Avrupa’nın en önemli ve en köklü film festivallerinden Berlin Film Festivali, ya da kısa adıyla Berlinale, bu yıl 70. kez düzenlendi ve festivalin büyük ödülü Altın Ayı, son 10 yılda üçüncü kez İran’a gitti. Bu yazıda Berlin Film Festivali ve Altın Palmiye ödülü hakkında bilgilerin yanı sıra, 2020 Berlin Film Festivali’nde ödül kazananların listesini ve geçtiğimiz yıllarda Altın Ayı kazanmış filmlerden önerilerimizi bulacaksınız.

Bai ri yan huo / Black Coal, Thin Ice
Bai ri yan huo / Black Coal, Thin Ice | Fotoğraf: bmstaging

Altın Ayı ve Berlin Film Festivali

Berlin Film Festivali, kenti ayıran ikonik duvarın henüz yıkılmadığı yıllarda, 1951’de Batı Berlin’de sinemaseverlerle buluşmuş ve bugün Cannes ve Venedik Film Festivalleri’yle beraber Avrupa’nın en büyük ve köklü festivalinden biri olma özelliği taşıyor. 6-17 Haziran 1951 tarihlerinde düzenlenen 1. Berlin Film Festivali’ni Alfred Hitchcock’un “Rebecca”sı açmış.

berlin film festivali berlinale
Berlin Film Festivali – Berlinale
Fotoğraf: barco.com

Altın Ayı / Goldener Bär

Günümüzde artık şubat ayında gerçekleşen ve birçok uluslararası yapımın prömiyerine ev sahipliği yapan Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödüllerinin dağıtıldığı ana yarışma bölümü dışında Panorama, Forum, Encounters ve Generation gibi prestijli bölümler de yer alıyor. Festivalin ana yarışmasında her yıl ustaların ve yeni keşiflerin filmleri Altın Ayı ve diğer ödüller için yarışırken, aynı zamanda Avrupa’nın genç film yıldızlarına verilen Shooting Stars Ödülü ve LGBT filmlerin değerlendirildiği Teddy Ödülü de festivalin önemli ödülleri arasında. Bugüne kadar Altın Ayı’ya uzanmış iki adet Türkiye yapımı da bulunuyor: 1964’te Metin Erksan imzalı “Susuz Yaz” ve 2010’da Semih Kaplanoğlu imzalı “Bal”.

18 filmin Altın Ayı için yarıştığı 70. Berlin Film Festivali, 1 Mart’ta sona erdi. Festivalde ödül kazanan ve muhtemelen birçoğunu önümüzdeki günlerde İstanbul Film Festivali’nde izleyeceğimiz filmlerden bazıları şunlar:

berlin film festivali
Berlinale 2020 | Fotoğraf: Alexander Janetzko

Altın Ayı: Sheytan vojud nadarad / There Is No Evil (Yön: Mohammad Rasoulof)

youtube play youtube play

2011’de Bé omid é didar / Goodbye, 2017’de Lerd / A Man of Integrity filmleriyle büyük yankı uyandıran, İran’ın yargıladığı yasaklı yönetmenlerinden olmasına rağmen üretmeye devam eden Mohammad Rasoulof’un yeni filmi Sheytan vojud nadarad / There Is No Evil, baskıcı bir rejimde bireysel özgürlük, ahlaki yozlaşma ve ölüm cezası gibi konuları işleyen bir drama. Ünlü oyuncu Jeremy Irons‘ın başkanlık ettiği Berlinale jürisinin eleştirildiği gibi politik bir karar verip vermediğini filmi izlediğimizde hep birlikte göreceğiz.

Jüri Büyük Ödülü: Never Rarely Sometimes Always (Yön: Eliza Hittman)
Gümüş Ayı: Effacer l’historique / Delete History (Yön: Benoît Deléphine, Gustave Kervern)

En İyi Yönetmen: Hong Sangsoo (Domangchin yeoja / The Woman Who Ran)
En İyi Kadın Oyuncu: Paula Beer (Undine)
En İyi Erkek Oyuncu: Elio Germano (Volevo nascondermi / Hidden Away)
En İyi Senaryo: D’Innocenzo Kardeşler (Favolacce / Bad Tales)
En İyi Sanatsal Katkı Ödülü: DAU. Natascha – görüntü yönetimi

2021’deki festivalin tarihleri ise şimdiden belli olmuş: 71. Berlin Film Festivali, 11-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

Gelin, bu yıl ve son yıllarda Berlin Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanmış filmlere göz atalım:

Berlin Film Festivali:
Altın Ayı Ödüllü Filmler

Synonymes / Synonyms | Nadav Lapid, Fransa & İsrail

Göç ve kimlik meseleleri üzerine bir film olan Synonyms, İsrail asıllı yönetmeni Nadav Lapid‘in yaşamından izler taşıyor. Filmde, hiç hazzetmediği ülkesinden Paris’e taşınan Yoav, köklerini silmek ya da unutmak, Fransız olmak, Fransız olarak hatırlanmak için elinden geleni yapıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Touch Me Not | Adina Pintilie, Romanya

Pintilie’nin deneysel, belgesel ve kurmaca arasında gidip gelen filmi, izlemesi zor olsa da insanın ufkunu açan bir deneyim fırsatı sunuyor. Mahrem ve özel gibi kavramları sorgulatan, insan cinselliği, insan bedenine dair önyargılar ve insan davranışlarını sorgulayan, oyuncularının sınırlarını kendisi de filme müdahil olarak zorlayan yönetmen, gerçekten yeni ve farklı bir sinema dili deniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

 

Teströl és lélekröl / On Body and Soul | Ildikó Enyedi, Macaristan

Farklı hayatlar yaşayan iki mezbaha işçisi, her gece aynı rüyayı gördüklerinin farkına vardığında, aralarındaki bu özel bağın anlamını çözmeye ve rüyalarını gerçek hayatta gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Fakat geyik suretinde oldukları söz konusu rüyalar, gerçek hayatta aynı şekilde gelişmiyor. Film, Altın Ayı ödülünün ardından, En İyi Film dahil 4 dalda Avrupa Film Ödülleri’ne aday gösterildi ve En İyi Yabancı Dilde Film dalında Macaristan’a bir Oscar adaylığı getirdi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Fuocoammare / Fire at Sea | Gianfranco Rosi, İtalya

Akdeniz’deki İtalyan adası Lampedusa, Avrupa’nın içinde bulunmayı sürdürdüğü göçmen krizinin kilit noktalarından biri. Adada yaşayan yerlilerin ve göçmenlerin yaşamlarına kamerasını aynı objektiflikle tutan ve büyük bir festivalde bir belgesel filmle büyük ödlülü kazanmayı başaran Gianfranco Rosi, bir önceki belgeseliyle de aynı başarıyı Venedik Film Festivali’nde yakalamıştı. Fuocoammere, Altın Ayı ödülünün ardından, En İyi Belgesel dalında Avrupa Film Ödülü’nün sahibi olurken, aynı dalda Oscar’a da aday gösterildi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmler 

Taxi | Jafar Panahi, İran

İran’ın yasaklı yönetmeni Jafar Panahi, sinemayla arasına yasakların girmesine tahammül edemiyor, üretmeye devam ediyor ve bir şekilde filmlerini korsan yöntemlerle izleyiciye ulaştırmayı başarıyor. Panahi bu filmini, Tahran sokaklarında taksi şoförlüğü yaparken aldığı kayıtlardan meydana getirmiş.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Bai ri yan huo / Black Coal, Thin Ice | Diao Yinan, Çin

Ye che / Night Train ile tanınan yönetmen Diao Yinan, bu Uzakdoğu polisiyesiyle bizi bir kez daha Çin’in karanlık sokaklarına götürüyor. Eski bir polis memuru ve ortağı, kariyerlerinin sona ermesine neden olan bir dosyayı yeniden açtıklarında, benzer cinayetlerin yeniden işlenmeye başlamasıyla şoka uğruyor, kendilerini suç dünyasının ortasında buluyorlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Pozitia copilului / Child’s Pose | Calin Peter Netzer, Romanya

Romen Yeni Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden Calin Peter Netzer’in filmi, bir anne ve yetişkin olmasına rağmen onun kontrolü altında olan oğlu arasındaki güç savaşlarını konu alıyor. Oğul, ölümle sonuçlanan bir kazaya karıştıktan sonra, annesi tüm kontrolü eline almak ve oğlunun hapse girmesine yol açabilecek her ‘pürüzü’ ortadan kaldırmak için elinden geleni yapıyor. Film, Luminita Gheorghiu’nun güçlü performansıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10