Yılın merakla beklediğim günleri çin geri sayıma başladım çünkü sahnede ENKA Sanat ve bu soğuk kış günlerini sıcak ve keyifli kılacak oyunlar var. 12 Şubat-2 Nisan tarihleri arasında, ENKA oditoryumunda sezonun yenilerini ve tüm sezonların en iyilerini alkışlayacağımız oyunların karşısında yerimizi almaya şimdiden hazırız. Tiyatro denildiği zaman da dersine iyi çalışan ENKA Sanat, dokuz oyun, yirmiyi aşkın oyuncu ve birbirinden farklı hikayelerle dolu programını biz tiyatro severlerin beğenisine sunuyor. 12 Şubat-2 Nisan tarihleri arasında ENKA oditoryumunda buluşacak ve alkışlarımızla oyuncuların selamına ortak olacağız.

ENKA Sanat Tiyatro Programı

39 Buçuk Basamak, Tiyatroadam

39-bucuk-basamak_afis
Afiş: Tiyatroadam

12 Şubat Pazartesi, 20.30

Yazan /Yöneten: Oğuz Utku Güneş,

Oyuncular: Berk Yaygın, Deniz Özmen, Murat Akkoyunlu, Pelin Abay

Sezonun en merak ettiğim oyunuyla açılış çok eğlenceli olacağa benziyor. Oğuz Utku Güneş, John Buchan’ın 39 Basamak adlı romanından ilham alarak, eserin yaratıcısı John Buchan’ı oyunun baş kahramanı haline getiriyor. Kahramanımız, yeni romanını kaleme almak üzere Pera Palas Oteli’ne yerleşiyor, bir bayram gecesi Feshane şenliklerine katılıyor ve cinai bir vakanın baş zanlısına dönüşüyor. Bakalım pirincin taşını ayıklayabilecek ve kendisini de aklayabilecek mi?

İki Kore’nin Birleşmesi, Moda Sahnesi

27 Şubat Salı, 20.30

Yazan: Joël Pommerat,  Yöneten: Kemal Aydoğan

Oynayanlar: Neriman Uğur, Levent Tülek, Sedat Kalkavan, Asiye Dinçsoy, Reyhan Özdilek, Melek Ceylan, Damla Pehlevan

Moda Sahnesi, yeni oyunu ve güçlü oyuncu kadrosuyla ENKA sahnesine konuk oluyor. İlişkiler üzerine eğlenceli hikâyeler anlatılıyor, komik ama isabetli tespitlerin de altı çiziliyor. Oyunu diğerlerinden faklı kılan, sahnenin tam ortada yer aldığı ve birbirine dönük iki ayrı tribünden izleme deneyimi. Başarılı performansların yanında böylesi bir sahne düzeni de oyunu programımıza dahil edeceğimiz bir diğer neden oluyor.

Canavar, İki Tiyatro

canavar
Fotoğraf: ENKA Sanat

1 Mart Cuma, 20.30  

Yazan & Yöneten: Tunç Şahin

Oynayanlar: Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin, Hakan Emre Ünal

Hem listeme hem de beğenilerimin arasına en üst sıradan girmeyi hak eden Canavar’ı yine yeniden ENKA Sahnesinde izlemek güzel ve bir o kadar da sarsıcı olacak. Herkesin eteklerindeki sırlarını döktüğü ve bunların  artık saklandığı için değil ortaya çıktığı için acıtmaya başladığı oyundan, tüyleriniz diken diken, boğazınızda bir düğümle ayrılacaksınız; performanslara takdiriniz de şimdiden garanti.

Herkes Kocama Benziyor, Kadıköy Emek Tiyatrosu

youtube play youtube play

8 Mart Cuma, 20.30

Yazan: Alis Çalışkan, Yöneten: Hakan Emre Ünal,

Oynayan: Pınar Güntürkün

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne bundan daha çok yakışan bir oyun olamazdı. Tüm sezonların en’lerini hak eden Herkes Kocam Benziyor’da bir pavyonda tuvalet temizleyicisi olarak çalışan Ayten’le tanışacak, hikayesini onun ağzından dinleyecek ve oyun sonunda bağrımıza basacağız. Pınar Güntürkün’ün performansına doyamayacak ve yine ayakta alkışlayacağız.

Bâb, Balat Monologlar Müzesi

bab
Bülent Emin Yarar | Fotoğraf: ENKA Sanat

12 Mart Salı, 20.30

Yazan-Yöneten: Ahmet Sami Özbudak

Oynayan: Bülent Emin Yarar

12 Mart akşamı kimselere söz vermeyecek ve ENKA’nın yolunu tutacağız. Sevdiğim yazarlardan Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp yönettiği Bâb ve hayranlığımın doruklarında Bülent Emin Yarar sahnenin konuğu oluyor. On kuşaktır cellat olan bir ailenin son ferdi olan Bâb, büyük büyük dedesi Şihvandiyar’ın lanetinden kurtulmak için çareyi tesbih satmakta ve aile hatıralarını anlatmada buluyor. Sizce de ilginç ve merakla izleyeceğimiz bir oyun değil mi?

