!f İstanbul ve theMagger işbirliğiyle, !f Yeni bölümündeki filmleri sizin için inceledik! Sıradaki film, Deniz Tortum ve Can Eskinazi’den “Anadolu Turnesi”…

Amatör rock grubu, Venüs Music Peace Band, Anadolu turnesine çıkıyor; onları yollara düşüren ise müziğe duydukları derin tutkudan fazlası: İnsanlığa dair umutları ve varlığına inandıkları derin bağlar… Sıfatlardan, sınırlardan, görünüşten bağımsız; müzik aracılığıyla kendi aralarında kurdukları gibi tüm insanlarla içten bir bağ kurabilecekleri düşüncesi ile İstanbul’dan yola çıkıyor Venüs Music Peace Ban. Bu yolculuğu film ekibinin gözünden !f Bağımsız Filmler Festivali’nde izleme şansını kaçırmayın, çünkü ”Anadolu Turnesi” sizi ufak ufak gülümsetirken derinde bir yerlere de dokunuyor. Yönetmenliğini Deniz Tortum ve Can Eskinazi’nin üstlendiği filmde kendinize güzel bir yer bulacaksınız.

27750122_794194450765466_2395814566866659682_n

Venüs Music Peace Band’in dört üyesi Cem, Mert, Mustafa ve Uğur’un çevresinde geçen film boyunca arkada sık sık müzik çalıyor. Müzik çalmadığı aralıklarda ise kimi muhabbetlere kulak misafiri oluyoruz, haberleri dinliyoruz… Bir tarafta müzik, keyifli, komik, aynı zamanda buruk muhabbetler… Ve bu müzik-sohbet ikilisinin yanında bir de Türk medyasından haberler yer alıyor. Yaşadığımız gerçeklik ve gerçek olmayacağını bilerek peşinden koştuğumuz hayaller bir anda hemen önümüzdeki ekranda beliriyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu dönemin yanı sıra, insan türünün içinde bulunduğu çıkmazın altını çizen, biraz içinizi burkacak bir film Anadolu Turnesi. Hafif esprilerle sizi gülümsetmeyi de ihmal etmeyen filmin kurgusu hayatın akışıyla o kadar uyumlu ki, zaman zaman hüzünlenip zaman zaman boş vereceksiniz ve kendinizi filmin akışına bırakacaksınız…

Anadolu Turnesi 01

Ankara, Kapadokya, Afyon, Eskişehir, Mersin, Kayseri ve Amasya’yı kapsayan bu turneyi izlerken içinde bulunduğumuz, görmezden geldiğimiz karanlığı hatırlıyoruz ister istemez. Türkiye’nin düzensizliğini, yoruculuğunu, anlayışsızlığını… Yaşadığımız bu alana ait hissedemeyişlerimizin aslında bizi “kırdığını” fark ediyoruz. Üzerine, filmin bir bölümünde Barış Manço’nun “Hemşerim Memleket Nire” şarkısı çaldığında hislerimizin bir özetini de dinlemiş oluyoruz.

Anadolu Turnesi 03

Bir bütün olduğumuza, birbirimizi anlayabileceğimize, farklılıklara, mesafelere ve engellere rağmen hayallerimizi gerçekleştirebileceğimize inandığımız, mucizelerin o kadar da uzak olmadığı düşüncelerini arkada bıraktık. Sanki zamanla pes ettik. Anadolu Turnesi’nde dört gencin tutkulu bir şekilde çıktığı yola, zaman zaman kırılacak diye korktuğumuz bu hayaller eşlik ediyor. Siyah – beyaz izlediğimiz film; sonunda kim olduğumuzu, kimi, neden yargıladığımızı düşündürüyor. İnsan dediğimiz varlığın ne kadar kırılgan, endişeli, korkak ve bağımlı olduğunu gözler önüne seriyor bir nevi.

!f Yeni filmlerinden Canoyu 18 Şubat Pazar 19.00‘da ve 19 Şubat Pazartesi 16.00‘da Cinemaximum Nişantaşı City’s‘de; ayrıca 3 Mart Cumartesi 15.30’da !f İzmir, 17.30’da !f Ankara’da izleyebilirsiniz.

Diğer !f Yeni filmlerinden Displaced / Arafta‘nın incelemesine Mert Tanöz’ün yazısından, Kar‘ın incelemesine Emre Eminoğlu’nun yazısından ulaşabilirsiniz.