Hem bedeni hem ruhu beslemeye kendini adamış, çiğ beslenme (raw food) konusunda eğitimler almış ve her gün Instagram hesabında günlük hayatını, yoga akışlarını, pozitif bakış açısını ve sağlıklı yaşamını paylaşan, motivasyon kaynağı Ayşe Köroğlu’nun yemeklerini yarattığı ve çeşitli atölyeler düzenlediği, ev gibi sıcacık Aishatelier’de “mutlu ayrılma garantili” deneyimler yaşayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Konum

Bir ev aletleri markasının Instagram hesabında açtığı yarışma sonucu “Ayşe Köroğlu ile Hafif Yaz Lezzetleri Atölyesi”ne katılma hakkı kazanmam sayesinde Aishatelier ve Ayşe Köroğlu ile tanıştım. Deneyimlerimi anlatmaya geçmeden önce biraz Ayşe Köroğlu ve Aishatelier hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum.

Ayşe Köroğlu

ayse5-2
Fotoğraf: @ceydaartun

Ayşe Köroğlu, Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olup 7 yılını kurumsal hayatta geçirmiş. Sonrasında Plantlab’de 2 modül Raw Food, Culinary Nutrition, Dylan Werner’den 200 HTT yoga eğitimi ve 1 yıllık Uluslararası Fonksiyonel Tıp Koçluğu eğitimleri alarak kendisini sürekli geliştirmeye adamış.

Ayşe Köroğlu’nun Instagram sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

Kendisi, kazandığı bir yarışma sonucu “PlantLab culinary” den online olarak “Fundamentals of Cooking” programını tamamlayan Ceyda Artun ile 2018 yılında tanışmış ve şu anda Aishatelier’de birlikte çalışıyorlar.

Ceyda Artun’un yemek tariflerini de paylaştığı instagram sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

Aishatelier

Aishatelier
Aishatelier

Aishatelier’in temelleri aslında Ağustos 2017’de “Vegan Peynir Atölyesi” ile Moda Walters Coffee’nin kapalı bölümünde başlayan atölye ile atılmış. Hafta sonları ve her ay yenisi eklenen atölyeler sonrasında kendisine ait bir yer ihtiyacı doğmuş Köroğlu’nun. Kendisinin bugün Ceyda Artun ile birlikte yürüttüğü bu mekanda bitki temelli, glutensiz, rafine şekersiz lezzetler yaratılırken, bunların öğretildiği atölyeler de düzenleniyor.

Aishatelier: Bitki Temelli Bir Mutfakta Raw Vegan Atölyesi
Aishatelier: Bitki Temelli Bir Mutfakta Raw Vegan Atölyesi

Kurumsal atölyelerin de düzenlenebildiği Aishatelier’de, sağlıklı kalabilmenin sadece beslenme ile ilişkili olmadığına inanılıyor ve doğadan kopmayan, sanat içerikli farklı atölyeler düzenleyen uzmanlar da ağırlanıyor.

Websitesi Instagram 

Yaz Lezzetleri Atölyesi

Yaz Lezzetleri Atölyesi
Yaz Lezzetleri Atölyesi

Temmuz’da gittiğim atölyede, vegan olmama vesile olan arkadaşımın da tanıdığı ve birçok ortak arkadaşımız olan Ceyda ile tanışmak oldukça şaşırtıcıydı. Vegan olduktan sadece bir hafta sonra önü açılan bu tesadüfler silsilesi, ruhumun ve bedenimin yavaş yavaş temizlendiğini hissettiğim ilk günlerde adeta bana göz kırpan işaretler oluvermişlerdi.

Bu atölyede iki tarif yaptık. Ayşe Köroğlu bizlerle tanışma sohbeti yaparken Ceyda içeride ekmek üstüne sürülebilir hale gelecek bezelyeli soğanlı karışımı hazırlıyor, böylece ev ortamında hissettiren sıcak sohbete mis kokuların eşlik etmesini sağlıyordu. Zeytinyağlı, soğanlı bezelye karışımını duman isi esansı, nane, karabiber gibi içeriklerle birleştirip gluten içermeyen süper sağlıklı kahverengi dilimlerin üzerine sürmüştü ve tadının tatmin ediciliğine inanamamıştık.

Sonrasında mor renkli raw vegan bir bowl hazırladık. Yer fıstığı, donmuş muz, badem sütü, açai tozu, donmuş kırmızı meyveler ve yenilebilir çiçekler kullanarak gözlere, gönüllere ve damaklara şenlik yaşatan bir tarif öğrendik.

Siz de birkaç saat boyunca üretim yaparak dinlenmek, yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız Aishatelier’i şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle bazı pazar günleri “Kendin Pişir Brunch”ı çok eğlenceli görünüyor. Örneğin ben bir sonraki vegan peynir atölyesini dört gözle bekliyorum!

Aishatelier’deki atölyeler hakkında haberdar olmak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Beslenme Konusunda Gelişmek İsteyenlere Öneriler