Türk müziğinin müstesna isimlerinden Gaye Su Akyol, yeni albümü ‘Anadolu Ejderi’ni yayınladı. On yeni şarkı ve bir Neşet Ertaş ‘cover’ından oluşan albüm, dinleyiciyi surf rock’tan Ortadoğu ezgilerine bir seyre çıkarıyor.

Anadolu Ejderi Cover
Anadolu Ejderi Cover | Fotoğraf Kaynağı: gayesuakyol.com

Gaye Su Akyol, Türk müziğinin başına gelmiş en güzel şeylerden biri. Bir kimse. Hakiki ve orada. Varlığıyla mevcut kalıpları darmaduman eden, sıra dışı icrasıyla evrende benzersiz bir yer edinen, deneysel, yaratıcı ve maceraperest müzisyenliğiyle ilham verici. İçeride sakladığımız en derin duyguları ortaya çıkarmada hünerli bir ses, tamamen farklı, birbiriyle anlaşması güç zannedilen enstrümanları bir araya getirmede üstüne yok. Kayıtsız kalmak imkansız onun müziğine, şarkılarına ve bunlarla oluşturduğu evrene. Gaye Su Akyol, yakın zamanda yayınladığı son albümü ‘Anadolu Ejderi’ ile bu özelliklerini bir kere daha ispatlıyor. 10 yeni şarkı ve bir Neşet Ertaş coverından (Gel Yanıma Gel) oluşan Anadolu Ejderi, surf rock’tan Ortadoğu ezgilerine geniş bir yelpazede yankılanıyor.

Gaye Su Akyol
Gaye Su Akyol | Fotoğraf Kaynağı: ‘Sen Benim Mağaramsın’ın Video Klibi

Albüme adını veren Anadolu Ejderi ile hareketli bir giriş yapıyoruz GSA evrenine. Ritmi yüksek türkü formundaki Anadolu Ejderi, protest sözler içeriyor: “Biz buraya niye düştük lan/ Sanki küçük bir cehennem, her yer talan/ Köle miyiz, eşek miyiz/ Düş yakamızdan/ Hamdık, piştik, kandık, yandık/ Yok mu duyan”. Akyol’un bağımsız, özgür, dik duran ve asla boyun eğmeyen kimliğinin imzası olmuş Anadolu Ejderi. Şarkı, bizi kurtaracak bir Anadolu Ejderi’ni müjdeliyor: “Belki de içimizden biri”. Şimdiden konserlerde bağıra bağıra söyleyeceğimizi hayal ediyorum. Albümün ikinci şarkısı ‘Vurgunum Ama Acelesi Yok’, “Ben sana vurgunum/ Ama acelesi yok/ Beklerim bin ömür/ Bence bir sıkıntı yok/ Ağır gelir duygular, altında kalırım/ Dünyaları verseler ben seni alırım” diyen bir aşkın serzenişleri.

Anadolu Ejderi, deneyesel müzik ve performansta ufuk açan Gaye Su Akyol’un sınırları geçersiz kıldığı bir albüm. Bunu her şarkıda apaçık işitiyorsunuz. Albümün üçüncü şarkısı ‘Biz Ne Zaman Düşman Olduk’ da öyle. Sevdiğinin yaralarını öpmek isteyen, ölmek isteyen ama ölemeyen bir sevdalının sözlerini içeriyor. Gaye Su Akyol’u sevme nedenlerimizden biri de bu değil mi? Bahsettiğim acıları dramatize etmenin çok ötesinde. Akyol; yaşadıklarını, hezeyanlarını, duygu çöküşlerini “arabeskleştirmeden” anlatıyor. Bir sonraki şarkı olan ‘Bu Izdırabın Panzehiri’nde kullandığı metaforla söylemek istediğim daha net anlaşılabilir: “Bir jilet havuzunda olimpik yüzücüyüm/ Uzaktan lunapark yakından üzücüyüm”.

53862903_1089732574566667_1591671998944116736_o
Gaye Su Akyol | Fotoğraf: gayesuakyol.com

Gaye Su Akyol, içindeki acıyı arındırıcı bir güce dönüştüren nadir müzisyenlerden. ‘Yaram Derin Derin Kanar’ sözleri itibarıyla bir önceki albümde yer alan Bir Yaralı Kuştum’u hatırlatan bir şarkı: “Ben yarımı kaybetmişim/ Şu cihana sığamamış/ Hangi eller almış onu/ Sarmış sarmış toprağına/ Gömmüş gömmüş kül bağına” Şarkının sonunda giren keman of off. Aynı yürek yangınını söndürmeye çalışanların döne döne dinleyecekleri bir şarkı olmuş. Albümden birkaç hafta önce yayınlanan ‘Sen Benim Mağaramsın’ Anadolu Ejderi’nin atmosferi hakkında aslında çok keskin ipuçları vermiş. Dinledikçe anlıyoruz.

Gaye Su Akyol | Fotoğraf: gayesuakyol.com

Tarzların ve müzikal kalıpların ötesinde başka bir şarkıya geçiyoruz yine: ‘Martılar Öpüşür, Kediler Sevişir’. Türk müziğine de göz kırpan bu underground şarkının çok güzel bir finali var. Farklı enstrümanların bir araya gelişini kendine rehber eden Akyol, bu geniş ses evreninde farklı dönemleri de bir araya getiriyor. Albümün sekizinci şarkısı olan ‘Kör Bıçakların Ucunda’, Birkaç bin yıldır hayattayım/ O zalime yanmaktayım/ Bir çare yok ki bulamıyorum/ Ben bu belanın meftunuyum” diyor. Kaçamadığımız aşkların gölgesinde, kör bıçakların ucunda hayatımız. ‘Artık Başka Bir Lisansın’ davulun başrolde olduğu melodisiyle dinleyiciyi yakalıyor. Albümdeki tek cover Neşet Ertaş’tan seçilmiş: ‘Gel Yanıma Gel’. Akyol tarzıyla dinlemek ayrı bir keyif oldu. Albümün son şarkısı ‘İçinde Uyanıyoruz Hakikatin’, Gaye Su Akyol’un bilinçaltı gibi. Şöyle: “Pink Floyd’un Syd Barrett’i/ Rolling Stones’un Brian Jones’uyum/ Dört dubleden sonra/ Kayıp kıtanın Monte Cristo Kontu’yum/ Dünya bizden küçükmüş/ Ay kimsenin yörüngesinde değilmiş/ Ben Atlantisli kabilenin son yamyamı/ Kendi çöplüğünün aksolotluyum”.

Kapak Fotoğrafı Kaynağı: Sen Benim Mağaramsın Video Klibi

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Haftanın Yeni Çıkan Albümleri