Kış aylarını geride bırakıp baharı karşıladığımız bu günlerde, güneşli havayı gördükçe kendimizi sokağa atmak hafta sonu için ilk tercihimiz oluyor. Bu nedenle sporunuzu ihmal etmeden bol bol D-vitamini ve temiz hava alabileceğiniz aktivite önerileriyle karşınızdayım. İstanbul’da alışık olduğumuz hızlı şehir hayatı bazen bizi bunaltabiliyor fakat İstanbul metropol olduğu kadar içerisinde boğaz, ormanlar ve parklar gibi birçok doğal güzellik barındıran da bir şehir. Bize düşense bu doğal güzelliklerin değerini bilmek ve korumak. İşte ailenizle, dostlarınızla veya tek başınıza vakit geçirmek ve egzersiz yapmak için değerlendirebileceğiniz İstanbul yürüyüş parkurları!

 İstanbul Yürüyüş Parkurları
İstanbul Yürüyüş Parkurları | Fotoğraf: Unsplash / Arek Adeoye

İstanbul Yürüyüş Parkurları

Boğaz  Konum

Boğaz'da Yürüyüş
Boğaz’da Yürüyüş | Fotoğraf: Unsplash / Ümit Yıldırım

İlk seçeneğiniz tabii ki İstanbul’un simgelerinden biri olan Boğaz’ın kenarında yürümek olmalı. Sarıyer’den başlayıp Beşiktaş’a uzanan Avrupa Yakası sahil şeridinin herhangi bir noktasından yürüyüşe başlayıp denizin sizi götürdüğü yere kadar gitmenizi öneririm. Balıkçılar, tekneler, karşı yaka ve en güzeli Boğaz’ın masmavi suları eşliğinde yürümek sizi yeni haftaya hazırlayacak. Bu şeridin Boğaz manzarasından sonra en güzel yanı, yorulduğunuzu hissettiğiniz anda durup dinlenebileceğiniz küçük kafeler bulma şansınız olması. Bu rotayı yürümenin yanı sıra bisikletle de tamamlayabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kiralama sistemi İSBİKE ile dilediğiniz yere kadar gidip yorulduğunuzda bisikleti en yakınınızdaki istasyona bırakabilirsiniz. Kalabalığı seviyorsanız daha hareketli ve sosyal bir ortamda yürüyüşünüzü yapmayı tercih ediyorsanız Boğaz şeridini tercih etmenizi öneririm.

Belgrad Ormanı Konum

Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı | Fotoğraf: Yaprak Sav

Yemyeşil bir ormanda, ağaçların arasında haftanın stresini atmak isterseniz Belgrad Ormanı en doğru seçenek. 6 kilometrelik parkur, başlangıç seviyesindeki yürüyüşçüleri biraz zorlasa da birkaç antrenmanla kondisyon kazanılacak bir rota olduğunu söyleyebilirim. Rotada yürümenin haricinde orman tarafında biraz daha zorlu ve yokuşlara alışık doğa severlere hitap eden alternatif yolu da denemenizi tavsiye ederim. Daha maceracı bir gününüzde bu alternatif yolda yürürseniz göl kenarına da gidebilirsiniz. Eğer yürümek yerine bisiklete binmek sizin için daha iyi bir seçenekse bisiklet parkurunun da mevcut olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Belgrad Ormanları’na gitmek için Maslak’tan Bahçeköy yolunu takip edebilirsiniz.

Kilyos Konum

Uzunya
Uzunya | Fotoğraf: Yaprak Sav

Hafta sonu sporunuzu Karadeniz manzaralı bir trekkingle yapmayı tercih ederseniz Kilyos’a gitmenizi öneririm. Tırmanış kısmı zor ve yorucu olsa da tepeye çıktığınızda masmavi deniz manzarası bütün o yorgunluğu unutturuyor. Eğer düz bir alanda trekking yapmak size daha uygunsa kumsalda yürümek sizin için daha doğru bir tercih olabilir. Berrak suların terapi gibi gelen sesi eşliğinde yürüyerek bütün negatif enerjinizden kurtulabilirsiniz. Sonrasında şehir merkezine dönmeden önce yorgunluk kahvenizi Uzunya veya Milyon Beach’te deniz manzarası eşliğinde içebilirsiniz. 

Emirgan Korusu  Konum

Emirgan
Emirgan |Fotoğraf: istanbulunlalesi

Laleleriyle meşhur Emirgan Korusu şehirden fazla uzaklaşmadan gürültüden uzak olabileceğiniz bir yürüyüş parkuru sunuyor. Boğazı tepeden görebileceğiniz parkta, şu anda tesis olarak kullanılan 3 adet köşk bulunuyor: Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk. Tavsiyemiz Nisan ayında Lale Festivali’nde Emirgan Parkı’nı ziyaret etmeniz ama çok yoğun bir kalabalığa hazır olmalısınız. Eğer Lale mevsimi haricinde bir tarihte gelirseniz de üzülmeyin; 100’ün üzerinde bitki ve ağaç türü sizleri bekliyor. Parkın içinde çocuk oyun alanı, gölet ve piknik alanı da bulunuyor. Emirgan’a kadar gelmişken, korudaki spor sonrası yorgun değilseniz Sabancı Müzesi’ne ve bahçesine uğramanızı da tavsiye ederim.

Caddebostan Sahil  Konum

Caddebostan Sahil
Caddebostan Sahil | Fotoğraf: apptivity.com

Anadolu Yakası’nda oturanların yaz akşamlarını geçirdiği Caddebostan Sahil yavaş yavaş ısınan havalar için de güzel bir yürüyüş parkuru sunuyor. Adalar’a ve Marmara Denizi’ne karşı uzun bir rotada yürüyerek günlük sporunuzu tamamlayabilir ve aynı zamanda sosyalleşebilirsiniz. Sahilde bisiklet parkuru ve İSBİKE bisikletleri de mevcut, bu sayede yorulursanız veya bir değişiklik yapmak isterseniz bisiklet alternatifini de kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem, yürüyüşün ardından çimlerde oturup negatif enerjinizi toprağa bırakmanız ve anı yaşamanız.

Maçka Parkı   Konum

Maçka Parkı
Maçka Parkı | Fotoğraf: istanbulburda

Şehrin merkezinde sporunuzu yapabileceğiniz ve köpeğinizi gezdirebileceğiniz en güzel alan kesinlikle Maçka Parkı diyebilirim. Hızlı bir kardiyo koşusunun yanı sıra parkta bulunan spor aletlerini de kullanabilirsiniz. Park, merkezi konumu sebebiyle uzun yıllardır çevre semtlerde oturanlar tarafından da sıkça kullanılıyor. 19. yüzyıldan bu yana ziyaret edilen Maçka Parkı, o yıllarda bugünkünden farklı olarak piknik, mesire alanı ve at sürmek için kullanılıyormuş. Zaman değişse de Maçka Parkı popülerliğini günümüze kadar taşımayı başaran alanlardan biri ve bence öyle devam edecek gibi de görünüyor.

Kapak fotoğrafı: helpinghandshealth.co

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’un En Güzel Parkları