Kahvaltıda artık serpme kahvaltı konseptinden yavaş yavaş uzaklaşıyoruz. Şimdilerde insanlar daha çok kompakt tabaklar yani tatlısından tuzlusuna tek bir tabakta toplanan lezzet trendlerine geçiş yapıyor. Türk insanıyla özdeşleşen uzun kahvaltı sofraları yerine artık birlikte nasıl bir lezzet oluşturacaklarını tahmin edemeyeceğimiz tatların harmanlanıp, bir tabakta birleştirilmesiyle aslında alışılagelmiş kahvaltı opsiyonlarına geçiş yapmaya başladık. Artık günden güne hayatımızda daha fazla yer verdiğimiz daha sağlıklı besinleri tüketme isteği de eklenince güne doyurucu ve bir o kadar da güçlü bir kahvaltı ile başlamak daha da kritikleşti. Bugün de o tabaklardan bulabileceğiniz keyifli bir mekandan söz edeceğim: Sour & Sweet Artisan Bakery

Konum

Sour & Sweet Artisan Bakery
Sour & Sweet Artisan Bakery | Fotoğraf: Caglar Inceoglu

Caddebostan’ın Plaj Sokağı’nı genelde hepimiz Bağdat Caddesi’nden en kestirme şekilde sahile inmek için kullanırız. Hâlbuki bu sokak üzerinde aslında bir sürü nitelikli ve güzel lezzetlere sahip mekan bulunuyor. Sour & Sweet ise bu sokak üzerinde bulunan mekânlardan biri. Bir pazar sabahı kahvaltı için farklı bir alternatif arayanların kesinlikle tercih etmesi gereken bir mekan. Mekanın mottosu, “Aşkın En Fermente Hali” ve tabakların tadına bakınca bu aşkı kesinlikle hissedeceksiniz. Son zamanlarda Bağdat Caddesinde bulunan bu konsept mekanlar arasında özellikle kahvaltı için kesin olarak tercih edilmesi gerek. Eğer denemediyseniz muhakkak enfes menüsünü denemelisiniz.

Ekmek üstü lezzetlerden, ekşi mayalı kruvasan üstü yumurtaya, kahvaltı tabaklarından salataya kadar çok geniş bir menüye sahip olan Sour & Sweet, her zevke hitap edecek kahvaltı çeşitlerini menüsünde bulunduruyor.

Eggs Benedict Bacon
Eggs Benedict Bacon | Fotoğraf: Caglar Inceoglu

Mekanın fenomeni olan kruvasanların diğer kruvasanlardan farkı, hamurunda ekşi maya kullanıyor olması. Kruvasan gerçekten çok emek isteyen bir lezzet. Her aşamasında, hamurunun hazırlanmasından tutunda pişirilmesine kadarki bütün süreçlerin çok hassas bir şekilde ele alınması gerekiyor. Köklerimize dönüş akımının başladığı bu zamanlarda, slow food akımı ile beraber  ekşi maya daha da revaçta. Sağlık algısı da üzerine eklenince ekşi maya daha da popülerleşti ve gerçekten “kaliteli ekşi mayalı ürün” kullanan mekanları araştırır olduk. Yapılması yaklaşık  48 saate süren kruvasanları beraberinde Fransız tereyağı ile lamine ederek biz lezzet sevenlerle buluşturan Sour & Sweet, bu konuda gerçekten İstanbul’da rahatlıkla ilk 5’e girebilir.

Biz tercihlerimizi kruvasan üstü ‘Eggs Benedict’ ve ‘Tartine Falafel’den yana kullandık. Tercihinizi hangi lezzetten yana kullanırsanız kullanın yanında muhakkak marmelat, domates-salatalık söğüş ya da mevsim salata da tabağınıza ekleniyor.

Rozbif ve Pesto Soslu Tost
Rozbif ve Pesto Soslu Tost | Fotoğraf: Caglar Inceoglu

Kruvasan üstü poşe yumurta incirli ricotta ile taçlandırılmış. Poşe yumurtaların ise üzerinde oldukça hafif bir hollandaise sos ile servis ediliyor. Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Bu lezzetin yanında da otlu peynirli pate, ev yapımı orman meyvesi marmeladı, avokado püresi ve domates salatalık söğüş servis ediliyor. Aslında bu side dish’lerle beraber tatlı-tuzlu birlikteliği bizlere gerçek anlamıyla bir kahvaltı deneyimi yaşatıyor.

Tartin falafel ise ekşi mayalı ekmek üzerinde avokado ve tahin sosla beraber servis ediliyor. Falafelin bu soslarla muhteşem ahengi bizlere bu seçimi rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir opsiyon haline getiriyor. Falafel bizce tam kıvamındaydı ve falafel gibi bir öğle ya da akşam yemeği lezzeti olarak gördüğümüz bir yiyeceği aslında hiç çekinmeden kahvaltılarımızda da tüketebileceğimizi gösteriyor. Bu tabak yanında akdeniz yeşillikleri ile servis edilirken, salatanın sosunda bulunan nar ekşisi ve yaban mersini kombinasyonu yeşilliklere oldukça yakışmıştı.

https://www.instagram.com/p/CEL8-9TAQMq/

COVID önlemlerine gelirsek, Sour& Sweet Artisan Bakery önlemlerini titizlikle almıştı. Tek kullanımlık tuz, karabiber ve ıslak mendilleri yemek öncesi masanıza bırakıyorlar. Oturma düzenlerini de sosyal mesafeye göre organize etmişler.

Erken saatlerde gitmekte fayda var, sonrasında kapıda ciddi kuyruklar oluyor. Biz 09:40 gibi gittiğimizde oldukça sakindi. Bir dahaki gidişimizde gözümüze kestirdiğimiz, vitrinde görsel şölen sunan tatlıları yemek konusunda oldukça kararlıyız.

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/@sourandsweetbakery

İlginizi çekebilir: Çağlar Inceoglu’ndan Esrarengiz Lezzetler