Kendine özgü, samimi, biraz da asi; 90’lar! Gençlik dönemleri 90’lara denk gelenler iyi bilir, oynanılan oyunlardan yenilen abur cuburlara, o yıllar her şeyiyle kendine özgüdür. O günden bu güne yaşam ve alışkanlıklarımız çok değişmiş olsa da, 90’lara ait her detay, hatırlandıkça nostaljik bir gülümseme yaratır o yılları bilenlerin yüzünde. 90’ları özleyenler, birlikte o eski güzel günlere doğru keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Atari

Çocukluğu 90’larda geçmiş olanlar aşinadır; kasetler ve Walkman‘ler, 90’ların belki de en akılda kalan simgelerindendi. Arkadaşlar arasında kaset değiş tokuşları yapılır, kasedi sarmak zor bir iş olduğundan istenilen şarkıyı yeniden dinlemek için mecburen önce tüm şarkıları çalmak gerekirdi. Peki ya o yılların vazgeçilmez oyuncaklarından, Gameboy? Birbirinden eğlenceli oyunlarıyla herkesin saatler geçse de elinden düşüremediği Gameboy’un belki de en sevilen oyunlarından biri de Tetris‘ti. Zamanında çevrilemediği için tam olarak yerleşemeyip, o ana kadar gayet iyi giden düzende koca bir boşluk yaratan “L” şekilli blok ve onun insanda yarattığı “Ah be!” duygusunu hatırlarsınız. Bir de, özellikle okuldan sonra koşulan Atari Salonları vardı. Kısa süreli de olsa tenis, boks, araba yarışı gibi çeşitli oyunların oynandığı bu salonlarda zamanın nasıl geçtiğini anlamak imkansızdı. 90’ların efsanevi oyunlarından bahsedip de Tamatgotchi‘leri atlamak olur mu? Sevgili Tamatgotchi’lerimiz acıkır, oyun oynar, bizden ilgi isterdi. 90’larda büyüyen çocuklar, bu oyuncak sayesinde küçük yaşta bebek bakıcılığına dair iyi bir tecrübeye sahip olduklarını şüphesiz hatırlarlar. Tamatgotchi’si olmayanın ise, mutlaka Furby‘si olmuştur. Baykuşu andıran bu robot evcil hayvanlar, istedikleri zaman uyanır, sarılınca sevinir, mavi gözleriyle sevgisini dile getirirdi.

Televizyon 90’lar

Ve tabii ki tasolar! Hangimiz yalnızca taso kazanmak için paketlerce cips almadık? Ya da hangimiz en güzel taso kimin yarışmalarında birinci seçilmek için içimizde müthiş bir istek duymadık? Cips demişken, 90’larda hiçbirimizin elinden düşürmediği ve şimdi bile adını duyduğumuzda ağzımızı sulandıran abur cuburlar vardı. Patlayan şekerler, düdüklü lolipoplar, Sulugöz, portakallı Capri Sun, jelibon hamburger ve pizzalar ve çok daha fazlası… Yemeye doyamazdık! Özellikle de hepimizi ekranın başına kitleyen dizi ve televizyon programlarını izlerken. Bir sonraki bölümünün ailece heyecanla beklendiği sayısız dizi vardı: Süper Baba, Bizimkiler, Çılgın Bediş, Mahallenin Muhtarları… Peki ya Tolga Abi desek, ne canlanır kafanızda? Hepimizin çocukluğunda mutlaka bir kez telefonla bağlanmayı denediği programda, sevimli Hugo‘nun maceralarına birlikte tanık olur, birlikte heyecanlanırdık. Yakında 90’larda izlediğimiz dizi, film ve programlar üzerine keyifli bir yazımız olacak, takipte kalın!

Heyecanla süslediğiniz, sayfa kenarlarına onlarca çeşit desen çizdiğiniz anket defterlerini hatırlar mısınız? Çevremizdekilere doldurtmak için koşturur durur, başkalarının anket defterlerine kendimiz ile ilgili bilgiler yazmak için can atardık. Ödevlerimizi yine kendimiz süslediğimiz defterlerde teslim ederken, tüm bilgileri ansiklopedi setlerinden bulurduk. Bir proje veya dönem ödevi söz konusuysa, yapılacak ilk şey kütüphaneye gitmek ve kitapları karıştırmak olurdu. Ve tabiki ellerden düşmeyen dergiler! İçlerinden çıkan, sevdiğimiz şarkıcı veya oyunculara ait posterler odamızın duvarlarını kaplardı. Onlarla yatar, onlarla kalkardık!

90’lı yılların en önemli detaylarından biri de şüphesiz, jean altına giyilen sneaker’lardı. Son dönemlerde hayatımıza yeniden hızlıca giriş yapan sneaker’lar, artık hepimizin olmazsa olmazlarından biri. Yalnızca sokak modasının değil, örneğin toplantıya giderken de rahat ama şık bir görünüm elde etmenin anahtar parçaları onlar. 90’lar modası çok haklıymış diyoruz ve tam da bu noktada, size Reebok’un insanı 90’lara geri götüren yeni tasarımı Aztrek 93‘ten bahsetmek istiyoruz. Tasarım, ilk kez 93’te off-track koşu ayakkabısı olarak üretilmiş. Şimdi ise 90’lı yıllarda bir hayli baskın olan pastel renkli blok desenleriyle yeniden karşımızda.

Reebok yalnızca ilhamını 90’lardan alan efsanevi ayakkabısı Aztrek 93 ile değil, yaklaşık bir ay boyunca Gayrettepe Petra‘da yer alan Reebok Pop Up Store‘da devam edecek workshop ve konuşmalarla da insanı zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Etkinlikle ilgili detaylar için tıklayın.