“Evlere kapandığımız günler elbet geçecek ve bizler yine sevdiğimiz mekanlara doluşacağız. O günler gelince nereye gitsek diye düşünmemek için harika bir öneriyle geldim.” Yazıyı hazırlamaya başladığımda böyle bir giriş yazmışım, yazı taslaklarda beklerken İstanbul’da mekanlar açılmış bile. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde kendinizi Moda’ya gitmek için hazırlanırken bulacağınıza eminim. 

Konum

Aralık, Moda’da bir yeme içme mekanı. Kahvaltıdan başlayıp akşam yemeğine kadar her saate uygun alternatiflerin olduğu oldukça lezzetli bir menüsü var. Göz kamaştıran barında hazırlanıp servis edilen birbirinden güzel kokteylleri ile de zengin bir içki menüsü mevcut. 

İç dekorasyon hafif bohem, ferah; uzun saatler oturması keyifli. Ben içeri girip koltuklara kurulunca hiç kalkmak istemiyorum masadan. Ama yanımda en sevdiklerimin bana eşlik etmesi şartıyla pek tabii… Bu arada kapının önündeki masalarda oturmak en büyük arzum, henüz kısmet olmadı, bakalım. Zira yer bulmak pek kolay değil. 

Biz her gittiğimizde çoğunlukla aynı şeyleri yedik. Mesela vazgeçilmezim olan karides taco ef-sa-ne! Kesinlikle denemeniz gerekiyor bence. Hafif -hatta tam dozunda diyelim- sarımsak tadı, kızartma tempura karidesin verdiği haz, avokadonun yumuşaklığı, salsanın dengesi ile anlatılmaz yaşanır türünde bir lezzet resmen. Yanında baby patates bravas ile mükemmele yakın bir uyum yakalıyor. Siparişe üzerinde çıtır rokalarıyla birlikte Pizzetta ve beyaz şarap eklendiğinde harika bir akşam üstü atıştırmalığına dönüşüyor. Bu arada burgerleri de çok iyi, klasikten şaşmam diyenlerdenseniz aklınızda bulunsun. 

Bazen konsept menüler de hazırlıyorlar. Mesela bazı cumalar “bi günlük meyhane” konseptiyle en lezizinden meze-rakı sofrası kuruluyor. Unutmadan makarnalarını kendilerinin açtığını ve tazecik servis ettiklerini de eklemek isterim. 

Alkol seçkileri de güzel; Chamlıja şaraplarını içebilirsiniz mesela burada, her yerde bulunmuyor malum. Göz alıcı, rengarenk bir barı var, bayılıyorum! Ben şarap içmediğim zamanlarda terchimi gin sour‘dan yana kullanıyorum ve her seferinde mest oluyorum. Margarita‘yı da denedim, o da iyiydi!

Günler uzadı, akşam üzeri iş çıkışlarını ya da hafta sonu arkadaş buluşmalarını değerlendirmek isterseniz ya da belki date alternatifleri için düşünebileceğiniz, oldukça keyifli, mutlu edecek bir mekan Aralık.

Kapak Fotoğrafı: @aralik.istanbul

İlginizi Çekebilir: Caglar Inceoglu’ndan Molle Patisserie