Bir zamanlar kozmetik dünyası makyaj ile anılırken günümüzde bu artık yerini cilt bakım trendlerine bıraktı. Güzellik dünyası her geçen gün değişiyor ve güzellik trendlerine göz attığımızda, cam cilt, skin fasting, skinimalism, bütünsel cilt bakımı gibi yeni kavramların öne çıktığını görüyoruz. Artık hepimiz, cildimizi beslemek ve korumak için daha bilinçli seçimler yapmaya özen gösteriyoruz. Diğer yandan cilt bakım rutinleri kişiden kişiye ve ihtiyaçlara göre farklılık gösteriyor. Seçimlerimizi cildimizi tanıyarak yapmak konusunda her gün yeni bilgiler ediniyoruz. İşte bu sebeple cilt bakımı konusundaki birikimlerine güvendiğimiz Tolunay Uğurlukaya, Buse Turan ve Neşem Helvacıoğlu’na cilt bakım rutinlerini sorduk.

Fotoğraf: unsplash.com/@contentpixie

Bakım Rutini Oluşturma Sanatı

Tolunay Uğurlukaya | Influencer 

“Benim gün gün değişebilen fakat düzenli bir cilt bakım rutinim var aslında. Aynı zamanda cildimin temiz ve parlak durmasını da sevdiğimden buna göre bir bakım rutini uyguluyorum. 

image00001-5
Tolunay Uğurlukaya | Fotoğraf: Instagram.com/@tolunayugurlukaya

Sabahları yüzümü temizleyerek güne başlıyorum ve tek fazlı bir temizleme yapıyorum. Bunun için Drunk Elephant Beste No. 9 Jelly Cleanser kullanıyorum. Daha sonrasında cildime parlaklık vermesi ve gün boyu antioksidan koruması sağlamasından dolayı C vitamini içeren bir serum kullanıyorum. Dışarı çıkmadan da mutlaka güneş kremimi sürüyorum. Gün içerisinde de eğer cildimin kuruduğu hissediyorsam mutlaka nemlendiricimi veya güneş kremimi yeniden uyguluyorum. 

p10013696_2
Drunk Elephant | Fotoğraf: sephora.com.tr

Geceleri ise yapmadan asla yatağa girmem dediğim aşama; yüz temizliği. Ben çift aşamalı bir temizlik uyguluyorum, yani önce yağ bazlı bir temizleyici ile günün tüm izleriyle birlikte güneş kreminin derinlemesine temizlenmesini sağlıyorum. Sonrasında ise su bazlı bir temizleyici ile genel bir arındırma yapıyorum. Serum olarak ise haftada 2-3 gün ince çizgilerin, lekelerin oluşmasını engellemek amacıyla retinol ve hassasiyet oluşmaması için de niasinamid içeren bir serum tercih ediyorum. Bu aralar Kiehl’s’ın Retinol Skin-Renewing Serumunu kullanıyorum. Diğer günlerde ise yine cilt bariyerini güçlü tutmak için niasinamid ve nemli onarılmış bir cilt için hyalüronik asit içeren bir serum tercih ediyorum. En sonunda da, tabii ki nemlendirici uyguluyorum. 

Haftada bir kez de cildimi ölü hücrelerden arındırması için mutlaka AHA/BHA peeling uyguluyorum. Bunu uyguladığım günler ise başka bir ürün kullanmıyorum, sadece bariyer onarıcı bir nemlendirici sürüyorum.”

Buse Turan | Güzellik Yayında Moda Direktörü

“Çevresel faktörlerden çok hızlı etkilenen bir cilt yapım var ama en disiplinli olduğum konulardan biri cilt bakımım diyebilirim. Hassas ve karma cilt yapısına sahibim. Sağlıklı bir cilt için bildiğim ve savunduğum bir şey varsa o da cildi içerden beslemek. Bunun için çok uzun bir süredir Vita Bear markasının Beautiful Bear vitaminini kullanıyorum. 

img_7786
Buse Turan | Fotoğraf: Instagram.com/@1buse_turan

Benim için önemli dediğim konulardan bir diğeri de cilt temizliği. Bunun için sabahları ilk adımım Caudalie Vinoclean Temizleme Köpüğü ile cildimi yıkamak oluyor. Bu köpük temizleyici sabun içermediği için cildime ekstra nem veriyor ve antioksidan desteği sağlıyor. 

Temizleme aşamasından çevre kirliliğinden oluşan serbest radikallerle savaştığından ve cildin kolajen üretimini desteklediğinden dolayı Kiehl’s Powerful-Strength Line-Reducing konsantre C vitamini serumunu kullanıyorum. Ben nemlendirme aşamasına da çok önem veriyorum çünkü yüzümü ve göz çevremi nemlendirmezsem yaptığım her şey çöpe gidermiş gibi geliyor. Yüzüm için Le Desire Nemlendirici Yüz Kremini kullanıyorum. Göz çevrem için ise özellikle gündüz bakımında Origins C Vitamini&Niasinamid içeren göz kremi vazgeçilmezim, onun verdiği canlı görünümü başka bir üründen alamıyorum. Son olarak da güneş koruyucusuz asla dışarı çıkmıyorum. Cildimin yağlı olduğunu gözlemlediğim zamanlar Shiseido Urban Environment Age Defense Oil-Free SPF30, makyajıma ekstra özenmem gereken bir gün ise Avène High Protection Complexion SPF 50’yi tercih ediyorum. 

