Mutluluğun yolu hormonlarımızı tanımaktan geçiyor, psikolojik çıkmazlarımızın anahtarı soyağacımızda yatıyor, sahip olduğumuz en büyük gücün düşünce gücümüz olduğunun farkında değiliz… Mutlu ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak, kendimizi tanımak ve geliştirmek için ihtiyacımız olan bu bilgiler, etkili insanların alışkanlıkları, ünlü düşünür ve biliminsanlarının yaşama dair öğütleri ve doğru kararlar almanın sırları ve kişisel gelişim kitaplarında saklı!

Karşınızda okumanız gereken 6 Kişisel Gelişim Kitabı:

Mutlu Beyin, Loretta Graziano Breuning

Mutlu ve sağlıklı bir yaşamın ön koşullarından birinin bedenimizi tanımak olduğunu daha önce de söylemiştik değil mi? İşte Inner Mammal Enstitüsü’nün kurucusu, öğretim görevlisi ve memeli beyni üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Loretta Graziano Breuning, beynimizin nasıl çalıştığını sade bir dille anlatıyor ve hayatımızın kontrolünü ele almak için hormonlarımızı daha yakından tanımamız gerektiğini savunuyor. Serotonin, dopamin, oksitosin, endorfin ve kortizol gibi kimi mutluluğu kimi stresi kontrol eden hormonları tanımak ve içinizdeki memeliyi daha iyi anlayıp hayatınızı değiştirme şansı yakalamak için bu kitabı okumalısınız!

 

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey

Liderler, karizmatik kişiler, insan ilişkilerinde başarılı ve yetenekli olan kişiler… Sadece kendi hayatlarıyla başkalarına örnek olmakla kalmayıp, başkalarının hayatını değiştirme etkisine sahip insanların ortak özelliklerinin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Stephen R. Covey, yaşam tarzları ve çizdikleri yolla “etkili” olarak adlandırılabilecek kişilerin yaşamlarından çarpıcı örnekler vererek, dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için benimseyebileceğiniz alışkanlıkları araştırmış. Lider bir kişiliğe sahip olmak için bir yol haritasına ihtiyacınız varsa, bu kişisel gelişim kitabıyla başlayabilirisiniz.

 

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn

Depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullar… Günümüzde bunlardan en az biriyle mücadele etmek zorunda kalanların sayısı yok denecek kadar az, yıllar süren fiziksel ya da psikolojik tedavi yöntemlerine rağmen bunlarla baş edebilmekse hiç kolay değil; bu süreçte kendimizi suçlamak ve çözümü kendi yaşamımızda aramaksa ilk aklımıza gelen şey oluyor. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca bu rahatsızlıklarla mücadele eden bireylerle çalışan Mark Wolynn ise sorun ve cevapların kendimizde saklı olmadığını, aradığımız cevapları bulmak için ebeveynlerimizin hatta onların ebeveynlerinin yaşamlarına odaklanmamız gerektiğini söylüyor. Esas travma sahibi artık hayatta olmasa ya da hikayesinin üzeri örtülmüş olsa dahi ona ve hayat tecrübesine ait parçalar, anılar ve hisler bize ondan miras kalmış olabilir. Geleneksel psikoterapinin ya da ilaç tedavisinin uzun süre çözemediği zorlukları ortadan kaldırmak için farklı bir yaklaşım sunan bu kitabı çok ilginç bulacaksınız.

 

%100 Düşünce Gücü, Jack Ensign Addington

Çoğu zaman, yaşamımızı yöneten, bizi başarıdan başarıya ya da tam bir başarısızlığa götürebilecek, olumlu ya da olumsuz hisleri ve kavramları hayatımıza sokabilecek güce sahip olduğumuzun farkına varmıyoruz. Bu büyük güç, düşünce gücünden başka bir şey değil. Aslen bir hukukçu olan, ardından ruhsal bilimler üzerine yıllarca eğitim görmüş Jack Ensign Addington, hayatımızı ve geleceğimizi düşüncelerimizle yarattığımızı söylüyor. Ortak Bilinç’in ne olduğundan ve bizi başarıya götürecek bilgiyi ondan nasıl elde edebileceğimizden bahseden yazar, benliğimizi sınırlayan düşünce kalıplarını ortadan kaldırmak için bu kitabıyla yol gösteriyor.

 

Dürtme, Richard H. Thaler & Cass R. Sunstein

Bugün kaç karar aldığınızı tahmin edebilir misiniz? Karar almanın öğle yemeğinde ne yediğinizden, kahvenizi nasıl içtiğinize, o pantolonu alıp almamaktan, bankadaki parayı nasıl değerlendirmek gerektiğine kadar birçok detayı kapsadığını hesaba katacak olursanız, cevap düşündüğünüzden çok daha fazla… Her gün bu kadar fazla karar alırken, beceriksizce seçimler ya da hatalar yapmak da kaçınılmaz oluyor tabii… Thaler ve Sunstein, birbirinden renkli örneklerle doldurdukları bu kitapta, bir “seçim mimarisinden” bahsediyorlar. İnsanların özgürlüğünü kısıtlamadan nasıl onları doğru kararlar almaya yönlendirecek bir dürtü oluşturulabileceğini anlatıyorlar. Kısacası, hayatta doğru kararlar alabilmek için bu kitabı okumalısınız!

 

Yaşam Kitabı, J. Krishnamurti

Son kişisel gelişim kitap önerimiz sizin de çok beğeneceğinize inandığımız; Yaşam Kitabı. 13 yaşındayken dünya öğretmeni seçilen, Hindistan asıllı düşünür ve yazar Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla yaşama ve dünyaya dair konuşarak ve milyonlarca insana bir şeyler öğreterek geçirmiş olsa da, öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindiğini söylemiş. Onun değerli yaşam öğretisini özetleyen bu kitap, ‘yaşamın karşılaşılan durumlar, zorluklar ve onlara yanıt süreci olduğu’ ya da ‘tam anlamıyla yaşamanın ancak kalbimizin sözcüklerle ya da zihnin ürettiği şeylerle değil sevgiyle dolu olduğu zaman mümkün olduğu’ gibi öğütleriyle tam bir yaşam rehberi niteliğinde.

İlginizi çekebilir: “İyi Bir Yaşamın Sırlarını Öğrenmek İçin İzleyebileceğiniz Belgeseller”

Şimdi kitap seçiminizi yapıp çimlerin üzerine ya da kanepeye uzanın ve sizi ileriye taşıyacak, kendinizle daha da barıştıracak ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak öğütlerle ve yöntemlerle dolu bu yolculuğa çıkın. Kitaba kaptırıp gitmişken taze ve sağlıklı bir şeyler atıştırmak isterseniz diye de yanınızda Çiğ Fındık ve Kuru Kayısı‘yı hazır bulundurun!

Kapak Fotoğrafı: kyleyoung.net, Joshua Earle

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN