Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılarını belirlemek elbette haddimize değil ama kendi alanlarında fark yaratmış yedi değerli fotoğraf sanatçısını sizlerle tanıştırmak, büyüleyici fotoğraflarından bazılarını sizlerle paylaşmak istedik.

Türkiye’nin En İyi Fotoğrafçıları

Ara Güler

1953’de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı’na katıldı ve İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Ara Güler’in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplık’ta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi’nde, Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda yer alıyor. Güler’in fotoğrafları aynı zamanda Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum’da sergileniyor. Sanatçı, ne yazık ki Ara Güler Müzesi’nin açılmasından bir süre sonra, 2018 yılında aramızdan ayrıldı.

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Recep Cebiroğlu’dan “Ara Güler’in Kıymetini Bilmek” ve Gülfem Karcı’dan “Magnum: Efsanevi Fotoğraf Ajansının Hikayesi”

Şinasi Barutçu

Şinasi Barutçu
Şinasi Barutçu

1950’de Ankara’da Türkiye’nin ilk fotoğraf kulübünü kuran, 1955’te Adana’da Türkiye’nin ilk renkli fotoğraf sergisini açan sanatçı, aynı zamanda Leica fotoğraf makinesine sahip olan ilk Türk fotoğrafçı. Türkiye’de fotoğrafçılık eğitimini başlatan ve yayılmasını sağlayan kişi olarak sanat tarihimize geçen Barutçu, 1985’te aramızdan ayrılmış.

Sami Güner 

y0i8rohfeiw09ou-zbksf3svhs

Türkiye’de fotoğraf alanındaki ilk devlet sanatçısı ünvanını alan kişi ve Fotogen’in kurucu başkanıdır. Türkiye’yi köşe bucak gezerek fotoğraflamış ve bu fotoğraflarıyla yurt dışında açtığı sergilerle Türkiye’nin tanıtılmasını sağlamıştır. 1991 yılında, Bursa’daki bir sergisinin dönüşünde Bolu’da geçirdiği trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan Sami Güner’in anısına, günümüzde pek çok fotoğraf yarışması düzenleniyor.

Türkiye’nin Yaşayan En İyi Fotoğrafçıları

Onur Ercoşkun

Paris Magnum Ajansı’na davet edilen ikinci Türk ve European Month Of Photography’nin Viyana ayağı olan Eyes On’da seçilen 50 fotoğrafçıdan biri oldu. Ercoşkun’un ülke çapında başlatacağı genç fotoğrafçılara yönelik sosyal sorumluluk projesinin hazırlıkları devam ediyor.

Websitesi | Instagram

Kamil Fırat

y0i8rohfeiw09ou-r1jz839014
Kamil Fırat

Museum of Modern Art’ta fotoğrafları sergilenen ve göstergebilim üzerine çalışmaları olan bir fotoğrafçı. Aynı zamanda Ansel Adams ekolünün Türkiye’deki en iyi temsilcisi. Fotoğrafları Belçika Anvers Fotoğraf Müzesi ve Almanya Bochum Müzesi koleksiyonlarında yer alıyor.

Mert Alaş

Moda fotoğrafçılığı alanında Türkiye’yi temsil eden bir fotoğrafçı. Başarı hikayesi yıllar önce dil eğitimi için gittiği Londra’da Marcus Piggott ile tanışmasıyla başlamış. Türkiye’den çıkıp dünyada modaya, müziğe, pop kültüre, modern sanata yön veren çembere dahil olmuş belki de tek isim.

Instagram

Yener Torun

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aldığı mimarlık eğitimini fotoğrafçılığa olan ilgisiyle birleştirerek az bilinen İstanbul mahallelerinde renklerin ve geometrinin ön plana çıktığı fotoğraflar çekmeye başladı. Fotoğrafları başta The Guardian ve The Washington Post olmak üzere birçok yabancı basında yankı uyandırdı. Torun özellikle çektiği miminal fotoğraflarla tanınıyor.

Websitesi | Instagram