2016 yılında İbrahim Selime’e Afife Jale ödülü kazandıran oyun, 8 yıl aradan sonra yeni adıyla tekrar sahnede. Oyun, Dave isimli bir güvenlik görevlisinin sanat galerisinde çalışmaya başladıktan sonra başına gelenleri espirili bir dille anlatıyor. 

magger-tiyatro
Fotoğraf: tiyatrolar.com

Dave’in hayatı güvenlik görevlisi olarak çalıştığı gece kulübünden istifa edip bir sanat galerisinde iş bulmasıyla değişir. Artık tekinsiz bir ortamda sorunlu insanlarla uğraşmak yerine koruması gereken bir sanat eseri vardır, çok daha elit bir ortamdadır. Risksiz görünen bu iş farklı zorlukları beraberinde getirir. Sanat eseriyle vakit geçirdikçe girdiği bu yeni dünyada sanatı ve sanatçıyı sorgular. 

Dışardan bakınca basit bir konu gibi görünen hikayede insanın kalbine dokunmaya başaran noktalar var. Öncelikle, Dave’in önceki işlerinden farklı olarak nihayet “anlam” içeren bir iş bulduğuna inanmasını ve yaşadığı mutluluğu görüyoruz. Ona koruyabileceği özel bir şey veriliyor ve bu şey insanlar tarafından bilinir hale geliyor. Tüm bunlar önceden görünmez bir adam olan Dave için ilk defa toplum içinde bir yer edinebilmesini sağlıyor. Aslında tek amacı “günü sorunsuz olarak bitirebilmek” olan bir insanın bir anlam arayışına ne kadar ihtiyacı olduğu görüyoruz ki bu hepimizin profesyonel yaşamları için de geçerli bir durum. 

Diğer bir nokta ise, önceden yolu sanatla hiç kesişmemiş birinin bir sanat eseriyle biraz vakit geçirmesinin bile onu nasıl bir değişime uğrattığına şahit olmamız. Daha önce sadece günü bitiren Dave, merak etmeye ve sorular sormaya başlıyor. “Hangi fikri savunacağına karar vermek için onları savunan insanlara bak, eğer kendini o insanlara yakın hissediyorsan doğru şeyleri savunuyorlardır.” Bu repliği söylerken aslında daha önce hiç yapmadığı bir şeyi yapıyor, farklı fikirleri olan insanlar ile vakit geçiriyor ve onları bağımsızca değerlendiriyor. Onları yanlış tanıdığını fark ediyor, hatta kendini onları başkalarına savunurken buluyor. İnsan düşünmeden edemiyor, diğerleriyle bağ kurabildiğimiz alanlar çoğalsa hala bu kadar nefret dolu olur muyduk?

Oyun finalindeki sürpriz ile Dave için sanat kavramını yerle bir ediyor ve işindeki anlamı kaybediyor. Dave’e derman olacak cümle ise eserin sanatçısı Martha’nın sözlerinde gizli, her eserin anlamı onu yorumlayana göre değişir ve biriciktir. İbrahim Selim’in ödüllü oyunculuğuyla taçlanmış bu kısa ve zeki oyunu kaçırmayın.

Kapak Fotoğrafı: tiyatrolar.com

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den ENKA Sanat Buluşmaları