Kış yaklaşırken güneşi gördüğümüz her hafta sonunu yeşil, sakin yerlerde değerlendirmek isteyenler için ruhumuza ve bedenimize iyi gelecek, şehre yakın bir hafta sonu önerisiyle karşınızdayım. Bağdat Resort, Kocaeli’nin Altınova ilçesine bağlı, İnebeyli köyünde yer alan yemyeşil bir tatil köyü.

20210619_120515-2
Bağdat Resort| Fotoğraf: Bahar Coşkun

Bağdat Resort

Bağdat Resort, sevimli bungalovlar, açık havuz ve yemyeşil orman içinde şık bir tesis. Mekan, Masumlar Apartmanı dizisinin sezon finali ile civarda ünlü olmuş da diyebiliriz, dizinin müdavimlerine İnci’nin kaçtığı yer demek yeterli olur sanıyorum. Tam Yalova-Kocaeli sınırında yer alan Bağdat Resort, İstanbul, Kocaeli ve Yalova taraflarından hafta sonuna uygun olarak konaklamalı, havuz kullanımlı, dinlenmeli bir kaçamak ya da günübirlik kahvaltı, trekking ve doğa fotoğrafçılığı için de ideal bir rota.

Biz Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinden yaklaşık yarım saatte kendi aracımızla buraya ulaştık, İstanbul’dan gelecekler için ise yol Osmangazi Köprüsü’nden sonra yaklaşık olarak yarım saat sürüyor. Virajlı dağ yolu olmasına rağmen yollar asfalt, bu nedenle özel aracınızla buraya gayet rahat ulaşabilirsiniz.

20210619_104023-2
Dere kenarında kahvaltı | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Kahvaltıyla başlayalım! Biz Bağdat Resort’a gitmeden yarım saat öncesinde rezervasyon yaptırmıştık. Burada serpme köy kahvaltısı servis ediliyor, çeşitler güzel ve yeterli, özellikle güveçte gelen peynir-patates karışımı oldukça başarılıydı. Şansımıza hava yağmurluydu ama kahvaltı servisi zaten camların komple açılabildiği ahşap terasta sunuluyor, kahvaltımızı ettikten sonra ise yağmur durdu ve tesiste gezmeye başladık.

Büyük bir havuzun etrafına bungalov, hobbit, villa çeşitleriyle minimum 2 kişiden maksimum 5 kişiye kadar konaklanabilecek şekilde taş ve ahşap evler yerleştirilmiş. Evlerde banyo, klima, şömine ve kendilerine ait teraslar mevcut.

20210619_120424-2
Bağdat Resort | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Havuz kullanımı konaklayan misafirlere ait olup sezona göre gitmeden önce mekanı arayıp teyit edebilirsiniz. Konaklama için fiyat bilgisi hafta içi, hafta sonu ve sezona göre değiştiğinden dolayı en sağlıklısı tesis ile iletişime geçmek, iletişim linkini buraya bırakıyorum.

Bağdat Resort | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Ve bungalovlardan sonra heyecanla beklediğimiz ormanın içindeki yürüyüş yolu karşımıza çıkıyor. Yürüyüş yolları el değmemiş bir ormanda geziyormuşsunuz hissini yaşatıyor. Fotoğraftaki gibi harika yeşil tünellerle karşılaşıyorsunuz. Yürüyüş yolu, özellikle doğa fotoğrafçılığıyla ilgilenenlerin çok keyif alacakları bir ortama sahip.

Kuş ve su sesleriyle birlikte yürürken yoldan geçen minik derelerin üzerinden taşlara basarak atlıyorsunuz. Derelerin üzerindeki taşlar çok yeterli değil, yetkililere buradan çevre düzenlemeleri yapmaları için sesleniyoruz. Yağmurlu olmayan zamanlarda belki de su seviyesi bu kadar yüksek değildir ve geçiş rahattır ama yine de yanınıza su geçirmeyen trekking ayakkabısı, yedek çorap vb. almanızda fayda var.

20210619_122958-1
Yürüyüş yolunda karşımıza çıkanlar | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Kahvaltı dışında güveçte yemek alternatifleri de zengin olan tesiste yürüyüş ve öğle yemeği planı da yapabilirsiniz. Detaylı menü, aktivite imkanları ve oda çeşitleri de Bağdat Resort’un web sitesinde mevcut. 

Eskiden olduğu gibi yılın başında tüm tatillerin listesini çıkarıp uçak biletlerini erkenden alacağımız, dış hatlardaki uzun bekleyişlerde fotoğrafları seçip, uçakta yazılarımızı yazarken zamanı durduracağımız heyecanlı bekleyişli günler tekrar geri gelene kadar yakın yerler ve minik kaçamakları araştırmaya devam! Çünkü Amin Maalouf boşuna dememiş; “Tünelin ucunda ışık görünmese bile, ışık varmış gibi yürümek ve ışığın görüneceğine inanmak gerekir.”

Kapak Fotoğrafı: Bahar Coşkun

İlginizi çekebilir: Bahar Coşkun’dan Eriklitepe Tabiat Parkı