşiflerinde!

The Beasts | Rodrigo Sorogoyen, İspanya

youtube play youtube play

San Sebastian Film Festivali’nde İzleyici Ödülü’yle ayrılan The Beasts, Galiçya’nın içlerinde bir köye yerleşen, metruk yapıları tamir edip yaşanır hale koyan, sebze yetiştirerek doğayla uyumlu, sakin, huzurlu bir hayat sürdüren Fransız bir çifti izliyor. Ekolojik gerekçelerle köye bir rüzgâr enerjisi santrali kurulmasına itiraz ettiklerinde komşularıyla araları bir daha düzelmeyecek bir noktaya varacak kadar bozulan Vincent ile Olga’nın hikayesi, bir psikolojik gerilime dönüşüyor.

The Beasts’i 7 Ekim Cuma 11.00’de Kadıköy, 8 Ekim Cumartesi 21.30’da Atlas, 11 Ekim Salı 13.30’da Sinematek/Sinemaevi ve 16 Ekim Pazar 16.00’da City’s Cinemwam sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Close | Lukas Dhont, Belçika

youtube play youtube play

2018’da Girl adlı ilk filmiyle çok konuşulan Belçikalı genç yönetmen Lukas Dhont, yeni filmi Close ile Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ün sahibi oldu. Çocukluktan ergenliğe geçişteki büyüme sancılarını ele alan Close, arkadaşlıkları birdenbire bozulan on üç yaşındaki çok yakın iki arkadaşı izliyor.

Close’u 7 Ekim Cuma 19.00’da Kadıköy, 9 Ekim Pazar 16.00’da Atlas, 13 Ekim Perşembe 11.00’de Sinematek/Sinemaevi, 15 Ekim Cumartesi 21.30’da City’s Cinewam sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Fire of Love | Sara Dosa, ABD

youtube play youtube play

Prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nin ardından katıldığı neredeyse tüm festivallerden ödülle ayrılan Fire of Love, Fransız biliminsanları Katia ve Maurice Krafft’ın eşi benzeri olmayan aşk hikâyelerini anlatan bir belgesel. Hayatlarını yanardağların sırlarını çözmeye adamış ve bu uğurda dünyanın dört bir yanındaki etkin yanardağların ağızlarında, bazen 1200 dereceye ulaşan lav nehirlerinin yanında yaptıkları çekimlerle hem bilim dünyasında saygınlık hem de popüler bir şöhret yakalayan ikilinin aşkı, ağzınızı açık bırakacak. 

Fire of Love’ı 11 Ekim Salı 19.00’da City’S Cinewam, 12 Ekim Çarşamba 13.30’da Sinematek/Sinemaevi, 13 Ekim Perşembe 19.00’da Kadıköy ve 14 Ekim Cuma 16.00’da Atlas sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

The Five Devils | Léa Mysius, Fransa

youtube play youtube play

Ava filmiyle kusursuz bir başlangıca imza atan yönetmen Léa Mysius’un, Adèle Exarchopoulos’u başrole yerleştirdiği yeni filmi, Alplerin eteğindeki küçük bir Fransız köyünde yaşayan tuhaf ve yalnız bir küçük kız ve ailesine odaklanıyor. Filmde, olağandışı bir koku alma ve bu kokuları sonradan üretme yeteneği olan küçük Vicky, çıkagelen halasının kokusunu yaptığında, beklenmedik bir şekilde onun geçmişine ve karanlık sırlarla dolu dünyasına yolculuk etmeye başlıyor. Aynı anda fantastik ve politik bir film olan The Five Devils, büyülü atmosferiyle içine çekiyor.

The Five Devils’ı 11 Ekim Salı 11.00’de Kadıköy, 13 Ekim Perşembe 19.00’da Sinematek/Sinemaevi, 14 Ekim Cuma City’s Cinewam ve 15 Ekim Cumartesi Atlas sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Godland | Hlynur Pálmason, İzlanda

youtube play youtube play

İzlanda’nın benzersiz doğasını fon alan Godland, inanç, ölüm, doğa, aile, zaman, ahlâk kavramlarını ele alan film, bir kilise inşa etmek amacıyla 19. yüzyılda İzlanda’ya gelen Danimarkalı bir rahibin doğayla ve ada halkıyla karşı karşıya geldikçe asıl niyetinden, kendi ahlâki ve insani ideallerinden uzaklaşmasını anlatıyor. Daha önce Winter Brothers ve A White, White Day filmlerini izlediğimiz Pálmason’un bu filmi de, onlar gibi görsel yapısı, kurgusu ve tarzıyla dikkat çekiyor.

Godland’i 7 Ekim Cuma 16.00’da Kadıköy, 8 Ekim Cumartesi 11.00’de Sinematek/Sinemaevi, 10 Ekim Pazartesi 16.00’da City’s Cinewam ve 16 Ekim Pazar 11.00’de Atlas sinemalarında izleyebilirsiniz.

IMDb

Bonus: Hallelujah: Leonard Cohen, Bir Yolculuk, Bir Şarkı

youtube play youtube play

Daha önce görülmemiş nadir arşiv belge ve görüntülerinden yararlanan yönetmenler Dan Geller ve Dayna Goldfine, Kanadalı sanatçının kariyerinin ana hatlarını yedi yılda yazımını tamamladığı ve 80’lerde plak şirketinin reddettiği “Hallelujah” üzerinden anlatıyor. Belgesel; Jeff Buckley, John Cale, Brandi Carlile, Eric Church, Judy Collins, Bob Dylan, Glen Hansard, Sharon Robinson, Rufus Wainwright gibi sanatçılarla yapılan görüşmeler de yer veriyor.

Hallelujah’ı 10 Ekim Pazartesi Atlas Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb