Şehrin semtlerini keşifte bu defa radarımızda Boğaz’ın bir başka güzel semti Emirgan var. Nostaljik evleri, tarihi mekanları, semte yeni lezzetler getiren noktaları ve yürümesi her daim keyifli sahil şeridi ile Emirgan’da güzel bir gün geçirmeniz için harika önerilerle dolu bir rota hazırladık. Şimdiden keyifle keşifler!

Emirgan

Semtin sanat durakları

Rotanızı Baltalimanı’ndan çizmeye başlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü burada sizi ihtişamlı binası, nefis Boğaz manzarası ve tabii ki çağdaş sanata dair yenilikçi sergileriyle Perili Köşk bekliyor. Borusan Holding’in hafta sonu müzeye dönüşen ofisleri ağırlıklı olarak yeni medya, video, mekana özgü yerleştirme gibi dallarda çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Dönme dönem etkinlik ve aktivitelerin de gerçekleştiği müzenin manzaraya karşı tatlı bir cafesi de bulunuyor.

SSM

Perili Köşk’ün ardından sahilde keyifli bir yürüyüş yaparak Emirgan’a gelip Sakıp Sabancı Müzesi’ni ziyaret edebilir ve günün diğer sanat noktasına ulaşabilirsiniz. Bu müzeye en az 1-2 saat ayırmanızı öneriyoruz. Zira dönemsel olarak değişen etkileyici sergilerini gezdikten sonra yemyeşil bahçesinde vakit geçirmeli ve ardından müze sınırları içinde yer alan MSA’nın Restoranı’nda kendinize leziz bir mola vermelisiniz. Yenilikçi ve füzyon ağırlıklı menüleriyle her deneyiminiz enfes olacak.

Boyacıköy ve renkli evleri

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Emirgan’a geldiğinizde sahilden yukarı doğru çıkan yokuşlar sizi renkli ve nostaljik evlerin olduğu Boyacıköy mahallesine çıkarır. Tarihi binaları, renkli evleri, kiliseleri ve dik ama gezmesi keyifli yokuşları ile bu tatlı mahalleyi keşfetmek, esnafla sohbet etmek sizi mutlu edecek. ardından tekrar sahile inip Tarihi Çınaraltı’nda çay keyfi yapabilir veya sahildeki bir kahve noktasından buzlu bir kahve alıp yaz mevsiminin tadını deniz kenarında çıkarabilirsiniz. Yokuşlu sokakların sonunda enerjinizi yeniden tamamlamak için Wasa’nın tahıllı çıtır barlarını tercih edebilirsiniz. Kızılcık ve bademli veya çikolata ve fındıklı seçeneği ile hem sağlıklı hem de leziz bir ara öğün olacak. Yola çıkmadan çantanıza bir tane atmak iyi fikir!

Bahçeler ve yeşillikler arasında keyif

Emirgan

Emirgan’ın en güzel yanlarından biri de güzel Boğaz manzarasını yanı sıra park ve bahçe severler için de alternatifler sunması. Renkli çiçekler ve ağaçlar arasında yürüyüş yapmak isterseniz Emirgan Korusu’nda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Baltalimanı Japon Bahçesi. Japon kültüründen esinlenilerek düzenlenen ve kültüre ait detaylar barındıran bu bahçede mevsiminde sakuraları görebilir ve gölet kenarında huzurlu bir mola verebilirsiniz. Şehrin kaotik kalabalığından bir süreliğine uzaklaşmak ve sakince nefes almak için harika bir yer.

Güne leziz bir son

Bol yürüyüşlü, sanat rotalı ve keşif dolu günü leziz bir mekanda noktalamanızı öneririz. Emirgan’ın açıldığı günden bu yana dolup taşan ve ünü kulaktan kulağa yayılan mekanı La Boom’u tercih edebilirsiniz. Gün ortası enerji depoladığınız için Boyacıköy’den biraz daha yukarı doğru çıkarak Reşitpaşa sınırlarına varabilir ve Havan’dan by Beff Gourmet veya Amanda Bravo gibi şehrin modern yüzünü yansıtan mekanları deneyebilirsiniz. Böylece komşu semtleri de keşfetmek için iyi bir fırsat olur.

Wasa SatinAlma Bar