Akatlar, sakinliği ve huzur veren sessizliğiyle en sevdiğim semtlerden biridir, bu yüzdendir ki ara sokaklarında açılan mekanlar da her zaman tercih edilesidir benim için. Şimdi anlatacağım Beca İstanbul ise yıllardır var olan ve bu çevrede oturanların özellikle müdavimi olduğu Tribeca’nın yenilenmiş hali.

Beca İstanbul | Fotoğraf: Naz Kavas

Beca İstanbul

Önceleri Tribeca olarak tanıdığımız Beca İstanbul çok daha şık bir mimari ve atmosfer ile geri dönmüş. Hiçbir yerde tam olarak açılışın haberi yapılmamış olsa da, şimdiden çokça insanı ağırlamaya başladıklarını belirtmek istiyorum. Bunun en önemli sebebi Beca İstanbul’un şık mekanında servis edilen leziz yemeklere ek olarak akşam saatlerine doğru çehrenin değişerek eğlenceli bir mekana dönüşüyor olması bence.

Mekana girdiğinizde kocaman olan bar kısmını geçtip, çok hoş dekore edilmiş bir açık mutfakla ve şık oturma kısmı ile karşılaşacaksınız. Özellikle gündüz burada zaman geçirmeyi şahsen daha çok sevdim diyebilirim, açık mutfakta olanları seyretmek gayet güzel geldi. Atmosferin tadı çıkarılırken bir yandan pizzaların pizza fırınında pişmesini seyretmek de hoştu doğrusu.

Beca İstanbul | Fotoğraf: Naz Kavas

Menüden bahsetmemiz gerekirse ağırlıklı olarak İtalyan mutfağına göz kırpan Beca İstanbul’da, pizza fırınında hazırlanan pizzalar, makarnalar, lezzetli başlangıç ve ana yemek çeşitleri ile genişçe bir alkol menüsü de mevcut. Edamame, spring roll, burrata gibi klasik başlangıçların yanında, trüf soslu ponzu mantar ve yeşil peynirli jalepeno soslu karnabahar gibi her yerde bulunamayacak farklı seçenekleri de deneyebilirsiniz. Şahsen ponzu mantarı fazlasıyla sevdiğimi söyleyebilirim, birkaç tabak bile yenebilirdi dedik tüm masaca. Sonrasında salatalardan bir tercihte bulunabileceğiniz gibi direkt olarak İtalyan mutfağına giriş de yapabilirsiniz.

Beca İstanbul | Fotoğraf: Naz Kavas

Pizzalardan ise enginar parmesan ve bresaola çok başarılıydı. Dört çeşit makarna arasından en çok sultani bezelye ve pesto sos ile hazırlanan bahar makarnasını merak ettim ama yine de diğer restoranlarda deneyimleyip çok sevdiğim ve mutlaka burada da denemek istediğim fusilli ala vodka’yı denedim, gerçekten çok ama çok lezzetliydi. Masanın yıldızı oldu diyebilirim. Ana yemeklerdeki en ilgi geçen tabaklarsa; isli yoğurtlu köfte orzo ile buharda haşlanan yasemin pirinci ve Çin lahanasıyla sunulan posh beef tataki oldu. Karınlar doydu ise biraz da tatlı yiyip, tatlı konuşalım. Beca İstanbul’da lime tart, tiramisu ve chocolate crack cake olmak üzere üç çeşit tatlı mevcut.

Son olarak mekanın iç kısmında Living Room olarak tanımladıkları tarafta bazı partiler de olacakmış, şimdiden söylemesi. Özellikle yaz aylarında ferah bahçesinde serin serin oturup saatlerinizi geçirebileceğiniz Beca İstanbul’u mutlaka listelerinize ekleyin derim!

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan IL Cortile