Pandemi neredeyse 1 yıldır hayatımızda. Etkileşimin fazla olmasından dolayı en fazla yeme-içme sektörünü etkiledi. Markalar pandeminin getirdiği zorluklarla her gün bir savaş içerisinde. Ne olursa olsun güçlü kalmaya, biz lezzet severlere en güzel ürünlerini ulaştırmaya çalışıyorlar. Bu noktada size pandemi döneminde 3 yakın arkadaş olarak hayallerinin peşinden giden ve yarattıkları marka olan Mølle Patisserie’den bahsedeceğim. Yeni açılan mekânlarında bakalım bizlere neler sunuyorlar.

Konum

Hikayelerinden bahsetmek gerekirse Halil Duygulu, Berk Tunçer ve Mert Karahan alışmış olduğumuz patisserie deneyiminin sınırlarını zorlamak ve klasik lezzetlere inovatif bir yaklaşım ile yola çıkmış harika 3 genç. Farklı alanlarda kariyerlerini ilerlettikten sonra (1 psikolog, 1 gazeteci ve 1 ressam) ilgi duydukları gastronomiye profesyonel olarak yapmaya karar vererek MSA’ın pastacılık eğitime kaydoldular. Yıllar içerisinde de yurtiçi ve yurtdışında sektör içinde bilinen restoranlarda şeflik deneyimleri yaşadıktan sonra hayalleri olan markayı hayata geçirmek için Mølle Patisserie’yi kurdular.

Aynı zamanda çocukluktan beri arkadaş oldukları için kendi aralarındaki dinamiği ve uyumu mekâna girince yoğun bir şekilde hissediyorsunuz.  Yurtdışına sık sık çıktıkları için Dünya mutfağı lezzetlerine çok hakimler. Kendinizi Paris’te hissetmek için makaronlarından bir ısırık almanız yeterli. Ve ya kendinizi Viyana’da bir kafede tatlı yerken mi hissetmek istiyorsunuz, o zaman kesinlikle vanilyalı Frambuazlı Cream Puff’u denemelisiniz.

img_6997
Molle Patisserie | Fotoğraf: Çağlar İnceoğlu

Bir süredir merak ettiğim bir markaydı ve kısıtlamalardan dolayı mekanlarına ne yazık ki gidemiyordum ama bu durum beni durdurmamalıydı. O yüzden ilk iş eve sipariş verdim ve lezzet şöleni serüvenime başladım. Ama fark ettim ki sadece eve siparişle merakım azalmayacaktı. Yasaklar kalkar kalkmaz ise soluğu hemen iş çıkışı Caddebostan’da aldım. Şansıma o gün kendilerinden hem hikayelerini dinleme şansım oldu hem de yarattıkları lezzetleri detaylıca öğrenme fırsatı buldum. Neler öğrendim derseniz,

img_6979
Molle Patisserie | Fotoğraf: Çağlar İnceoğlu

Mølle’nin anlamı Danca’da un değirmeni, isim babası da yakın arkadaşlarından biriden çıkıyor. Logosunu detaylı inceleyince sadeliğinden ötürü bir İskandinavya havası seziyorsunuz. Neler yediğimize bakacak olursak, eve siparişimizde limonlu cheesecake, vanilyalı frambuazlı Cream Puff, Saint Honere ve makaronların denemiştik.

img_5505-2
Makaronlar | Fotoğraf: Çağlar İnceoğlu

Makaronlar oldukça başarılıydı. Sırrı ise iç dolgusu. Belçika çikolatasından hazırladığı için lezzetinin sırrı buradan geliyor. Şeker oranı gayet makul ve yediğiniz aromaları da baskın bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Aromalar hem hafif hem baskın. O dengeyi çok başarılı bir şekilde tutturmuşlar.

Sıradaki tatlımız ise meşhur Paris Brest’leri. İlk görüşte aşk bu olsa gerek. Daha tadına bakmadan görüntüsü size mutluluk hormonu salgılatmaya yetiyor. Düzgün bir ilk ısırık için Paris Brest’i kestikten sonra ağzınızda dağılan fındık kreması, çıtır çıtır olan Choux hamuru ile şölen yaşayacaksınız. Bir o kadar yoğun bir tat alırken aslında ne kadar hafif olduğunu da fark edeceksiniz.

img_6993
Paris Brest | Fotoğraf: Çağlar İnceoğlu

Mekanın bir başka fenomeni ise vanilyalı frambuazlı Cream Puff. İçindeki frambuaz dokusu başarılı bir şekilde işlenmiş ve bu katmanlar tatlının adı gibi ağızda gerçekten puf oluyor.

Muhakkak hepimiz cheesecake’i bir yerlerde yemişizdir. Bildiğiniz cheesecakeleri artık unutun. Limonlu cheesecake’leri tamamen kendilerine has bir sosla ve gizemli bir peynir ile kombinleyip servis ediyorlar. Bu sosun nereden esinlenildiğini sorduğumuzda Amerika’da bir kahvaltı esnasında böyle bir sosun cheesecake’e çok yakışacağını düşünmüşler ve bu düşüncelerini hayata geçirmişler. İyi ki tadına bakma şansım oldu.

Şu detayı da belirtmek gerekirse, eve sipariş ettiğimiz tatlılar oldukça şık bir kutu içerisinde geldi. Bir arkadaşınıza hediye olarak bile rahatlıkla götürebilirsiniz. Caddebostan’da sahile oturmaya bile giderken hemen hızlıca Mølle’ye uğrayıp bir lezzet kutusu alarak hem kendinizi hem de arkadaşlarınızı mutlu edebilirsiniz.

img_5510
Molle Patisserie | Fotoğraf: Çağlar İnceoğlu

Gelen yoğun talep üzerine frambuazlı cream Puff’un çikolatalısını da menülerine eklemişler. Mekâna gittiğimde çikolatalısını denemeden tabi ki duramazdım. Yoğun bir çikolata tadı beklerken oldukça hafif bir şekilde çikolatayı fenomen tatlılarına entegre etmişler. Daha hafif ve fresh tatlar için frambuazlısını daha çok öneririm ama çikolata severler için de bu cream puff biçilmiş bir kaftan.

img_6988
Çikolatalı Cream Puff | Çağlar İnceoğlu

Genel olarak şu yorumu söyleyebilirim. Şeker oranı olsun, tereyağın kullanımı olsun hepsi çok başarılı bir şekilde dengelenmiş. Bu yüzden tatlılar oldukça hafif. Kahvaltı konusunda da ileride birtakım sürprizlerinin olacağını belirten Mølle’nin kahvaltısını şimdiden iple çekiyorum.

Adres: Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi Santral Apartmanı No:292, 34728 Kadıköy/İstanbul

Kapak Fotoğrafı: Çağlar İnceoğlu

İlginizi çekebilir: Çağlar İnceoğlu’dan Sour & Sweet Artisan Bakery