Son yıllarda en popüler yiyeceklerin ev yapımı fast food ürünleri olduğu açık. Özellikle zincir burgercilerden sonra şehrimizde home made burgercilerin açılması, her birinin fiyat-performans olarak bir hayli düşen damak zevkimizi zirvelere taşımayı görev edinmiş olmasını da beraberinde getirdi. Hal böyle olunca Ankara’da da burger yemek için uğrayabileceğiniz birkaç mekan seçeneğini sizlere sunarım efendim. Ağız sulanmalarına dikkat!

Ankara Burger Mekanları

Piel Roja Konum

Piel Roja
Piel Roja| Fotoğraf: allevents.in

Kendilerini ilk olarak Bilkent 2 sitesindeki yerlerinde keşfetmiştim. Tatlılarındaki Mascarpone peynirine kadar kendilerinin yaptıkları bir hamburgerci burası. Türlü çeşit hamburgerleri var, dilerseniz Sloppy Joe bile alabilirsiniz! Son zamanlardaki meşhur ürünü ise iki Mac & Cheese arasına yapılmış, üzerine eritilmiş cheddar gezdirilen hamburgerleri: Amerigo Vespucci. Köftesinin sululuğu ve lezzeti hiçbir zaman değişmeyen Piel Roja’nın bir de nutellalı donut tatlısı var ki..

Adres: Üniversiteler, 1597. Caddesi, Ankuva AVM No:10 D:10, 06800 Çankaya

Kulina Burger Konum

Kulina Burger
Kulina Burger | Fotoğraf: mekanlar.com

Bu kadar küçük bir yerden bu kadar lezzetli hamburgerler çıkmasını beklemezsiniz. Her zaman yanından geçip, “Burası işliyor mu acaba?” dediğim Kulina’ya bir akşam gittim ve yer bulamadım. Soğuk bir akşam hamburger yemek için dışardaki masayı kabul ettim, pişman değilim. Mekanın sahibi ve şefi MSA mezunu, haliyle akademide öğrendikleri ile bir hamburgerler yapıyor ki… Bir kere doymamanız imkansız, çünkü gramajı yüksek hamburgerler yiyorsunuz. Ama kalın olduğu için bayabilir diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz zira bu keyif hiç bitmesin istiyorsunuz! Ekmekleri ayrı lezzetli, köfteleri ayrı lezzetli. Yanında ikram ettikleri ev yapımı turşu suyunu ise saymıyorum bile!

Adres: Güvenevler, Kuveyt Cd. No:7, 06690 Çankaya/Ankara

Et Manyak Konum

Et Manyak
Et Manyak| Fotoğraf: gramho.com

Kendisini Instagram hesabından biliyorum. O kadar çok sucuk ve sosis deniyordu ki, herkes kendisinin ne zaman bir mekan açacağını merakla bekliyordu. Bekleyiş sona erdiğinde ise yediğim en güzel hamburgeri orada yediğime yemin edebilirim. Gramajını küçük bile seçseniz o lezzet patlaması ile doymamanız imkansız. Etin sululuğu, lezzeti ve ekmekle birleşimi o kadar güzel ki, anlatmaya nasıl devam edeceğimi inanın bilemiyorum. Patateslerini ayrı söylemeniz gerektiğini de yazayım ki pişmanlık olmasın; ben, iki kişi bir patatese girin derim!

Adres: Güvenevler, Farabi Sk. No:39, 06690 Çankaya/Ankara

Burgerdinho Konum

Burgerdinho | Fotoğraf: pikamu.com

Burgerdinho’da ilk yediğimde henüz ortada bu yazıda bahsettiklerim yoktu. Ortada henüz home made burgerciler türememişti bile. O zamanlar küçük bir menüsü vardı ve en klasik burgerini yediğimi hatırlıyorum: efsaneydi! O günden sonra bir daha ziyaret etme şansım olmadı o yerlerini. Gel gelelim, popülerleşen burger kültüründe daha neler yapılabilir diye düşünüş olacaklar ki, kendileri ikinci daha küçük bir yer açıp içinde ıslak hamburger yapmaya karar verdiler! Ankara’nın en işlek caddelerinden birinde, Kıtır’ın hemen yanı başında, ikinci sokak lezzetçisi olarak anılmaya başlandı bile! Islak hamburgeri Ankara’da yiyebilir miyim gerçekten, diye düşünmeden önce bir şans verin!

Adres: Aziziye, Cinnah Cd. No:82, 06690 Çankaya/Ankara

Unique Burgers Konum

Unique Burgers
Unique Burgers | Fotoğraf: keyifharitası.com

Baştan söylemem gerek, her şeyini geçtim de sarımsaklı mayonez bir harika dostum! Biz Unique’in adını kaburgadan yaptığı hamburgeri ve siyah hamburger ekmeği ile duyduk. Gidip denemek istediğimizde ise kalmamışlardı, bu nedenle farklı hamburgerlere yöneldik. Pişman mıyız, değiliz tabii ki! Sadece baştan uyarmam gerek diye düşünüyorum, mideniz hassassa dikkatli olmak isteyebilirsiniz zira köfteyi yaparken yağdan pek kaçınmamış olacaklar ki yedikten sonra iskender yemişim gibi bir ağırlık çöktü üstüme. Ama bu ağırlıktan hiç de pişman değildim çünkü o yağı boşu boşuna o köfteye koymamışlar diyorsunuz, lezzeti tavan oluyor! Hamburgerlerinin dışında da soslarının ev yapımı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim ve tabii ki o sarımsaklı mayonez… Ah o sarımsaklı mayonez!

Adres: Bahcelievler Mah, Prof. Muammer Aksoy Cd 7-A, 06450 Çankaya/Ankara

Gidin, deneyin, pişman olmayacaksınız. Teşekkürleri sonra alırım. 🙂

Kapak fotoğrafı: mekanlar.com

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den “İstanbul’un En İyi Burger Mekanları