Atıksız yaşam serüvenim, Nil Ormanlı Balpınar’ın Instagram hesabı ile karşılaşmamla başladı. Geçtiğimiz günlerde, kendisinin “Başka Bir Gezegen Yok” kitabını okumamla da bu konuya olan ilgim iyice arttı. Dünya için bir şeyler yapmak isteyen ve nereden başlayacağını bilemeyenler için rehber niteliğinde olabilecek bu kitabı sizlerle de paylaşmak istedim.

Atıksız Yaşama Giriş | Fotoğraf: Anete Lusina (pexels.com)

Başka Bir Gezegen Yok

Atıksız Yaşam 101

“Atıksız yaşam” denildiğinde akla ilk olarak “Nasıl yani, elimdeki her şeyi bırakıp, sıfırdan mı başlayacağım?” türünde sorular gelebiliyor. Nil Ormanlı Balpınar ile tanışana dek ben de bu soruları soruyordum. Kendisi Başka Bir Gezegen Yok kitabı ile atıksız yaşamın temellerine dair akla gelebilecek tüm soruları yanıtlıyor. Atıksız Yaşam 101 niteliğindeki bu kitapla siz de sıfır atık hareketini daha yakından tanıyabilir, gündelik hayatta fark yaratabilirsiniz.

Kitap her ne kadar Genç Timaş etiketi ile çıkmış ve çocuklara yönelik sade bir dil de yazılmış olsa da her yaşa hitap eden, okunması gereken kaynak niteliğinde. Eseri sadece bir çocuk kitabı olarak nitelendirmek yanlış olur, çünkü birçok yetişkin bu kitapta yer alan temel bilgilere sahip değil.

Çocuk ve yetişkinlerin atıksız yaşam konusunda bilgilendirilmesi ve farkındalık kazanması adına, başucu kitapları arasında yer alması gereken 120 sayfalık bu eserde yazar, fark yaratacak detayları en ince ayrıntısıyla ele alıyor.

Kitapta ilk olarak atık ile çöp arasındaki farktan bahsediliyor, ben de atıksız yaşama başlarken bilinmesi gereken en temel şeyin bu olduğunu düşünüyorum. İlerleyen bölümlerde atıksız yaşamın beş temel adımı üzerinde duruluyor.

Kitap boyunca atıksız yaşama dair A’dan Z’ye bilmeniz gereken en temel şeyleri okuyorsunuz. Yazar, olmazsa olmaz diyebileceğimiz türdeki bilgileri şema ve dipnotlar ile güçlendirmeyi de unutmamış. Özellikle bazı konuların önemini vurgulamak için hazırlanan şemaların sürekli elinizin altında bulunmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca kitapta yer verilen listeler ise öğrenme ve uygulama sürecine katkı sağlıyor.

Kitapta etkinlik örnekleri de yer alıyor. Doğa dostu ağaç süslemelerinden meyve suyu yapımına, kompost yapımından hediye önerilerine kadar birçok alanda tavsiyeler bulunuyor. Ayrıca; karbon ve su ayak izlerimizi hesaplayabileceğimiz yolları gösteriyor ve israfı önlemek için çözüm önerilerine yer veriyor.

Kitapta son olarak mevsim meyve ve sebzeleri, önemli günler ile doğa takvimiyle karşılaşıyoruz. Böylelikle atık yönetimi konusunda temel olan her şeyi öğrenmiş oluyoruz. Doğaya verdiğimiz zararın ne denli büyük olduğu da bir tokat gibi çarpıyor yüzünüze…

Nil Ormanlı Balpınar ile hem Başka Bir Gezegen Yok kitabı hem de atıksız yaşama dair merak ettiklerimi sorduğum bir canlı yayın gerçekleştirdik. Kendisi atıksız yaşama başlamak isteyen herkesi elinden geldiğince desteklemeye çalışan, oldukça tatlı biri. Dilerseniz yayını aşağıda yer alan link üzerinden izleyebilirsiniz.

Ben her geçen gün kendisinden yeni bir şeyler öğreniyorum. Umarım bu kaynak sizin de “Atıksız Yaşam” serüveninize faydalı olur. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek dileğiyle…

Kapak Fotoğrafı: Instagram @nilkiyisi

İlginizi Çekebilir: Kübra Ketenci’den Atıksız Mutfak