Geceleri için de cilt yaşlanmalarının genel belirtilerini hedef alan etkili bir bakım rutinim var. Öncelikle Cosmed Atopia temizleme yağı ardından Neutrogena Hydro Boost serisinin jel temizleyicisi kullanarak çift aşamalı temizleme ile işe başlıyorum. Hemen sonrasında The Ordinary markasının retinol oranı %5 olan serumunu kullanıyorum. Ancak ben cildimi uzun vadede %1 lik ve %2 lik oranlarla retinole hazırladım, bunun altını çizmek isterim. Ardından Clinique Smart Akıllı Onarım Gece Kremini yüz ve boynuma masaj yaparak uyguluyorum. Son olarak çok sevdiğim markalardan biri olan Nuxe Super Serum [10]’u göz çevreme masaj yaparak uyguluyorum. Bu tip göz çevresi serumlarını uygularken kaş çatma çizgilerinin olduğu iki kaş arasındaki bölgeye de masaj yaparak uygulamakta fayda olduğunu düşünüyorum. 

14866678-9205072913317199
Nuxe Super Serum [10] Eye | Fotoğraf: nuxe.com

Son olarak eklemek istediğim bir şey var. Genç yaşlarımda yaptığım hatalardan biri, yüzüme bronzlaştırıcı sürerek güneşlenmekti. O dönemlerden kalma güneş lekelerimi baskılamak ve gözeneklerimi sıkılaştırmak için haftada 2 gün The Ordinary AHA/BHA kırmızı peeling serumunu kullanıyorum. Bu içerik de retinol gibi cildin zamanla alıştırılması gereken yoğun bir içerik. Bu hassasiyetin dikkate alınması gerektiğine dikkat çekmek isterim.”

Neşem Helvacıoğlu | Games Medya Head of Influencer Marketing

“Aslında benim cildimin neye ihtiyacı varsa ona göre uyguladığım bir cilt bakım rutinim var. Dönem dönem kullandığım ürünler değişebiliyor, çünkü o dönem cildim neye ihtiyaç duyuyorsa ona göre hareket ediyorum. Fakat mutlaka yapmaya çalıştığım uygulamalar var.

img_8856
Neşem Helvacıoğlu | Fotoğraf: Instagram.com/@nesemhelvacioglu

Öncelikle sabah rutinim için, uyandığımda yüzümü duru suyla yıkıyorum. Bu aşamada ben yıkama jeli, köpük gibi bir ürün kullanmıyorum. Bunun amacı ise cildimi fazla yağdan arındırırken yararlı mineralleri ve yağları kaybetmemek. Bunun etkisini gerçekten görüyorum. Daha sonra Pixie’nin Glow Toniğini kullanıyorum. Nemlendirici olarak ise bu aralar yeni kullanmaya başladığım, 2-3 haftadır kullandığım ve çok memnun kaldığım Caudalie Resveratrol Lift Gündüz Kremini kullanıyorum. Tabii ki son olarak olmazsa olmaz, güneş kremimi uyguluyorum. Bunun için de La Roche Posay güneş kremini tercih ediyorum. 

Akşam rutinimde ise eğer makyaj yaptıysam ve güneş kremi kullandıysam mutlaka çift fazlı temizleme yapıyorum. Önce Clinique Take The Day Off yağ bazlı temizleyicisi ile cildimi makyaj kalıntıları ve güneş kreminden arındırıyorum. Sonrasında da Bioderma’nın H2O Mineral Water’ı ile temizliyorum, toniğimi sürüyorum ve serumlarıma geçiyorum. 

Aslında, serumlarda da o dönem cildimin neye ihtiyacı varsa ona göre bir serum tercihi yapıyorum. Karma cilt yapısına sahip olduğum için dönem dönem cildimde sivilceler çıkabiliyor. Böyle dönemlerde özellikle de iz kalmaması için Caudalie Vinoperfect leke serumunu kullanıyorum. Eğer cildimde bir yağlılık ya da kuruluk problemim yoksa her zaman kullandığım Estée Lauder Advanced Night Repair serumunu uyguluyorum. Ya da cildimde bir donukluk ve matlık hissedersem, Abtira’nın Blush Elixir Super Glow serumunu kullanıyorum. Yeni keşfettiğim ve çok beğendiğim, cildimin elastikiyetini kaybettiğini hissettiğim ve dolgunlaştırmak istediğim zamanlarda Darphin Eclat Sublime kapsül serumunu kullanıyorum. 

51tudvq0mql-_ac_uf10001000_ql80
Caudalie Vinoperfect Radiance Serum | Fotoğraf: tr.caudalie.com

Bazı dönemlerde ise tabii ki cildimiz makyajdan, bakım ürünlerinden, dış etkenlerden dolayı çok yoruluyor. Ben ara ara cildimi dinlendirmekten, skin fasting uygulamaktan yanayım. Böyle olduğunda ise sadece La Roche Posay Effaclar Temizleme Köpüğü ile yıkıyorum. Bundan sonra sadece bir serum sürüyorum ve Abtira’nın Jasmine Herbal Water’ını uyguluyorum. Göz kremi için ise Estée Lauder Advanced Night Repair göz kremini kullanıyorum.”

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@vivaluna

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Vücut Bakımı