Son yıllarda adını sıkça duyduğunuza emin olduğumuz alternatif bir tedavi yöntemi olan aromaterapi hakkında bilmediğimiz o kadar çok şey var ki! Aromaterapi nedir, aromaterapi yağlarından bazıları nelerdir, ne gibi faydaları vardır gibi soruları bu yazıda sizler için cevaplandırdım. 

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi bitkilerden elde edilen saf uçucu ve baz yağların fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık için kullanılmasına deniyor. Doğanın bizlere sunduğu aromatik bitkiler yaşamlarını devam ettirebilmek için çeşitli özler üretiyor ve bu özler çeşitli yöntemlerle çıkarılıp farklı alanlarda kullanılabiliyor. Elde edilen her bir öz farklı içeriklere ve faydalara sahip. Gelin, mucizevi aromatik yağların 5’ine yakından bakalım.

Palo Santo

Palo Santo
Palo Santo

Fotoğraf: floracopeia.com

İspanyolca ‘kutsal odun’ anlamına gelen ve Güney Amerika’nın kıyılarında yetişen Palo Santo oldukça mistik bir ağaç olarak biliniyor. Daha önce şamanlar tarafından yıllarca spiritüel uygulamalarda kullanılmış olması da bunu doğrular nitelikte. Palo Santo ağacından elde edilen Santo esansiyel yağı, huzurlu ve sakin bir atmosfer yaratma özelliğiyle ilgi çekiyor. Bu yağın ortamdaki negatif enerjiyi yok ettiğine ve etrafa yaydığı taze kokuyla özellikle sivrisinekleri uzaklaştırdığına inanılıyor. Titreşim düzeyini ve kişinin yaratıcılığını artırdığı, güzel enerjiyi çoğalttığı ve onun büyüsüne açık olanlara şans getirdiği de söyleniyor.  Fiziksel olaraksa Palo Santo; soğuk algınlığı, grip belirtileri, öksürük, stres, astım, baş ağrısı, anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılıyor.

Pola Santo turunçgil familyasından geliyor; ayrıca tatlı, odunsu ve biraz naneli bir aromaya sahip. Peki bu güzel kokunun etrafa yayılmasını sağlamak için ne yapmanız gerekiyor? Aslında çok basit: tek yapmanız gereken bir mum, kibrit veya çakmak kullanarak Palo Santo çubuğunu ateşlemek. 45 derece açıyla 30 saniye ile 1 dakika arasında ateşe tutun, sonra üfleyip söndürün. Geriye ise işyerinize, evinize veya arabanıza yayılan güzel enerjiyi hissedip mutlu olmak kalsın.

Nane

Nane
Nane

Fotoğraf: gidabilinci.com

Nane, ballıbabagiller familyasından gelen dayanıklı otsu bir bitki; vücuda ve ruh sağlığına olan yararlarıysa saymakla bitmiyor. Bu bitkiden elde edilen nane yağı, her şeyden önce harika bir ağrı kesici. Yorucu geçen bir günün ardından baş ağrınızı şakaklarınıza yapacağınız bir nane yağı masajıyla hafifletebilirsiniz. Ayrıca nane yağının kokusunu içinize çekmek solunum sisteminiz için çok faydalı. Mide ve bağırsak sisteminizi rahatlatmasının yanında nane yağının kokusu bulantıyı da önlüyor.

Vücudunuzdaki yedi enerji merkezinden biri olan üçüncü göz çakrasını uyararak beden, ruh ve zihin dengesini sağlamaya yardımcı olan nane yağı, bu özelliğiyle sezgisel yanınızı geliştiriyor. Zihninizde sürekli bir akış halinde olan düşünceleri rahatlatarak içsel ve dışsal farkındalığa ulaşmanıza yardımcı oluyor. Kendinizi var olan akışın kollarına bırakıp biraz teslim olma vaktinin geldiğini düşünüyorsanız, nane yağı sizin için en doğru aromatik yağlardan biri.

Adaçayı

adaçayı
Adaçayı

Fotoğraf: @homemadearomaterapi

Bugüne kadar adaçayını soğuk algınlığının kol gezdiği günlerdeki kurtarıcınız olarak kullandıysanız, bu şifalı bitkinin diğer faydalarını duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Aromaterapide en sık adı geçen bitkilerden biri olan adaçayı, düşük titreşimleri uzaklaştıma ve kötü enerjiyi temizleme özellikleriyle biliniyor.

