Covid-19 nedeniyle hepimizin günlük düzeninin sekteye uğradığı bir gerçek. Bu yeni geçici yaşam tarzına adapte olurken bir yandan evlerimizden çalışıyor, bir yandan bu dönemi mümkün olduğunca verimli geçirmek adına “önceden fırsat bulamadığımız aktivitelere yönelme” planları yapıyoruz. Ama dürüst olalım bu hiç de öyle söylendiği kadar kolay olamıyor. Bu süreçte özellikle benim gibi aşırı rahat bir ortamda rehavete kapılanlardansanız veya cümbüşü bitmeyen kalabalık bir yerde yaşıyorsanız odaklanmak mümkün olmuyor. İşte bu yüzden benim de kullandığım ve çok işe yaradığını düşündüğüm ambiyans ve arka plan sesleri sitelerini derledim.

Arka Plan Sesleri
Arka Plan Sesleri | Fotoğraf: Unsplash / Radek Grzybowski

Bazen “sırf ses olsun diye” izlemesek de televizyonu açık bırakıyor bazen alternatif olarak podcast yayınlarını dinliyoruz ama iş odaklanmaya geldi mi bunlar bir işe yaramıyor. Çıkıp bir kafede iki muhabbet etmeyi, sokaklarda insan uğultusu duymayı özlüyor veya bir an için bile olsa evden başka bir yerde olmayı diliyorsanız, bu sitelerle kendi ambiyansınızı kendiniz yaratabilirsiniz. Evde egzersiz veya meditasyon yaparken, çalışırken, yaratıcı bir aktivite sırasında ya da hiçbir şey yapmazken bu siteler insana çok iyi geliyor.

Arka Plan Sesleri

Noisli

Rüzgâr, yağmur, şimşek, şöminede yanan ateş, vantilatör sesi… Bunlar sitenin sunduğu ücretsiz seslerden bazıları. Bunlardan bir ya da birkaç tanesini açıp, ses şiddetini ayarlayarak kendi ambiyansınızı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz burada kendinize bir hesap oluşturup ufak bir ücret karşılığı size sunulan daha pek çok farklı ses seçeneğine de ulaşabilir ya da modunuza göre üstte çıkan playlist’lerden birini seçip sitenin sizin için derlediği seslerden yarattığı ambiyansın içine girebilirsiniz. Ben başka sitelerden de faydalandığım için sadece ücretsiz sunulanlarla yetiniyorum; bazen 2-3 farklı siteyi aynı anda açıp sesleri karıştırabiliyorum çalışırken. Ama Noisli’nin ücretli sunduğu diğer sesler de merak uyandırmıyor değil. Ayrıca zamanlamayı kurabilir ve belirlediğiniz süre kadar çalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bilgisayar başında çalışırken alarm kurmak yerine bu şekilde de mola zamanlarınızı ayarlayabilirsiniz.

A Soft Murmur

Bu sitede de yine çeşitli doğa ve iç mekân seslerini dilediğiniz gibi birbirine karıştırabilir, ses şiddetini ayarlayabilirsiniz. Seçtiğiniz seslerden kendi çalma listelerinizi oluşturabilmenin yanı sıra sitenin sunduğu bir harika özellikse seçtiğiniz seslerin şiddetini rastgele değiştirerek daha doğal bir ses ambiyansı yaratma imkanınızın olması. Ayrıca Noisli gibi burada da zamanlayıcı özelliği var.

Coffitivity

Fotoğraf Altyazısı | Florencia Viadana (unsplash.com)
Arka Plan Sesleri| Fotoğraf: Unsplash / Florencia Viadana

Coffitivity diğer sitelere göre biraz daha sınırlı ama daha spesifik bir seçenek sunuyor; kafe, yemekhane ve bunun gibi çeşitli yaşam alanlarındaki gerçek sesleri dinleyebiliyorsunuz. Kendi oynatma listenizi oluşturmuyorsunuz ama birbirinden farklı kalabalık ortamları seçebiliyorsunuz. Özellikle kalabalıkları özleyenler için birebir. Sitenin sunduğu seçeneklerin her biri dikkat dağınıklığına yol açmayacak ve odaklanmaya yardımcı olacak ses frekanslarına göre düzenlenmiş. İlk üç seçenek ücretsiz olup, diğer üçü için küçük bir tutar karşılığı yıllık üyelik alabiliyorsunuz.

Ambient-mixer

Bayıldığım bir diğer site de Ambient-mixer. Burada sesleri tek tek seçmek yerine çeşitli sesler derlenerek özenle hazırlanmış yüzlerce (hatta belki de binlerce) ambiyanstan birini tıklıyor ve sonrasında içindeki seslerin şiddetini kendi zevkinizce yeniden düzenleyebiliyorsunuz. Bir tıkla Hogwarts’daki öğrenci hollerinden birinde, 1700’lerden bir kütüphanede, Jedi Tapınağı’nda, kalabalık bir şehirde, bir korsan gemisinde, bir uzay üssünde, Orta Çağ’da bir ormanda ya da bir yazarın çalışma odasında bulabilirsiniz kendinizi. Seçenekler hayal gücünüzle sınırlı!

Noises Online

Arka Plan Sesleri
Arka Plan Sesleri | Fotoğraf: Unsplash / Simon Abrams

Noises Online da diğer siteler gibi çeşitli iç ve dış mekân seslerini seçip, birbiriyle karıştırıp dinleyebileceğiniz sitelerden biri. Ücretsiz olan bu sitenin diğerlerine oranla daha fazla ses seçeneği var ve seslerin şiddetinin yanı sıra ses tonlarını da düzenleme imkânı da sunuyor.

MyNoise

Aslında Noises Online’ın kardeşi olan bu site tıpkı Ambient-mixer gibi çoğu Noises Online’da da olan seslerle çeşitli ambiyans seçenekleri ve bunların içindeki sesleri kendi zevkinizle yeniden düzenleme fırsatı sunuyor. Ancak içerik olarak Noises Online’dan daha zengin. Üstelik kullanımı da çok basit. Bağış yaparak destek olabileceğiniz bu site tamamen ücretsiz. Ambient-mixer kadar uç seçenekler yok belki ama oldukça gerçekçi ambiyanslar yaratmak ve zamanlayıcıyı kurarak istediğiniz süre boyunca çalmasını sağlamak da mümkün. Bir de buna ek olarak içinde Anamnesis, Black Hole, 88 Keys ve Twin Black Lodges seçenekleri var ki, insanı alır bir filmin unutulmaz bir sahnesinde hayatının dönüm noktası bir anı yaşıyor gibi hissettirir!

Not: Bunlar benim bildiğim siteler, ama internette daha birçok seçenek var. Bu sitelerin bir kısmının cep telefonları uygulamaları da var. Ayrıca telefonlarınıza indirebileceğiniz çok güzel başka uygulamalar da var. Bildiğiniz başka benzer site ve uygulama varsa yorumlarda paylaşırsanız çok mutlu olurum! 😊

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Alisa Anton

İlginizi çekebilir: MeloMagger’dan “En İyi Müzik Uygulamaları