Noel müziği, Noel fırınlarının burnunuza getirdiği o tatlı kokular ve Noel süslerinin yarattığı büyüleyici ortamlar bütün bir yılın en güzel anları olabilir. Bunların en çok yaşandığı yerler de tabii ki takip etmekten ve gezmekten keyif aldığımız Noel pazarları! Şapkanızı ve eldivenlerinizi hazırlayın, bu yazı sizi soğuk diyarlardaki eğlencelere sürükleyecek. Hadi hep birlikte İngiltere’den Fransa’ya Noel pazarlarının ayrıntılarına bakalım.

İsviçre, Basler Weihnachtsmarkt| Unsplash / Roman Kraft
Berlin | Unsplash / Roman Kraft

Noel Pazarları

Colmar’da Renkli Noel Pazarları | Fransa Konum

Fransa, Colmar | Fotoğraf: Unsplash / Jametlene Reskp
Fransa, Colmar | Fotoğraf: Unsplash / Jametlene Reskp

Gourmet Market Place de la Cathédrale, biraz daha lezzete yoğunlaşmış ve gurmeleşmiş bir Noel pazarı. 2017’de En İyi Noel Pazarı olarak seçilen bu pazarda yemeklerin tadına bakıp da mutluluğa ulaşamamış kimse yok! 9 şef, 9 kulübede Noel mutfağının yemeklerinin hazırlarken gelen kokular herkesi acıktırıyor. Başlangıçtan tatlıya çok çeşitli yemekler bulabileceğiniz küçük kulübelerde büyük yemekler yiyebilirsiniz!

14. yüzyıl mimarisiyle Place des Dominicas, 60’tan fazla dağ eviyle ve süsleriyle şehrin kuzey tarafında kurulan bir Noel pazarı.Tarçın kokuları eşliğinde yürüdüğünüz sokaklarında Noel süsleri, hediyelik eşyalar, yiyecekler ve Noel ruhuna uygun oyuncaklar bulmak mümkün.

The Petite Venise, Colmar’ın en bilindik manzaralarından biri olan, nehrin iki tarafındaki hizalı evlerin oluşturduğu yerde kurulan bir çocuk Noel pazarı. Bu pazarlar da aslında diğerleri gibi aynı  yiyecekleri satarken farklı olarak çocuklar için mekanik at gezintileri ve oyuncaklar gibi çocuklara özel eğlenceler de barındırıyor. Hatta şanslıysanız Noel Baba’yı bile görebilirsiniz! 22 Kasım’dan 29 Aralık’a kadar görebileceğiniz bu pazarları kaçırmayın deriz!

İlginizi çekebilir: Merve Dirim’den Colmar’da Yılbaşı

Wrocław Noel Pazarı | Polonya Konum

Polonya, Wroclaw Noel Pazarı | Fotoğraf: Unsplash / Reiseuhu
Polonya, Wroclaw Noel Pazarı | Fotoğraf: Unsplash / Reiseuhu

22 Kasım’dan 31 Aralık’a kadar Wrocław şehir meydanında ziyaret edebileceğiniz Noel pazarı, Polonya soğuklarının aksine içinizi ısıtacak! Çikolatalı zencefilli kurabiyeler, çeşitli krepler ve sıcak şaraplar eşliğinde ahşap evlerin arasında yürürken yeni yıl ruhu sizi tamamıyla etkisi altına alabilir. Üç katlı bir masal evi, ışıklı kocaman bir gözlem kulesi ve büyük çam ağacıyla Avrupa’nın gözdelerinden biri olan Wrocław Noel pazarı, büyük küçük herkes için masal gibi bir yer!

Christmas in Tivoli Noel Pazarı | Danimarka Konum

Danimarka, Christmas in Tivoli | Fotorğraf: Unsplash / Jonas Smith
Danimarka, Christmas in Tivoli | Fotorğraf: Unsplash / Jonas Smith

16 Kasım – 5 Ocak tarihleri arasında Kopenhag’a bilet aldıysanız oldukça şanlısınız çünkü Noel pazarları tam da bu tarihlerde kuruluyor! Noel ışıkları, çam ağaçlarıyla süslenmiş mini ahşap evler, Noel Baba ve ren geyikleri… Aklınıza gelebilecek her türlü atıştırmalık, sıcak içecekler, şarküteri ürünleri ve el sanatları ürünleri olan bu Noel pazarında bu sene kurulan 3000 Swarovski taşıyla ile yukarıdan aşağıya süslenmiş 10 metrelik çam ağacı gözünüzü alabilir, bizden söylemesi! 

