Elimizdekilerin kıymetini, onların avucumuzun arasından kayıp gittikten sonra mı anlayacağız? Onları kaybetmeden önce, elimizdekilere gereken değeri göstermemiz gerekmiyor mu? Ara Güler de yaşayan bir usta değil mi? Toplumun bu ustaya değer vermesi için; illa Ara Güler’in ölmesi mi gerekiyor?

021220141452472370212_3

İnsan, kendisi ile arasında yarım yüzyıl kadar yaş farkı olan birisine imrenerek bakıyor. Şimdi mantık penceresinden bakıldığı zaman, ortada mantığa ters gelen bir durum varmış gibi gözüküyor. İnsan, 85 yaşına gelmiş birisine neden imrenir. Bu imrenme, fiziksel bir imrenme değil, ruhsal bir imrenme. Bu imrenmeyi bir de İshak Alaton’un hayatını okurken hissettim. Yazarken ne kadar rahat yazabiliyoruz 85 rakamını. Bakalım o 85 yaşının sahibi, bu kadar kolay bir şekilde ifade edebilir mi 85 yılı, geçen zamanı.

Bu karışık duygular içinde, kendisinin tabiriyle foto muhabiri Ara Güler ile gazeteci Cüneyt Özdemir’in soruyorum programını izledikten sonra, büyük ustaya hayran kalmamak mümkün değil.

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki, bu yazı bir Ara Güler portresi değildir. Benim ne haddime size Ara Güler’i ifade etmek. Ben sadece kendisinin bana hissettirdiklerini ifade etmeye çalışıyorum.

Ara Güler ülkemizin yakın tarihine ışık tutan bir ayaklı ansiklopedi. Kendisi, röportajın bir yerinde, eğer ben yazarların resimlerini çekmeseydim, edebiyat suratsız kalırdı diyor. Muhteşem bir dipnot düşüyor zamana.

Ülkemizden ve dünyadan yüzlerce meşhur insanın fotoğrafını çekmiş Ara Güler. Picasso’dan Orhan Pamuk’a Sophia Loren’den Salvador Dali’ ye… Aslında onun fotoğraflarının en güzel tarafı sıradan yaşayan insanlar. Eski İstanbul’u ne güzel gözler önüne sermiş.

Röportaj yapıldığında 83 yaşında olan Ara Güler’ i izledikçe hayatı yeniden sorgulama fırsatı yakaladım. Binlerce fotoğraf çekmiş, o kadar dünyaca ünlü insanı tanıma fırsatı yakalamış, onlarca ünlü insanın fotoğraflarını çekmiş ama hala doymamış. O sıcacık sohbetiyle hala arıyorum abi diyor. İstediğim fotoğrafı hala çekemedim diyor. O fotoğrafı çektiğimde ben biterim diyor. Bu nasıl bir hayat enerjisidir, bu nasıl bir yeniyi arama gücüdür. İnsan karamsarlığa düştüğü zaman, dönüp Ara Güler gibi insanlara bakıp utanmalı, hayata karşı daha mücadeleci olmalı.

Kendisi röportajın bir yerinde, ne yaparsan yap bizim milletimiz sanata değer vermez diyor. Üstad ne kadar haklı. Şimdi sokağa çıksak beraber, yoldan geçen insanlar ile bir anket yapsak, aşağıdaki isimlerden kimleri tanıyorsunuz diye. Eminim, magazin ve dizi yıldızları en üst sıralarda; Ara Güler gibi sanatçılar, ustalar ise listenin sonlarında olur. Maalesef bu toplum sanata değer vemiyor. Sanata, sanatçıya gereken değer vermiş olsa, her şey çok farklı olurdu. Zaten bu toplumun sanata değer vermediğini röportajin Youtube üzerinden izlenme sayısına bakarak anlamamız mümkün.

Cüneyt Özdemir ile yapmış olduğu bu keyifli sohbeti izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Usta gazeteci Cüneyt Özdemir, karşısındaki cevherin farkında. Öyle güzel, yerinde sorular soruyor ki, Ara Güler’in ağzından dökülüyor hayatın gerçekleri.

Ara Güler/Kapak Fotoğrafı: rotahaber.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN