Eminönü’nde alıştığımız balık ekmek lezzetinin güncel versiyonu olan balık dürüm ile sizi tanıştırmak istiyorum. Efsane bir sokak lezzeti olan balık dürümü mutlaka denemelisiniz diyerek yazımın ayrıntılarına geçiyorum.

Balık Dürüm
Balık Dürüm| Fotoğraf: Begüm Kartal

Karaköy sahilde bulunan balık tezgahı, daha sahile inmeden dumanıyla sizi kendine çağırıyor. Mis gibi balık kokusunu takip ederek kolayca tezgahı bulabilirsiniz. 🙂

theMagger Banner

Bu balık tezgahına ayrıca turistlerin ilgisinin de büyük olduğunu söylemek gerekir. Siz dürümünüzü beklerken etraftaki turistler bir sürü fotoğraf çekiyor.

Balık Dürüm
Balık Dürüm | Fotoğraf: Begüm Kartal

Gelelim balık dürümün hazırlanışına; öncelikle uskumruları mangalda pişiriyorlar. Zaten bu dürümün en büyük özelliği mangalda yapılması; is sinen balık daha bir lezzetli oluyor. Mangalda pişen balığı koydukları lavaşa aynı zamanda marul, soğan, domates gibi iç malzemeler de ekleniyor. Ve tabii baharatlar da…

theMagger Banner
Balık Dürüm
Balık Dürüm | Fotoğraf: Begüm Kartal

Sonra dürüm hazırlanıp mangala koyuluyor. Burada devreye o “özel sos” giriyor. Dürümün üzerine ve içine bu özel sostan sıkıyorlar. Özel sos dememin sebebi bu sosun içinde ne olduğunu sorduğumda “Abla bu özel sosumuz.” cevabını almam. 🙂 Bu sos için inanılmaz bir lezzet katıyor diyebilirim. Bence soya sosuyla nar ekşisi karışımı gibi bir sos ama emin değilim. Hem çok lezzetli olduğu hem de sokak lezzeti dediğimiz için pek de sorgulamadım. Son olarak mangaldaki dürümün üzerine baharatlar eklenip sizlere sunuluyor.

Ben balık dürümü çok sevdim. Karaköy’e yolu düşen herkese öneriyorum. Afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Begüm Kartal

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul Sokak Lezzetleri

theMagger Banner