Ben  yemeğe, içmeye, farklı kültürlerin mutfaklarına gitmeye, denemeye, tatmaya meraklıyımdır. Mutfakta olmayı severim. Hem yaparım hem yerim. Küçük bir çocukken bile ağzımda gizlice tuttuğum şekerimle uyuyakalırdım. Delicesine bir sevgi bu arkadaşlar. Anlatılmaz, yaşanır türden. Konumuza gelecek olursak; her zaman mutfakla ilgilenen insanları merak eder, onları araştırır, tariflerini denerim. Sizlere benim de yakın bir zamanda tanıştığım, 2015’te yayınlanan röportajını okuduktan sonra kendisini daha da sevdiğim çok yönlü bir isimden bahsetmek isterim: Ayten Alpün!

whatsapp-image-2018-02-21-at-12-19-03-1024x520
Ayten Alpün | Fotoğraf: Prodigy Agency

Ayten Alpün esasen moda fotoğrafçısı. Ben onu yaptığı çekimlerden değil, yemek tariflerini kendine has tavırlarıyla çekip yayınladığı Youtube kanalını keşfedince tanıdım. Youtube işini hobi olarak yaptığını düşünüyorum. Ama bu işte gerçekten iyi! Üstelik tarifleri de pratik ve oldukça farklı. Biraz İsveç mutfağı, biraz Türk mutfağı, biraz da Avrupa… Baştan aşağı, dünya üzerinde en Avrupa kokan o mis gibi özgüven ve rahatlıkla bizlere sunmayı başarıyor gerçekten. Çabasızca kendin olmak = Ayten Alpün. 

Ayten Alpün İsveç’te doğup büyüyor. Stockholm’de fotoğraf asistanlığı yaptığı sıralarda tatil için bir yaz Türkiye’ye geliyor ve fotoğrafçılık sektörünün burada nasıl olduğunu merak etmeye başlıyor. Bir şekilde yolları ünlü fotoğrafçı Tamer Yılmaz ile kesişiyor ve kader ağlarını örüyor. Onun yanında çalışmaya başlıyor ve daha sonra iş arkadaşlığı, aşka dönüşüyor. Ama beraber çalışmayı hiç bırakmıyorlar. Çocukları olsun istediklerini anladıklarında evlenmeye karar veriyorlar. İki tane erkek çocukları var: Robin ve Tibet. Tibet bedensel engelli. Onu engelli olduğunun bilinciyle asla büyütmemişler. Şöyle ki Tamer Yılmaz onun odasını özellikle evin en üst katına taşıyor; merdivenleri tek başına kullanabilmeyi öğrensin diye. Ayten de büyük zorluklar atlatmış biri. Göğüs kanserini yeniyor, yeniden doğuyor. Hayatın zor imtihanlardan geçmiş ama neşelerinden bir gram bile eksilmemiş sevgi çemberi içinde olan bir aile onlar. Farkındalık, özgürlük, benlik bilinci ve hissedilen güvenle sarmalanmışlar. Birbirlerine olan sevgilerini ifade ederken bir cümle kuruluyor ki inanın işte ben orada mest oldum: ”Biz koskoca okyanusta aşka düşmüş iki balık olduğumuzdan birbirimizin değerini biliyoruz. ” 

Ayten Alpün ve Ailesi
Ayten Alpün ve Ailesi | Fotoğraf: Hürriyet

Tamer’de Ayten’de harika insanlar. İşlerini çok iyi yapıyorlar. Başarıları parmakla gösterilecek türden. Tamer Yılmaz zaten sektörde enfes işlere imza atmış yetenekli biri. 1999 yılında beraber kurdukları Fabrika Photography’de halen aktif olarak çalışmaktalar. Tatlı Ayten’den bahsetmeye devam edecek olursak, yakın zamanlarda gündeme gelen pek çok dergi çekiminin arka planında kendisi var. Harika bir göze sahip. Onu tanıdıktan sonra hayatını öğrenmek için araştırmaya koyulduğumda öğrendiklerim işte böyleydi. Bahsi geçen röportaj 6 sene öncesine ait. Ama onlar hala aynı hayat enerjisinde üretmeye ve sevmeye devam ediyorlar. 

Dönelim Ayten’in Youtube kanalına. Aslında hem seyahat hem tarif hem de ünlülerle yaptığı röportajları yayınlayan çok yönlü bir insan. Hareketli, farklı, enerjik, özgüven deposu, İsveç kokan aksanıyla birlikte farklı tatları bir araya getirirken, sanata olan eğilimini de görmek mümkün. Gerçekten tatlı bir kadın. Yeri geliyor İsveç vlogu izliyoruz, yeri geliyor onun dolabına misafir oluyoruz, yeri geliyor Charlie Chaplin dansını izliyoruz! 

youtube play youtube play

Ayten Alpün’ü sevme sebeplerimden biri sanırım İsveç’ten gelmiş olması. Benim her zaman İskandinav tarafına duyduğum bir ilgi vardır. Hayattan keyif alarak, refah ve özgürlük içerisinde yaşamalarını severim. Samimiyetini, özgüvenini, cesaretini, hayata olan inancını çok sevdim. Sevgiyi başka bir boyuta taşımaları, farkındalıklar ve bilincin hakimiyeti altında kurmuş oldukları güven ilişkisi takdire şayan. Tamer Yılmaz’ı, Ayten Alpün’ü tanımadan önce de işinde başarılı bir fotoğrafçı olduğunu bilirdim. Artık ailecek yakın takibim altındalar. 

Hem göze hem mideye hitap etmeyi başaran sevgili Ayten’in Tarçınlı Popovers, Gazpacho, 3 Farklı Tereyağı, Quiche, Chicken Tikka Masala tariflerini ise çoktan yapılacaklar listeme sırasıyla ekledim bile. Hepsi denenmeye değer! 

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Dilay Akıncı’dan Youtube’dan Seyahat Kanalları