Herkese Ekim’in son güneşli  günlerinden merhaba! “Sonbaharın güneşli ve ılık günlerini değerlendirelim ama pandemi de var malum ne yapsak?” diyenleri buraya alalım. Yakın bir yere gidiyoruz; hem doğa ile iç içe hem de kalabalıktan epey uzak. Aslında özellikle kışın bembeyaz olan orman ve tabiat parkının içindeki kiralık minik bungalov evlerinden etkilenip Aralık’ta bir hafta sonu gidebiliriz diye düşündüğümüz Eriklitepe Tabiat Parkı, önden havalar güzelken bir de sonbaharda gidip bakalım dediğimiz bir rota haline geldi.

Eriklitepe Tabiat Parkı
Eriklitepe Tabiat Parkı | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Gölcük merkeze 15 km, Kocaeli merkeze 30 km uzaklıktaki Eriklitepe Tabiat Parkı’na, hepimiz Kocaeli’nde buluşarak, Kocaeli merkezden 35-40 dakikada tırmanıyoruz. Yollar rahat, ağaçlı ama bol virajlı… Özellikle kışın bembeyazken nasıl olur burası diye düşünen bizi, yollar bir hayli endişelendiriyor ama kış lastiklerimize güvenerek yine de kışın geliriz diyoruz.

Eriklitepe Tabiat Parkı
Eriklitepe Tabiat Parkı | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Upuzun kayın ağaçları ve piknik masalarıyla, idari bina, bir restoran/cafe ve otopark alanı karşılıyor bizi. Tabiat parkı tellerle çevrili bir alanda ayrılmış. Hemen kahvaltı için restoran alanındaki piknik masalarına koşuyoruz, saat çünkü artık öğleni buldu ve yolda simit tırtıklamaya başladık. Bu sırada iki masalık kalabalık bir grup var, onlar da bitirmiş ve gidiyorlar. Dolayısı ile mekan şansımıza son derece tenha 🙂 Serpme kahvaltı kişi başı 37 TL, mütevazi sayılır, daha zengin olabilir ama yeterli.

Eriklitepe Tabiat Parkı
Eriklitepe Tabiat Parkı | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Etrafta dolaşmaya başlayınca “Acaba mantar var mıdır burada” diyen ben ve akabinde gördüğümüz çeşit çeşit mantarların fotoğraflarını hemen aşağıda bulabilirsiniz 🙂 Mantar çeşidi açısından zengin ve keyifli, özellikle mantar turları ve değişik bitki türlerini fotoğraflamayı seven fotoğrafçılar için çok ideal bir park. Tek dezavantajı yürüyüş için tellerle çevrili alanın biraz küçük olması diyebiliriz.

mantarlar
Mantarlar | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Aslında mekanda 2-3 tane macera parkuru, çocuk oyun parkı, mangal için piknik alanları var ama biz gittiğimizde macera parkurları kapalıydı. Parkın hemen çıkışına doğru sol tarafta da yürüyüş parkuru tabelası göreceksiniz. Bu kısmın girişi biraz bakımsız kalmış ama biz yine de bir şekilde otların arasından girdik 🙂 Şansımızı denedik, keyifliydi. (yürüyüş parkuru açısından Polonezköy daha keyifli ama maalesef daha kalabalık bir alternatif olabilir).

Eriklitepe Tabiat Parkı
Eriklitepe Tabiat Parkı | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Kocaeli taraflarında, orman içinde kahvaltı, sessiz küçük bir yürüyüş, açıksa macera parkurları ve sonrasında günün kalanı için yakın bir rotayla birleştirilebilecek sakin, huzurlu bir alternatif. Özellikle kışın kar yağdığında parktaki Bungalov evlerde hafta sonu konaklamak da çok keyifli olabilir. O zaman Covid-19 ile biz yurtiçi, açık hava, yakın yerlerde vakit geçirmeye bir süre daha devam…

Kapak Fotoğrafı: Bahar Coşkun

İlginizi çekebilir: Yaprak Sav’dan İstanbul Yürüyüş Parkurları