İstiklal Caddesi’nde bulunan Meşher, bugünlerde harika bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı isimli sergi 9 Ekim 2021’de sanatseverlere kapılarını açtı. Küratörlüğünü Deniz Artun’un üstlendiği sergiyi 27 Mart 2022 tarihine kadar Meşher’de ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

img_6325
Yıldız Moran| Fotoğraf: Mihriban Çerçi 

Ben-Sen-Onlar Konum

Ben-Sen-Onlar, ismini sanatçı Şükran Aziz’in sergideki bir eserinden alıyor. Sergi genel olarak 1850-1950 yılları arasında yaşamış ve eşsiz sanat eserleri üretmiş kadınların eserlerine odaklanıyor. Bu kadınların çoğu sanat tarihinin ne yazık ki bir kenara ittiği sanatçılar. Ben-Sen-Onlar’ı gezerken bu sanatçıları teker teker tanıma şansı buluyoruz ve eserlerine odaklanıp hikayeleri hakkında düşüncelere dalıyoruz. Bazı eserleri incelerken “bu sanatçıyı daha önce nasıl duymamışım?” diye hayıflanmaktan da kendimizi alamıyoruz. 

Ben-Sen-Onlar sergisi, toplamda 117 sanatçıdan 232 eseri bizlerle buluşturuyor. Binanın üç katına yayılan sergi, her katta ayrı bir hikaye sunuyor. Giriş katında “Ben” teması hakim, mütevazı, şöhreti olmayan kadın sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Birinci kata çıktığımızda “Sen” temasına geliyor sıra. Bu kısım öteki ile karşılaşmayı konu ediniyor ve anne-çocuk ilişkisi, aile, bireysellik ve çokluk gibi konular hakkında bizi düşünmeye sevk ediyor. Serginin en sevdiğim kısmının bu kattaki eserler olduğunu söylersem yalan olmaz. 

img_6328
Nüveyre Faik| Fotoğraf: Mihriban Çerçi 

Son olarak ikinci katın teması ise “Onlar” oluyor. Dışarıdan kadınlara bakan bir göz söz konusu burada da. Salondaki çiçek ayrıntılarının dikkat çekmesinin sebebinin, kadınların çiçeklere benzetilmesi ve onlardan naif, kırılgan, duygusal eserler icra etmeleri beklentisi olduğunu öğrendiğimde niyeyse hiç de şaşırmıyorum. 

Sergide eserleri yer alan bazı sanatçılar ise şöyle: Hale Asaf, Şükran Aziz, Belkıs Mustafa, Aliye Berger, Semiha Berksoy, Deniz Bilgin, Sabiha Bozcalı, Halet Çambel, Semiha Es, Gencay Kasapçı, Harika Lifij, Emel Korutürk, Fahrelnissa Zeid, İvi Stangali ve çok daha fazlası. Birbirinden değerli 1850 ile 1950 yılları arasında yaşamış 117 kadın sanatçımızın eserlerini, yolunuz Meşher’e düşerse mutlaka inceleyim derim. 

                                         Kapak Fotoğrafı: Mihriban Çerçi 

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi