Bir bardak çay ikram etmenin hayatınızı altüst edeceğini hiç düşündünüz mü? Aklınızın ucundan bile geçmez belki de değil mi? Eminim ki Richard Gadd’in de aklına gelmemiştir. Richard Gadd kim mi? Netflix’in gerçek hikayesiyle ortalığı sarsan yeni dizisinin hem gerçek hayatta hem dizideki başrolü. Baby Reindeer akıllara durgunluk veren gerçek hikayesi ile şimdi yayında. Bize de izleyip konuşmak düştü, buyursunlar.

richard-gadd
Richard Gadd | Fotoğraf: bantmag.com

“Gerçek hayattan uyarlanmıştır” cümlesini eminim hepimiz birçok yapımda görmüşüzdür. Bir yapımın altında “Gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır” yazısını gördüğüm an genelde hemen “izle” butonuna basarım ki birçok kişi de bana katılır diye düşünüyorum. Nedense gerçek hayattan uyarlanan işler her zaman dikkatimizi çeker. Her ne kadar o hikaye senaryolaştırılmış, içine az da olsa kurgu katılmış ve dizide ya da filmde olayın kahramanları değil de ünlü oyuncular olmasına rağmen gerçek hayattan esinlenilmiş bile olması o yapımı gözümüzde farklı bir yere koyar. Dram, komedi, trajedi fark etmez bana kalırsa bir zamanlar bir yerlerde o hikayenin yaşanmış olduğunu bilmenin verdiği duygu bizi ekrana daha çok bağlıyor gibi geliyor. Peki ya izlediğiniz bir dizideki olayların birebir yaşayanı tarafından kaleme alınıp artı olarak olayın baş kişisinin dizide başrolü kendisinin oynadığını söylersem tepkiniz ne olur?

theMagger Banner
Advertisement

İşte Netflix’in taptaze yayına giren dizisi Baby Reindeer tam da bu bahsettiğim dizi. İskoç komedyen Richard Gadd başına gelen travmatik bir olayı kaleme alarak önce bir tiyatro oyununa sonra da Netflix’in yeni yapımı olarak bir dizi senaryosuna döküyor. Böylede bırakmıyor ve başrolü de kendi üstleniyor. 

Bir Bardak Çayla Başlayan 5 Yıllık Takıntı

İngiliz drama-gerilim dizisi olarak Netflix’te yerini alan Baby Reindeer izleyicilerden tam not almayı başardı. Peki mini diziyi bu denli izlettiren ne?

theMagger Banner
11-70
Baby Reindeer | Fotoğraf Kaynağı:onedio.com

Bir sapık tarafından yıllarca takip edilen Richard Gadd yaşadığı  travmatik olayı kaleme alıyor. İngiltere’de bir barda çalışan başarısız komedyen bir gün bara gelen bir kadına yardımcı olmak için bir bardak çay ikram ediyor. Fakat o çayın hayatını kabusa çevirecek günlerin ateşini fitilleyen kıvılcım olduğunu bilmiyor tabii ki. 34 yaşındaki komedyen sadece çay ikramında bulunduğu sapığı tarafından 5 yıl boyunca 40 bin e-posta, 740 tweet ve 350 sesli mesajın yanı sıra yüzlerce mektupla taciz ediliyor. Ünlü komedyen Gadd bu durumu polise bildirmesine rağmen hiçbir olumlu sonuç alamayınca yaşadıklarını önce bir tiyatro oyununa ardından da dizi senaryosuna dökerek izleyicileri ile paylaşıyor. Ve ortaya da Baby Reindeer dizisi çıkıyor. 

martha-222
Baby Reindeer | Fotoğraf Kaynağı:onedio.com

Dizi yalnızca konusu değil başarılı oyunculukları ile de izleyicilerden tam not aldı. Yaşanılan olayların ürkütücülüğü ve oyuncuların doğal ve üstün performansları sayesinde 7 bölümü bir oturuşta bitirebilirsiniz. 

443333
Baby Reindeer| Fotoğraf Kaynağı:onedio.com

Dizi henüz çok taze bir yapım olduğundan fazla detay vermek istemiyorum. Ama kısacıkta olsa sizlerle görüşlerimi paylaşmak isterim. Beni tanıdığınız ve bildiğiniz üzere bir dizi film tutkunu ve gerçek hayat hikayesi işlerin düşkünü olarak tam da yukarıda belirttiğim gibi diziyi tek seferde bitirdim. Öncelikle belirtmeliyim ki sakin bir işmiş gibi başlayarak sonrasında karamsarlaşan ve ağır sahneler içeren bazı bölümleri mevcut olan bir dizi. Aklınıza sıkıcı olarak gelmesin bu bahsettiğim sahneler. Spoiler vermemek için sahnelere pek değinemiyorum ama şöyle söylemek gerekirse Richard Gadd’in yaşadığı travmalar ve olaylar başrolde kendisinin de olması ve olayların tamamıyla kendi hayatına dayanmasıyla birlikte izlerken gözlerinizi doldurabiliyor. Başına gelenleri kaleme almasının yanı sıra başrolü de kendisinin üstlenmesi hem hayret belki de bir cesaret örneği olarak takdir edilecek bir durum. Her ne kadar bir mini dizi olsa da insanın üzerindeki etkisi çok büyük. 

martha222
Martha | Fotoğraf Kaynağı: bantmag.com

Başta gerçek hikayesi, Richard Gadd’in ve onun sapığı Martha’yı canlandıran Jessica Gunning’in performansı ile Baby Reindeer belki de bu zamana kadar izlediğiniz en iyi diziler listesinde yerini alacak. İzlemeyenlere şimdiden iyi seyirler diliyor izleyenleri ise görüşleri ile birlikte yorumlara bekliyorum 🙂

theMagger Banner

Kapak Fotoğrafı: bantmag.com

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix’te Bu Ay Neler Var

theMagger Banner
Advertisement