Adaçayının en yaygın kullanım şekliyse tütsü olarak yakılması. Bir kasede birkaç dalını yakın, söndükten sonra çıkan dumanı evinizde gezdirin. Tüm odaları, köşeleri, evin her yanını sap adaçayı ile tütsüleyin. Söylenene göre, böyle yapıldığında evin içinde biriken tüm negatif enerji kayboluyor. Bu size zor geliyorsa, adaçayı uçucu yağlarını bir su ve alkolle karıştırıp sprey şeklinde de sıkabilirsiniz. Ayrıca giysileri güveden uzaklaştırdığı için yazlıklarınızı kaldırırken giysilerinizin içine küçük adaçayı kesecikleri koyabilirsiniz.

Adaçayı, aynı zamanda ifade ve iletişim yeteneğinin merkezi kabul edilen boğaz çakrasının aromaterapik yağı. İletişimde olduğunuz insanları sağlıklı bir şekilde algılamanıza ve duygu, düşüncelerinizi açıkça iletmenize yardımcı oluyor. İhityacınız olduğunu düşünüyorsanız kendiniz kullanabilir, eğer duygularını yansıtmakta zorluk çektiğini fark ettiğiniz bir sevdiğiniz varsa ona rahatlıkla adaçayı hediye edebilirsiniz!

Kaya Tuzu

Kaya Tuzu
Kaya Tuzu

Fotoğraf: sciencing.com

Önemli minerallerden biri olan kaya tuzu, aromaterapik tedavilerde sıklıkla kullanılıyor. Çeşitli şekillerde kullanılabilen kaya tuzunu nefesinizin açılması, öksürüğü ve bronşiti iyileştirmesi amacıyla odanıza yerleştirebilirsiniz. Kaya tuzunun en çok kullanıldığı yerlerden biri de banyo. Sıcacık bir duş alırken cildinizi kaya tuzuyla ovduğunuzda, vücudunuzun canlandığını hissedeceksiniz.

Aromaterapistler, kaya tuzunu evin giriş kapısına yakın bir yere, kase içinde koymayı öneriyor. Böylece saf ve işlenmemiş tuzun negatif enerjiyi çektiğine ve ev halkını koruduğuna inanılıyor. Burada atlanmaması gereken nokta, evin girişine konan ve kötü enerjiyi üzerinde biriktiren kaya tuzunun düzenli olarak değiştirilmesi ve çöpe değil, muhakkak tuvalete atılması. Toplanan kötü enerjinin evin içinden ancak bu şekilde tamamen çıkabileceği düşünülüyor.

Sedir

Sedir Ağacı
Sedir

Fotoğraf: refreshstore.com.tr

Özellikle yeniyıl kutlamalarındaki süslemelerde görmeye alışkın olduğumuz sedir ağacından elde edilen sedir uçucu yağı, aromaterapik yağların en faydalılarından. Odaklanmayı geliştiriyor, saç büyümesini hızlandırıyor, diş ağrılarına ve cilt problemlerine yardımcı oluyor. Mantar enfeksiyonlarında etkili, metabolizmayı harekete geçiriyor, böcekleri uzaklaştırıyor ve toksinleri temizliyor. Gördüğünüz gibi sedirin faydaları saymakla bitmiyor.

Sedirin etrafa güzel enerji yaydığına inanıldığından aromaterapide dolap içlerini sedir uçucu yağı ile silmek sıklıkla öneriliyor. Ayrıca sedir uçucu yağı, maddi dünyayla olan bağlantı merkezimiz olarak kabul edilen birinci yani kök çakrayla da yakından ilişkili. Özellikle parasal konularla ilgili sürekli bir endişe halinde olma, yaşam güvenliğinizden şüphe etme gibi durumlarda sedir uçucu yağı sizi dinginleştiriyor.

Aromaterapide kullanılan esansiyel yağların hepsi tabiki bu kadar değil: bergamot, biberiye, lavanta, okaliptüs, papatya ve daha birçok bitkisel öz bedenin iyileşme gücünü ortaya çıkarmada rol oynuyor. Birbirinden güzel kokulu baz yağlarla dengeli bir yaşama adım atarken, beden sağlığınız için beslenmemizi de ihmal etmemenizi öneriyorum.

İlginizi çekebilir: “Yeni Çay Trendleri ve Çay Türleri Hakkında Merak Ettikleriniz”

İlginizi çekebilir: “İyi Bir Yaşamın Sırlarını Öğrenmek İçin İzleyebileceğiniz Belgeseller”