Netflix’in Top 10 listelerini altüst eden 6 bölümlük mini dizisi “Behind Her Eyes” bugün Türkiye listesinde 1. sıraya oturmayı başardı. Peki onca psikolojik gerilim dizisi varken bu dizinin bu denli beğenilmesi neden? Gelin hep birlikte diziye biraz daha yakından bakalım. 

Behind Her Eyes | Fotoğraf: netflix.com 

Bir Roman Uyarlaması

Sarah Pinborough’un “Behind Her Eyes” adlı romanından uyarlanıp Netflix Türkiye’ye “Gözlerinin Ardında” olarak çevrilen dizinin türü başta da söylediğim gibi bir psikolojik gerilim. Eminim ki bu zamana kadar hepiniz birçok psikolojik gerilim filmi ya da dizisi izlemiş belki hala birçoğunun etkisinden çıkamamış olabilirsiniz. Hele ki, benim gibi bu türün bağımlısı olanlar, sizleri çok iyi anlıyorum. İzlediğim türler arasında hiç şüphesiz ki listemde psikolojik gerilim daima bir numaradır. Ve bu türe ait çok sayıda dizi ve film izlemişimdir. Ama sizi temin ederim ki bu zamana kadar ne böyle bir senaryo, ne de bu kadar ters köşe hissettiren bir yapım gördüm. İzleyenler şu an kafa sallayarak bana hak veriyorlardır diye düşünüyorum.

Bambaşka Bir Psikolojik Gerilim Deneyimi

Behind Her Eyes | Fotoğraf: netflix.com 

Aslında bakarsanız dizide her şey çok normal başlıyor. Hatta ilk sahnelerde bir romantik komedi dizisine başlıyor hissine dahi kapılabilirsiniz. Bekar bir anne olan Louise bir psikiyatri kliniğinde sekreter olarak çalışmaktadır. Bir gece kız kıza iki kadeh şarap eşliğinde sohbetin muhabbetin belini kıracağı yakın arkadaşının işi çıkması sonucu barda ekilince boynu bükük eve dönmeye karar verir. Ani bir hareketle içkisini kafaya dikip tam hamle yapacağı an pek bir yakışıklı olan dizimizin diğer ana karakteri David ile çarpışır. Burdan klasik bir tanışma hikayesiyle hadi iki kadeh bir şeyler içelimler havada uçuşur ve ana karakterlerimiz böylelikle kaynaşmış olurlar.

Her şey çok güzel gidiyor farkındaysanız. Asıl olay; bu pek yakışıklı karakterimiz David’in aslında Louise’nin çalıştığı kliniğe yeni gelen doktor olması ve de üstüne bir de evli olmasıdır. İşte burda da diğer bir ana karakterimiz David’in eşi Adele devreye girer…

Hikaye aslında bu üç kişi etrafında şekilleniyor. Öncesinde kendinizi bir aşk üçgeni içinde buluyorsunuz. Ama sonrasında işler değişiyor ve içinden çıkılmaz sapkın bir hal alıyor. Dizi yeni yayına girdiği için henüz izlemeyen çok kişi olduğunu düşünüyorum.

Eve Hewson’ın Etkileyici Performansı

Biraz daha dizi hakkında konuşmaya devam edersem dayanamayıp tüm konuyu burda size anlatacakmışım gibi hissettiğimden konuyu bir kenara bırakıp biraz da oyunculukları övmeye geçiyorum müsaadenizle. Dizide; Eve Hewson, Tom Bateman ve Simona Brown başrolü paylaşıyor. Dizinin türünden ve konusunun içeriğinden ötürü hikâye çok fazla psikolojik öğe bağırındırıyor. Hal böyle olunca da bunu bize yansıtacak en önemli kişiler de tabiki dizideki karakterler.

Her oyuncunun rolünü hakkıyla verdiğini düşünsem de “Adele” karakterine hayat veren Eve Hewson’un oyunculuk performansını ayakta alkışlıyorum. Karakterin yaşadığı ruh halini oynamamış deyim yerindeyse yaşamış. Sadece bir bakışı, bir yüz ifadesi ile bunu ekrana çok iyi yansıttığını düşünüyorum. “Behind Her Eyes”, 6 bölüm gibi mini dizi sayılabilecek, her dakikası dolu dolu geçen ve gözünüzü kırpmadan izleyeceğinize garanti verdiğim bir dizi.

Böyle rahat rahat nereye kadar, biraz da gerilmek istiyorum.” diyen herkes hemen Netflix’e koşsun derim ben. İzleyenleri ise yorumlara bekliyorum.

Kapak Fotoğrafı: netflix.com

İlginizi Çekebilir: Sine Magger’dan Netflix’te Bu Ay