Konum

Hamburgerin bir kültür olduğunu söylemekle yazıma başlamak istiyorum. Orta Asya’dan Almanya’ya uzanan buradan İngiltere ve Amerika’ya yolculuk yaparak tüm dünyaya yayılan bir kültür. Amerikalıların hamburgere olan aşkını bilmeyen yoktur. Öyle ki devlet başkanının Saray’da verdiği yemeğin başkahramanıdır kendisi. Hatta işi biraz daha ileriye taşırsak bir hamburgerin farklı ülkelerdeki satın alma gücünü analiz etmede kullanılan bir endeksin yaratıcısı olduğunu söylesem inanır mısınız? Hazırsanız, Türkiye’de bu muhteşem ürünün en lezzetli çeşitlerini yiyebileceğimiz, bizi mest eden bir hamburgerciye: Şef Bora Bozankaya’nın kurucusu olduğu Banko’ya götürüyorum sizi.

banko
Banko | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Ambiyans

Mekânın içi ve dışı dikkat çekici tasarlanmış. Mekânın içine girdiğinizde büyük şık bir masa, hemen bitiminde hamburgerlerinizin hazırlandığı alanı göreceksiniz. İçerisi dizayn edilirken çok yönlü nasıl kullanılabilir diye düşünmüş olmalılar ki her köşeyi oturup keyfini çıkartabileceğiniz biçimde tasarlamışlar. Kapının sağ ve sol kısımlarına uzunlamasına cam boyunca masa ve bar sandalyeleri yerleştirilerek alan en verimli şekilde kullanılmış. Yaz mevsiminde camlar açılıyor ortam daha da keyifli bir hale geliyor. İç alanda büyüklü küçüklü kullanılan tablolar dikkat çekici olmuş. Dış alanda büyük bir palmiye ağacı var. Banko’nun renklerini de görebileceğiniz beyaz masalar ve mavi büyük açılır-kapanır şemsiyeler yerleştirilmiş. Yan bahçesinde tahta masalar kullanılarak daha salaş, yeşilliklerin arasında, gece olunca minik renkli ampullerden yayılan ışıklarla keyifli bir ortam yaratılmış.

Lezzetler

Banko’da hamburgerin en lezzetli hallerini bulabilirsiniz. Öncelikle şunu söylemeliyim, soslarından köftesine, ekmeğine kadar tüm ürünleri kendi mutfaklarından çıkıyor. Menüleri Banko Burger adını verdikleri bir klasikle başlıyor. Sonrasında işler iyice yükseliyor. Hamburger karşımıza avokadonun, biberin bazen de bir mangonun ona eşlik etmesiyle doyumsuz bir lezzete ulaşıyor. Ben sizlere menüden birkaç hamburgerin içeriğinden bahsedeyim ama tamamlamayacağım çünkü bu lezzetleri gerçekten yerinde tatmanızı öneririm 🙂 Bankovado; köfte, burger peyniri, kırmızı soğan turşusu ve tabii ki avokado. Menüye yeni giren Mozza; köfte, mozzarella, pesto, domates sos ile lezzet üstü lezzet yarışına giriyor. Diablo: acı sevenlerin Harissa sosuyla mest olacağı bir lezzet. Tiftik Burger ve mor soğanın dansının yeriyse apayrı. Kokoreç bir klasik olarak kalmamalı demişler ve Bankoko yapmışlar ki içinde kars göbek peyniri, harissa, elma reliş var. Daha güzel nasıl anlatsam bilemedim 🙂 Falafel severler ve tavuk severler unutulmamış ve Falafel Burger ve Kızarmış Tavuk Burger’e de menüde yer verilmiş.

Banko Kızarmış Tavuk Burger
Banko Kızarmış Tavuk Burger | Fotoğraf Kaynağı: Tuba Nil Dengiz

Menünün içerisinde Hot Dog’a ayrılmış bir bölüm var: Dogs of Banko. Boralı, Chili Dog… Favorim Chili Dog: füme sosis, peynir, chili con carne,banko sos ile lezzetlendirilmiş. Patatesleriyse bir patatesten beklenenin üstünde bir lezzetle sunuluyor. Peynirli patates, Chilli Con Carne Patates ve en sevdiklerimden tatlı patates.

Bir burgerciden fazlası olduğunu başta söylemiştim; menülerinde kendilerinin yaptığı ranch ve barbekü soslu çıtır tavuk seçenekleriniz arasında yer alıyor. Tatlı yemek isteyenler için Hello Sweetie; muhallebi, kek, krokanın uyumuyla ve Sütlü Nuriye; çilek ile süt ikilisiyle tadına doyum olmayacak lezzetler haline gelmiş.

Şu detayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Banko pandemide evdebanko hashtagi ile adını sıkça duyduğumuz vakum paket içerisinde evlere servis edilen bir burger seti üretti. Oldukça ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Banko’ya şu zamana kadar gitmediyseniz artık zamanı bence 🙂 Günün her saati rahatlıkla karnınızı doyuracağınız ve sevdiklerinizle zaman geçirebileceğiniz bir yer. Arkadaş gruplarınızla gitmek isterseniz ya da etkinlik düzenlemek isterseniz de bence eğlenceli olabilecek bir mekân.

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@bankoburger

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’un En İyi Burgeri