Basler Weihnachtsmarkt Noel Pazarı | İsviçre Konum

İsviçre, Basler Weihnachtsmarkt | Fotoğraf: basel.com
İsviçre, Basler Weihnachtsmarkt | Fotoğraf: basel.com

Çikolatasıyla ve Alpleriyle akıllarımızda yer etmiş İsviçre’nin bir de kocaman Noel pazarı var ki… 28 Kasım’dan 23 Aralık’a kadar kalbinizden sıcaklığı hiç eksiltmeyecek Noel pazarı, İsviçre’nin harika kışıyla birleşince ortaya müthiş görüntüler çıkıyor. Basel kasabasında, ev yapımı oyuncaklarıyla, yerel lezzetleriyle, gözlerinizi duyurmaya yetecek kadar pırıltılı ağaçalarıyla ve ışıklarıyla bir şölene dönüşüyor bu Noel pazarı. O tarihlerde Isviçre’de olursanız, İsviçre’nin en güzel ve en büyük pazarlarından biri olarak kabul edilen Basler Weihnachtsmarkt’ı görmeden dönmemenizi öneririz!

Bath Noel Pazarı | İngiltere Konum

İngiltere, Bath Noel Pazarı | Fotoğraf: Unsplash / Sincerely Media
İngiltere, Bath Noel Pazarı | Fotoğraf: Unsplash / Sincerely Media

Arnavut kaldırımlı sokakların parıldayan, ışıklı ve ödüllü Noel pazarı: Bath! 150’den fazla ışıltılı, minik ahşap eviyle herkesi kendine hayran bırakan Noel pazarını 28 Kasım’dan 15 Aralık’a kadar görülebiliyor. Oldukça kısa süreli olan pazarda lezzetli geleneksel yemekler, kırmızı şarap, karamelize fındık, hamburger gibi çok çeşitli yemekler tadabilir; el yapımı ahşap oyuncaklar, dekor ürünler, Noel süsleri gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Bunların yanı sıra sürdürülebilirliği de gözardı etmeyen Bath Noel pazarı, plastik kullanımını azaltarak, çeşitli yiyecek-içecek firmalarıyla çalışarak, içecek satışlarında genellikle pirinç kabuğundan bardaklar kullanarak da doğayı korumaya çalışıyor. Yağışlarına alışık olduğumuz İngiltere’yi bir de kara kışta görmek enteresan olabilir.

Sibiu Noel Pazarı | Romanya Konum

Romanya, Sibiu Noel Pazarı | Fotoğraf: Unsplash / Jorge Fernandez Salas
Romanya, Sibiu Noel Pazarı | Fotoğraf: Unsplash / Jorge Fernandez Salas

Romanya’daki en canlı ve renkli pazar Sibiu, şehrin görkemli meydanı Piata Mare’de 15 Kasım’dan 3 Ocak’a kadar ziyaret edilebiliyor. Neşeli ve renkli tezgahlarında çeşitli el yapımı ürünler, mücevherler, Noel süslemeleri ve leziz atıştırmalıklar olan bu pazarın merkezinde de kocaman bir yılbaşı ağacı var! Noel Baba’dan Drakulaya kadar herkese kucak açan, Transilvanya’nın göbeğindeki Noel pazarı size romanlardan alınmış gibi bir yeni yıl atmosferi yaşatabilir. Bir de diğerlerinden farklı olarak büyük bir buz pateni pisti olan bu pazarda gezerken aman dikkat edin! 

Trento Noel Pazarı | İtalya   Konum

İtalya, Trento Noel Pazarı | Fotoğraf: visittrentino.info
İtalya, Trento Noel Pazarı | Fotoğraf: visittrentino.info

İtalya’nın kuzeyinde, dağların eteklerindeki bu Noel pazarları, 23 Kasım’dan 6 Ocak’a kadar kurabiye kokularını hiç eksiltmiyor! 90’a yakın ahşap kulübesi ve renkli ışıklarıyla bu Noel pazarı 2014’ten beri Piazza Fiera ve Piazza Cesare Battisti’de kurulmaya devam ediyor. Aynı zamanda ‘’yeşil pazar’’ özelliği olan bu İtalyan kasabası, sürdürülebilirliğe oldukça fazla önem veriyor ve mümkün oldukça çevreye verilen zarar en aza indiriliyor. Ürünlerini satarken kağıt poşetler kullanan yerel esnaflar da sürdürülebilir Noel pazarına katkıda bulunuyor.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Alisa Anton

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Yılbaşı Filmleri