Kemik gözlükleri, dağınık sarı saçları ve elinden düşmeyen fotoğraf makinesi  ile Annie Leibovitz yaşayan en ünlü kadın portre fotoğraf sanatçısı olarak tanınıyor. Hadi gelin, Annie Leibovitz kimdir, ayrıntılarına bakalım!

Annie Leibovitz
Annie Leibovitz | Fotoğraf: thebottomline.as.ucsb.edu

Sizi Leovitz’in hikayesiyle ve ünlü karelerinden bazılarıyla baş başa bırakmadan önce sanatçının bugün 70 yaşında olduğunu ve çekim yapmaktan vazgeçmediğini belirtmek istiyorum.

John Lennon & Yoko Ono
John Lennon & Yoko Ono | Fotoğraf: artypin.com

Annie Leibovitz’in fotoğrafçılık kariyeri, 1973’te döneminin en ünlü müzik dergilerinden biri olan Rolling Stone‘da, derginin sahibi Jann Wenner tarafından baş fotoğrafçı atanması ile başlıyor. 1975 yılına gelindiğindeyse  ünlü rock grubu Rolling Stones’un Amerika turnesine konser fotoğrafçısı olarak eşlik ediyor. 1983 yılına kadar kariyerine Rolling Stone ile devam eden Annie Leibovitz, bu süre zarfında ünlü isimlerin unutulmayacak portre çekimlerine de imzasını atıyor. Hiç kuşkusuz, John Lennon çekimi bugün hala en bilinen ve ilginç hikayesiyle akıllara kazınan çekimlerinden biri… 

Hikaye şöyle; Annie Leibovitz o sabah çekimi yapmak için Lennon’ın evine gidiyor fakat Leibovitz’in beklemediği bir şey oluyor ve Lennon kapak çekiminde büyük aşkı, eşi Yoko Ono ile birlikte fotoğraflanmak istediğini ve aksi taktirde çekimi kabul etmeyeceğin söylüyor. Durumu kabul eden Leibovitz, o ünlü kareyi fotoğraflıyor ve Lennon’a dergide kapak olacağı sözünü vererek evden ayrılıyor. John Lennon, bu çekimin yapıldığı günün akşamında yani 8 Aralık 1980 günü akli dengesi yerinde olmayan bir hayranı tarafından evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitiriyor. Bu trajik olayla birlikte Annie Leibovitz, John Lennon’ı ölmeden önce profesyonel fotoğraflayan son kişi oluyor.

Demi Moore
Demi Moore | Fotoğraf: 100photos.time.com

Leibovitz, 1983 yılına gelindiğinde Rolling Stone dergisinden ayrılarak Vanity Fair dergisi için çalışmalarına devam etme kararı alıyor. Annie Leibovitz, Vanity Fair döneminde yine çok konuşulacak ikonik bir fotoğrafla uzun süre gündem oluyor. Söz konusu fotoğraf; hamile olan ve Annie Leibovitz’e o meşhur çıplak  pozunu veren ünlü oyuncu Demi Moore‘un fotoğrafı. O dönem büyük tartışmalara yol açan fotoğraf bugün hala Leibovitz’in en beğenilen  fotoğraflarından biri olarak biliniyor..

Patti Smith
Patti Smith | Fotoğraf: pinterest.se

Çoğunlukla ünlüleri en doğal halleriyle fotoğraflayan Leibovitz, kimi zaman da karelerinde fantastik öğelere yer veriyor 1978 yılında alevlerin önünde objektifine poz veren Patti Smith’in fotoğrafı bunun en iyi örneklerinden biri sayılıyor.

Leonardo Di Caprio
Leonardo Di Caprio | Fotoğraf: anothermag

Leibovitz’in kariyeri süresince sayısız ünlü onun objektifinde hayat buluyor: Whoopi Golberg, Mick Jagger, Leonardo DiCaprio, Woddy Allen, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Tim Burton, Al Pacino bu isimlerden sadece birkaç tanesi.

Penelope Cruz & Woddy Allen
Penelope Cruz & Woddy Allen | Fotoğraf: flickr.com

Kapak fotoğrafı: masterclass.com

İlginizi çekebilir: ArstyMagger’dan En İyi Türk Fotoğrafçılar