Müziksiz bir hayat düşünebiliyor musunuz? Biz düşünemiyoruz! Herkes için farklı anlamlar çağrıştırsa da, müziğin insan hayatında çok önemli bir yer kapladığı kesin. Kimimiz hüzünlüyken biraz kendi kendine kalmak için, kimimiz çok mutluyken yerinde duramadığından, kimimiz de heyecanlandığında kendini sakinleştirmek için; ama hepimiz bir şekilde müziğe başvuruyoruz. İşte bu liste müzik severler için oldukça önemli. Günümüzün her anında kullandığımız Spotify’a eşlik edebilecek, çok sevdiğimiz müzik uygulamaları listesi karşınızda:

Müzik Uygulamaları

8tracks

8tracks

8tracks, diğer müzik uygulamalarından farklı olarak, algoritmalar yerine kişiler tarafından oluşturulmuş bir internet radyosu. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulamadaki tüm çalma listeleri müzik tutkunu insanlar tarafından bizzet oluşturuluyor, yani bir nevi ‘el yapımı’ listeler de diyebiliriz. Tek bir amaçları var, dünyanın her yerindeki müzikseverleri bir araya toplamak. İçerik açısından da oldukça zengin olan 8tracks’te müziğinizi kesintisiz olarak dinleyebiliyor, hazır etiketleri kullanarak dinlemek istediğiniz şarkıcı, şarkı, müzik türü veya ruh halinize uygun çalma listelerini anında bulabiliyorsunuz.

Android | iOS

iHeartRadio

iHeartRadio

İndirdiği müzik uygulamasından yalnızca müzik dinleme olanağı sunmasını değil, daha başka birçok özellik bekleyenlerdenseniz, iHeartRadio sizin için doğru tercih. Sizi 80 ve 90’ların hit parçalarından alternative, holiday, classical, rock gibi kategorilere sayısız müzikle buluşturmasının yanında iHeartRadio’da farklı konularda podcast’ler de dinleyebiliyor, favori parçalarınızdan oluşan çalma listeyeleri yaratabiliyorsunuz. En sevdiğiniz radyo kanallarını alarmınız olarak belirleyebiliyor ve istediğiniz saatte sevdiğiniz müziklerle uyanıyorsunuz. O kadar ki, uygulamada ‘snooze’ özelliği bile var! Yani iHeartRadio isterseniz hem radyonuz, hem alarmınız oluyor diyebiliriz. Bitmedi; uygulama, dinlediğiniz şarkının sözlerini de önünüze getiriyor, dilediğiniz sanatçının biyografisini okumanızı sağlıyor ve beğendiğiniz radyo kanallarını başkalarıyla paylaşmanıza olanak veriyor.

Android | iOS

Stingray Qello Concerts

String

Kabul edelim, bazen dinlemek yetmiyor. Dinlediğiniz parçanın söylendiği anda bulunmak, o özel deneyimi bizzat yaşamak istiyor insan. Stingray Qello Concerts, öyle bir uygulama ki, size The Beatles’dan Tom Petty’ye efsane sanatçıların ilham verici müzik belgesellerini, dahası sevdiğiniz türlerin canlı konserlerini baştan sona izleme fırsatı sunuyor. Evet, dünyanın öbür ucunda gerçekleşen bir konser söz konusuysa bile, siz istediğiniz yerden, o anda oradaymışsınız gibi konseri izleyebiliyor, müzik şöleninin tadına varabiliyorsunuz. Beyonce, Paul McCartney, Lady Gaga ve daha birçok popüler ismin canlı performanslarına ve Queen, Bob Marley, The Rolling Stones gibi efsanelerin geçmiş sahnelerine tanık olmaktan bahsediyoruz!

Android | iOS

Musixmatch Lyrics

Musix

Bazı şarkılar melodileriyle başımızı döndürür, bazılarını ise anlamlı şarkı sözleri için dinleriz. İşte Musixmatch Lyrics, keşfettiğiniz şarkıların sözlerini anında sizlerle buluşturan harika bir uygulama. İçeriklerinin zenginliği bir yana, dilediğiniz şarkı sözlerinin farklı dillerde yapılmış çevirilerini görebiliyorsunuz. Şarkıları sözlerine göre arayabiliyor, eksik şarkı sözü gördüğünüz bölümlere kendiniz eklemeler yapabiliyorsunuz. Örneğin bir ortamdasınız ve kulağınıza çok hoşunuza giden bir müzik geldi, şarkının içinde geçen birkaç kelimeyi yakaladınız mı tamam! Musixmatch Lyrics sizin yerinize dinlediğiniz parçanın bilgilerine ulaşıyor ve müzik arşivinize bir yenisini eklemenizde rol oynuyor.

Android | iOS

Tidal

Tidal

Son olarak, sizleri Jay-Z’nin Tidal adlı uygulamasıyla tanıştıralım! Dinleyenlere Hi-Fi yani yüksek kaliteli müzik deneyimi sunuyor olmasıyla diğer uygulamalardan açıkça ayrılan Tidal’ın zengin içerikleri yalnızca müzikle sınırlı değil. Uygulamanın içerisinde müzik yazarları tarafından özenle oluşturulmuş çalma listelerinden müzisyen röportajlarına, beğendiğiniz albümlerle ilgili açıklamalardan müzik makalelerine çok sayıda kaynağa ulaşabiliyorsunuz. Dilerseniz sevdiğiniz sanatçıların Twitter akışı bile ekranınıza geliyor! Yeni yetenekleri desteklemeyi amaçlayan TIDAL Rising ve yeni, özel müzikleri bulabileceğiniz What’s New bölümlerini ayrıca incelemelisiniz.

Android | iOS

İlginizi çekebilir: İstanbul Konser Mekanları