Kim Bu Ben, Tiyatro iN

19 Mart Salı, 20.30

Yazan: Rose Leilani, Yöneten: Engin Hepileri

Oynayanlar: Beyza Şekerci, Onur Ünsal, Neslihan Arslan

Küresel iklim krizi, pandemi, neoliberalizm, bireyselleşme, dijitalleşme ve gözetleme kapitalizminin şifreleriyle uğraşan, aşk dolu kriminal bir gerilim bizi bekliyor. Günümüzün tüm sorunlarının başrolde oluğu oyunda yetimhanede beraber büyümüş Daphne ve Adam’ın, bir gün sanal kimliklerinin çalınmasının ardından işlenen suçların hayatlarını nasıl kararttığına şahit olacak ve teknolojinin bizi nereye götürdüğünü sorgulayacağız. Belki de bu bilinmezlik o kadar korkutucu gelmeyecek.

Öteki, Luz Yapım

oteki-afis
Afiş: ENKA Sanat

27 Mart Çarşamba, 20.30

Yazan: Fyodor Dostoyevski, Yöneten ve Uyarlayan: Emin Alper

Oynayanlar: Cem Yiğit Üzümoğlu, Erdem Şenocak, Derya Karadaş, Gökhan Yıkılkan

Dünya Tiyatro Günü’nü, adına yakışan bir oyunla kutlayacağız.  Şöyle bir soruyla başlayalım: size fiziksel olarak kusursuz bir biçimde benzeyen ama karakteri sizinkinin tam zıttı olan; nefret ettiğiniz, tahammül edemediğiniz özelliklere sahip ve aslında tam da bu yüzden sizin hedeflerinize sizden çok daha kolay ulaşabilen; hâliyle içten içe yerinde olmak isteyebileceğiniz birisi karşınıza çıksa ne yaparsınız? 90 dakika boyunca bu soruyla baş başa kalacağız. Sinema yönetmeni Emin Alper’in Dostoyevski’nin aynı adlı eserinden sahneye uyarladığı oyunun sonunda söz konusu soruya cevap bulabilecek miyiz, şahsen emin değilim.  

Kızlar ve Oğlanlar, Oyun Atölyesi

kizlar-ve-oglanlar-2
Özlem Zeynep Dinsel | Fotoğraf: Oyun Atölyesi

28 Mart Perşembe, 20.30

Yazan: Dennis Kelly, Yöneten: Muharrem Özcan,

Oynayan: Özlem Zeynep Dinsel    

Yine sarsıcı bir oyunla karşı karşıyayız. Güzel bir birlikteliği olan karı-kocanın ilişkisinin giderek yıkılışını izleyecek; aşk, aile, şiddet, güzellik, para ve başarı kavramları üzerine düşünecek, oyun bitecek ve bizim üzerindeki etkisi bir süre daha devam edecek. Bir de Zeynep Dinsel’in başarılı performansını not edeceğiz.

Şakşakçılar, TiyatrOPS

2 Nisan Salı, 20.30

Yazan: Fred Radix, Yöneten: Çağlar Çorumlu

Oynayanlar: Çağlar Çorumlu, Erkan Baylav, Albina Özden

ENKA Sanat Buluşmalarında perdeyi Şakşakçılar’la kapatacağız. Olaylar, Paris tiyatrolarının, seyirci arasına karışarak doğru zamanda alkışlatmakla görevli şakşakçılar sayesinde başarı kazandığı 1895 yılında geçiyor. Ünlü şakşakçı şefinin büyük bir müzikalin prömiyerine saatler kala ekibi tarafından terkedilmesinin ardından, yardımcısı tarafından bulunan acemi şakşakçılarla içine düştükleri komik hallere, biz seyirciler de dahil olacak ve hep birlikte müzik ve mizah dolu bir serüven yaşayacağız. Kısacası hep birlikte çok eğleneceğiz.

Gördüğünüz gibi #iyikitiyatro var diyeceğimiz birbirinden güzel oyunlar bizleri bekliyor. Bu arada hemen hatırlatalım. ENKA Sanat Buluşmaları’nda sadece tiyatro olmayacak. 20 Şubat ile 7 Mayıs’ta Borusan Quartet kulağımızın pasını silecek ve 23 Mart’ta ENKA Sanat Gala Konserlerinde genç yeteneklerle ruhumuz beslenecek. Böylesi dolu programda ‘mutlaka izlemeliyim’ diyeceğimiz bir hatta birden çok oyun mutlaka var. O zaman istikametimiz ENKA Sanat, hedefimiz oyunlar olsun. Şimdiden iyi seyirler!       

*ENKA Sanat Buluşmaları programına buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: ENKA Sanat

İlginizi çekebilir: Halil Şimşek’ten Sivrisinekler