Yurt dışı gezilere başladığımdan beri nedense gözüm hep daha uzaklarda oldu. Atina ilk kez geçen yıl listeme girdi ve oldukça kısa bir seyahatti. Geçtiğimiz aylarda bir kez daha, bu sefer daha uzun bir Atina turu yapma imkanım oldu. Atina cafe’leri, insanları, tarihi güzellikleri ve eşsiz manzaraları insanı büyülediği kadar tanıdık da hissettiriyor. Hiç yabancı hissetmeyeceğiniz, “bizden” bir Atina yazı için buyrun…

Atina’da Yeme-İçme

Bir seyahatte en sevdiğim kısım yeme-içme kısmı sanırım. Atina cafe ve restoranlarının çeşitliliği ile bu açıdan oldukça tanıdık ve zengin. “Atina’da ne yenir?” diye merak ediyorsanız, işte önerilerim:

Avli Restoran Konum

Avli; adının bize de ilk çağrıştırdığı gibi “avlu” anlamına geldiği, dar bir koridordan geçtikten sonra karşınıza çıkan bir avluda hizmet veren müthiş keyifli ve mütevazı bir yer. Yemekler ve mezeler lezzetli, ortam ise gayet samimi. Uğranması gereken Atina cafe ve restoranları listenizde buraya ilk sıralarda yer vermenizi öneririm!

Atlantikos Balık Konum

Atina’nın en eski mahallelerinden olan Psyri’deki mekan, yalnızca deniz ürünleri servis eden sade ve lezzetli bir durak. Balık pazarından aynı gün alınan taze ürünleri servis ediyor olmaları ve lokaller arasındaki popülaritesi burayı tercih etmek için iki yeterli sebep sanırım.

Kimolia Art Cafe Konum

Atina’nın alışveriş caddesi Ermou’da gezinirken biraz dinlenmek isterseniz birkaç sokak arkadaki bu şirin mekanda mola verebilirsiniz. Gittiğiniz döneme göre mekanda fotoğraf ve resim sergilerine, Jazz ve Blues organizasyonlarına, çeşitli sanatsal aktivitelere de rastlayabilirsiniz.

kimolia-art-cafe.gr/

Rififi Restoran Konum

Atina cafe’leri arasında denediğimiz keyifli mekanlardan bir diğeri. Şarapları, zeytin ve zeytinyağları, aşlangıçları ve kuzulu ana yemek oldukça lezzetliydi.

rififi-restaurant.gr/

Kafeneioi Ivis Restoran Konum

694AE3EB-2930-499B-BFF0-9E5308749F62

Tam sokak köşesine konumlanan Ivis‘e lokal bir arkadaş tavsiyesiyle gittik. Sokağa attıkları masalarda hizmet veren mekanda mezeler taze ve leziz, ortam ise sakin ve keyifliydi.

Atina’da Gece Hayatı

Six Dogs Bar Konum

Sanırım Atina’nın en bilinen ve hip barı. Bu arada bu popülerliğe rağmen salaş bir mekan olduğunu belirtmek gerek. İlk gidişimde İngiliz elektronik müzik grubu Forest Swords konserine denk gelmiştim. Eğlenceli, hem uzun gece eğlencesi öncesi hem de tüm geceyi geçirmek için tercih edilesi.

Atina’da Konaklama

Atina’da bence konaklama için en güzel bölge Psyri bölgesi. Birçok görülecek noktaya yürüme mesafesinde oluşu ve alternatifli yeme-içme opsiyonları sunması en büyük artılarından. Eğer Akropol’e yakın konaklamak isterseniz, Koukaki de ikinci seçenek olabilir.

Atina’da Ulaşım

Atina’da toplu ulaşım oldukça yeterli. Şehrin ana noktalarının birçoğu yürüyerek gezilebiliyor olmanıza rağmen, ihtiyacınız olduğunda bu imkanlardan faydalanmak da mümkün. Havalanı şehir merkezi ulaşımında metro en hızlı seçenek, yaklaşık 30-35 dakika sonunda Monastiraki Meydanı’nda olabilirsiniz. Diğer alternatif ise otobüs.

Atina’da Gezilecek Yerler

Akropol Konum

Atina’nın sembolü halindeki Akropol, görülecekler listesinin ilk sırasındaki yerini alabilir. Burada şehir kalıntılarından, Dionysos Tiyatrosu’na, Akropol Müzesi’nden ünlü Parthenon’a birçok eseri görebilirsiniz. Bunun yanında Akropol’ün tepesine çıkıp şehir manzarası tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Kapsamlı bir tur için tüm gün bile yeterli olmayabilir!

Syntagma Meydanı Konum

Syntagma Meydanı
Syntagma Meydan

Anayasa Meydanı anlamında gelen, şehrin meşhur meydanı Syntagma Meydanı. Hemen arkasında konumlanmış Parlemento Binası ve her saat başı nöbet değişim töreni düzenleyen geleneksek kıyafetli askerler görülecekler arasında.

Monastiraki Meydanı Konum

Şehrin en kalabalık noktalarından. Pazar günleri kurulan bit pazarı ve çevresindeki Sirkeci-Eminönü bölgesini andıran sokakları ile yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer. Metrodan çıktıktan sonra karşılaşacağınız Akropol manzarası ise cabası.

Panathenaic Stadyumu Konum

İlk modern olimpiyatların gerçekleştirildiği yer olmasının yanında tamamı mermerden yapılan tek stadyum olma özelliğini taşıyor. Görülebilecekler arasına alınabilir!

Aegina Adası Konum

Bunların dışında da görülecek oldukça fazla nokta var. Ama biz biraz da Atina dışında bir noktayı keşif listemize eklemeyi tercih ettik: Aegina Adası.

Aegina Adası, günübirlik gidip gelebileceğiniz bir ara, biz öyle yaptık ve çok keyif aldık. Pire limanından kalkan feribotlarla yaklaşık bir buçuk saatte ulaşılabiliyor. Deniz keyifli, yemekler güzel, dondurma ise şahaneydi. Limana yakın bölgelerde denize girilse de biz adanın diğer tarafındaki Agia Marina plajını tercih ettik.

Adada vaktiniz kısıtlı ise ulaşım için en iyi tercih taksi veya araç kiralamak olacaktır. Ayrıca adanın fıstık ve fıstık ürünleri oldukça meşhur, denemeden dönmeyin derim. Esnafın büyük çoğunluğunun ailesinin de İstanbul yada İzmir’den göçmüş olması sohbeti daha bir sıcak hale getiriyor. Adada yemek için merkezde  Kriton Gefsis Restoran’ı tercih ettik. Buranın oldukça lezzetli deniz ürünleriyle Atina’ya dönüş öncesi midemize bayram ettirdik!

Atina cafe ve restoranları, gece hayatı, tarihi güzellikleri ve daha pek çok şeyiyle sizi büyüleyecek bir yer. Şimdiden keyifli geziler…

İlginizi çekebilir: Işıl Birengel’den “Baharda, Üç Günde Atina”

İlginizi çekebilir: Deniz Tarhan’dan “Kısa Kısa: İki Günde Atina”