Bebek’in lise yıllarımdaki halini hatırlıyorum da… Bebek Kahve, Koru Kahve ve Gloria Jeans hariç vakit geçirecek pek mekan yoktu. Bunlardan birinde yer bulamazsak Bebek Parkı’na oturur, oradaki çingenelere el falı baktırırdık. Daha sonra Bebek keşfedildi ve bir balıkçı semti olmaktan çıktı. Lucca’nın açılmasıyla – kimse yanlış anlamasın Lucca’yı çok severim – en “in” semtlerden biri oldu. Bebek’in son yıllardaki kargaşasından memnun olmayan Bebekseverler kendilerine bu semtte gizli mekanlar aramaya başladılar. Bunlardan biri de tam da Bebek’in merkezinde bulunan, kahve dükkanı Cup Of Joy…

Cup Of Joy Bebek

Cup of Joy, Lucca’yı geçtikten sonra solda Yasemin Pasajı’nın içerisinde kutsal bir amaçla açıldı. Amaç, “iyi kahveyi” misafirlere de deneyimletmek… Mekanın sahipleri amaçlarını gerçekten de başarmışlar; minik bir mekan olan Cup Of Joy’a girdiğiniz anda çok yerde karşılaşamayacağınız harika bir kahve kokusu alıyorsunuz. İçeri girip ortamın sempatikliğine bakarken duvarda kahve çeşitlerinin yazdığı kara tahtaya gözünüz takılıyor…

Cup of Joy’un “single origin” kahveleri günlük olarak kavruluyor; aynı zamanda “Dripping” “Aeropress” gibi çeşitli demleme yöntemleriyle hazırlanmış kahveleri de deneyebilirsiniz. Ben gittiğimde hava sıcaktı diye soğuk bir kahve içmeyi tercih ettim ve Cold Drip’i denedim. 6-10 saat arasında kahvenin özünü çıkaran bu makineyle yapılan soğuk kahve gerçekten çok başarılıydı. Ben kahveyi çok sert içemiyorum diye, içine biraz süt koydurdum; tabii seviyorsanız sade içmek daha mantıklı.

Cup Of Joy Bebek

Cup of Joy’da tabii ki Türk kahvesi de mevcut, hem de porselen cezvede gözünüzün önünde pişiriliyor. Tüm espresso’dan latte’ye tüm kahveler harika tasarımlı fincanlarda, güler yüzle servis ediliyor. Aman dikkat: Kahve severlerin yanında çay tutkunları için bu mekanda ne yazık ki seçenek yok. Bitki çayı, demleme çay gibi çeşitler için Bebek’te başka bir yere, Mangerie‘ye oturmanız daha doğru olur.

Cup of Joy’da kahvenin yanında eşlik edebileceğiniz muffin, cookie gibi günlük tatlılar da yer alıyor. Arkada çalan jazz, kahve-tatlı ikilisini tamamlıyor. Bu güzel ortamda sevdiklerinizle kahve içip sohbet etmek, tek başınıza dergi okumak veya sadece düşünmenin keyfi gerçekten çok ayrı.

Ben Cup of Joy’un pozitif ismini, ortamını, sahiplerini, kahvelerini, özel bardak tasarımlarını… tüm detaylarını çok sevdim. Size de en yakın zamanda sabah 8 akşam 19’a kadar açık olan, – belirli günler daha geç kapanıyor – ruhunuza iyi gelecek bu küçücük mekana gitmenizi tavsiye ederim.

Cup Of Joy Bebek Adres: Cevdetpaşa Caddesi No. 53/5 (Yasemin Pasajı), Bebek, İstanbul

Telefon: (0212) 263 00 06