Kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri doğru ve iyi beslenme. Ancak şehir hayatının hızlı temposunda bu bazen mümkün olamayabiliyor. Günlük hayatın koşturmacasına kısa bir ara verip iyi beslenmek için ne yapmalıyız diyenler ve bu konuda kendini geliştirmek isteyenler için önerilerimize başlıyoruz.

İyi Beslenme Önerileri

Eğitimlere katılın.

İyi beslenme konusunda kendinizi geliştirmenin en faydalı yollarından biri eğitimlere katılmak! MSA’nın workshopları, bu konuda sizlere sayısız alternatif sunuyor: Her Şey Vegan bu eğitimlerden biri. Size bildiğiniz tarifleri vegan hale getirmenin yollarını anlatmayı hedefleyen eğitimde; krakerden burgere birçok vegan tarif öğrenebilir, orijinal malzemelerle harika vegan lezzetler yaratabilirsiniz. “Ben diğerleriyle ilgilenmiyorum, yalnızca vegan pasta yapmak istiyorum!” diyenleri ise MSA’nın Vegan Pastacılık eğitimine alalım. Bu eğitimde yumurta, süt ve tereyağı kullanmadan pasta yapmanın sırlarını öğrenebilirsiniz.

msa.com.tr/

Katılabileceğiniz bir diğer workshop da, USLA‘nın Vegan Lezzetler‘i. Salatadan burger’e çeşitli vegan menüler yaratmayı deneyimleyebileceğiniz eğitim boyunca, iyi ve kaliteli beslenirken bir yandan da lezzetine doyamayacağınız tabaklar oluşturmanın inceliklerini öğrenebilir ve günlerinize renk katabilirsiniz.

uslaakademi.com/

Gaia Bütünsel Yaşam’ın Renklerle Beslen eğitimini duydunuz mu? Eğitim boyunca gıdaların şekil ve boyutlarının bedeni şifalandırma etkisinden gıdalarla doğadan gelen mesajlara, ender rastlanan bilgiler edinirken; Narköy Organik tarım çiftliğinden gelen mevsim meyve ve sebzeleriyle size iyi gelecek bir tabak hazırlamayı deneyebilirsiniz. Hazırladıktan sonrası içinse, şimdiden afiyet olsun!

Instagram

Belgesel izleyin.

Gündüz eğitime katıldıysanız ve bu konuda kendinizi geliştirmekte kararlıysanız; akşam da boş durmayın, bu Netflix belgesellerine bir göz atın! Sevilen gastronomi yazarı Michael Pollan’ın sunumuyla yemek kültürü ve gelenekleri hakkında temel bilgileri bulabileceğiniz Cooked, bu belgesellerden biri. Dünyanın farklı kültürlerindeki yemek pişirme tekniklerini öğrenebilir, bu tekniklerin dünyamızı nasıl değiştirdiği ile ilgili şaşırtıcı saptamalarla karşılaşabilirsiniz.

“Biraz da sektörle ilgili bilgi edinelim” derseniz, önerimiz Rotten! Gıda tedarik zincirleriyle ilgili bilinmeyen gerçekleri gözler önüne seren bu belgeselde anlatılanlar sizi çok şaşırtabilir. Tavuk üretimi, çiğ süt satışlarındaki artış, balıkçılık sektöründeki problemler, gıda alerjileri gibi pek çok farklı konuya odaklanan bu ses getiren yapımı mutlaka izlemelisiniz.

Son olarak, Chef’s TableDünyanın farklı yerlerindeki yaratıcı şeflerle, özgün teknikleri ve Michelin yıldızlı restoranlarıyla tanışmaya hazır mısınız? Chef’s Table, İstanbul’daki Çiya’nın kurucusu Musa Dağdeviren’in mutfağına konuk olmasıyla da bizlere büyük bir sürpriz yaşatmayı başarıyor. Fazlasıyla iştah açıcı ve ilham verici bu belgeseli bizce kaçırmayın, bir de küçük bir not: açken izlemeyin! 🙂

Okuyun.

KAPAK
Metropol Diyeti, Ferin Batman

Okumadan olur mu? Beslenme Uzmanı Ferin Batman, “Metropol Diyeti” adlı kitabında şehir insanının stresli hayat düzeninde kendine iyi bakmanın yollarını anlatıyor. İyi beslenme konusunda yapılan hataları ve çalışanlar, dışarıda yiyenler için beslenme önerilerini bu kitapta bulabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıda önerilerinden sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne ve babalara beslenme tavsiyelerine, bu kitabı mutlaka okuyun deriz.

İlginizi çekebilir: Okumanız Gereken 6 Kişisel Gelişim Kitabı

Deneyin!

Yapmak, daha fazla yapmak, daha da fazla yapmak! İyi beslenme konusunda kendinizi geliştirip birbirinden güzel tarifler yaratma tutkusuyla dolup taşanlar için en çok altını çizmek istediğimiz nokta, pratik yapmanın önemi. İnsan denedikçe öğreniyor, hata yaptıkça ustalaşıyor. Vanessa Catering‘in Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveler ile hazırladığı iki tarifini anlattığımız yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz örneğin. Biri Tadım’ın Hurma ve Çiğ Kaju Fıstığı ile yapabileceğiniz Çikolatalı Hurma Topları; diğeri ise Tadım’ın Çiğ Kaju Fıstığı, Kuru Üzüm ve Çiğ Ceviz İçi kullanarak hazırlayabileceğiniz leziz bir Granola Bar. Malzemelerinizi alın ve korkmadan girin mutfağa! Deneyin, hata yapın, keşfedin. Sonunda yarattıklarınıza siz bile inanamayacaksınız!

İlginizi çekebilir: “Pınar Taşkınlar ile Sağlıklı Beslenme Üzerine Bir Röportaj”