Avrupa’nın en önemli ve en köklü film festivallerinden Berlin Film Festivali sona erdi. Festivalde ödül kazanan filmler ve geçmiş yıllardan Altın Ayı ödüllü filmler bu yazıda!

Berlin Film Festivali, kenti ayıran ikonik duvarın henüz yıkılmadığı yıllarda, 1951’de Batı Berlin’de sinemaseverlerle buluşmuş, Cannes ve Venedik Film Festivalleri’yle beraber Avrupa’nın en büyük ve köklü festivalinden biri olma özelliği taşıyor. 6-17 Haziran 1951 tarihlerinde düzenlenen 1. Berlin Film Festivali’ni Alfred Hitchcock’un “Rebecca”sı açmış.

berlin film festivali berlinale
Berlin Film Festivali – Berlinale
Fotoğraf: barco.com

Günümüzde artık şubat ayında gerçekleşen ve birçok uluslararası yapımın prömiyerine ev sahipliği yapan Berlin Film Festivali’nde ana yarışma bölümü dışında Panorama, Forum ve Generation gibi prestijli bölümler de yer alıyor. Festivalin ana yarışmasında her yıl ustaların ve yeni keşiflerin filmleri Altın Ayı ve diğer ödüller için yarışırken, aynı zamanda Avrupa’nın genç film yıldızlarına verilen Shooting Stars Ödülü ve LGBT filmlerin değerlendirildiği Teddy Ödülü de festivalin önemli ödülleri arasında. Bugüne kadar Altın Ayı’ya uzanmış iki adet Türkiye yapımı da bulunuyor: 1964’te Metin Erksan imzalı “Susuz Yaz” ve 2010’da Semih Kaplanoğlu imzalı “Bal”.

19 filmin Altın Ayı için yarıştığı 68. Berlin Film Festivali, 25 Şubat’ta sona erdi. Festivalde ödül kazanan ve muhtemelen birçoğunu önümüzdeki günlerde İstanbul Film Festivali’nde izleyeceğimiz filmlerden bazıları şunlar:

berlin film festivali 2018
Altın Ayı / En İyi Film: Touch Me Not (Yön: Adina Pintilie)

Jüri Büyük Ödülü: Twarz / Mug (Yön: Malgorzata Szumowska)
Jüri Özel Ödülü: Las herederas / The Heiresses (Yön: Marcelo Martinessi)

En İyi Yönetmen: Wes Anderson (Isle of Dogs)
En İyi Kadın Oyuncu: Ana Brun (Las herederas / The Heiresses)
En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Bajon (La prière / The Prayer)
En İyi Senaryo: Alonso Ruizpalacios (Museo / Museum)
En İyi Sanatsal Katkı Ödülü: Dovlatov – kostüm ve prodüksiyon tasarımı

2019’daki festivalin tarihleri ise şimdiden belli olmuş: 69. Berlin Film Festivali, 7-17 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

Gelin, bu yıl ve son yıllarda Berlin Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanmış filmlere göz atalım:

Berlin Film Festivali:
Altın Ayı Ödüllü Filmler

2018: Touch Me Not | Adina Pintilie, Romanya

Pintilie’nin deneysel, belgesel ve kurmaca arasında gidip gelen filmi, izlemesi zor olsa da insanın ufkunu açan bir deneyim fırsatı sunuyor. Mahrem ve özel gibi kavramları sorgulatan, insan cinselliği, insan bedenine dair önyargılar ve insan davranışlarını sorgulayan, oyuncularının sınırlarını kendisi de filme müdahil olarak zorlayan yönetmen, gerçekten yeni ve farklı bir sinema dili deniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

 

2017: Teströl és lélekröl / On Body and Soul | Ildikó Enyedi, Macaristan

Farklı hayatlar yaşayan iki mezbaha işçisi, her gece aynı rüyayı gördüklerinin farkına vardığında, aralarındaki bu özel bağın anlamını çözmeye ve rüyalarını gerçek hayatta gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Fakat geyik suretinde oldukları söz konusu rüyalar, gerçek hayatta aynı şekilde gelişmiyor. Film, Altın Ayı ödülünün ardından, En İyi Film dahil 4 dalda Avrupa Film Ödülleri’ne aday gösterildi ve En İyi Yabancı Dilde Film dalında Macaristan’a bir Oscar adaylığı getirdi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

2016: Fuocoammare / Fire at Sea | Gianfranco Rosi, İtalya

Akdeniz’deki İtalyan adası Lampedusa, Avrupa’nın içinde bulunmayı sürdürdüğü göçmen krizinin kilit noktalarından biri. Adada yaşayan yerlilerin ve göçmenlerin yaşamlarına kamerasını aynı objektiflikle tutan ve büyük bir festivalde bir belgesel filmle büyük ödlülü kazanmayı başaran Gianfranco Rosi, bir önceki belgeseliyle de aynı başarıyı Venedik Film Festivali’nde yakalamıştı. Fuocoammere, Altın Ayı ödülünün ardından, En İyi Belgesel dalında Avrupa Film Ödülü’nün sahibi olurken, aynı dalda Oscar’a da aday gösterildi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Oscar Ödüllü Belgesel Filmler 

2015: Taxi | Jafar Panahi, İran

İran’ın yasaklı yönetmeni Jafar Panahi, sinemayla arasına yasakların girmesine tahammül edemiyor, üretmeye devam ediyor ve bir şekilde filmlerini korsan yöntemlerle izleyiciye ulaştırmayı başarıyor. Panahi bu filmini, Tahran sokaklarında taksi şoförlüğü yaparken aldığı kayıtlardan meydana getirmiş.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

2014: Bai ri yan huo / Black Coal, Thin Ice | Diao Yinan, Çin

Ye che / Night Train ile tanınan yönetmen Diao Yinan, bu Uzakdoğu polisiyesiyle bizi bir kez daha Çin’in karanlık sokaklarına götürüyor. Eski bir polis memuru ve ortağı, kariyerlerinin sona ermesine neden olan bir dosyayı yeniden açtıklarında, benzer cinayetlerin yeniden işlenmeye başlamasıyla şoka uğruyor, kendilerini suç dünyasının ortasında buluyorlar.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

2013: Pozitia copilului / Child’s Pose | Calin Peter Netzer, Romanya

Romen Yeni Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden Calin Peter Netzer’in filmi, bir anne ve yetişkin olmasına rağmen onun kontrolü altında olan oğlu arasındaki güç savaşlarını konu alıyor. Oğul, ölümle sonuçlanan bir kazaya karıştıktan sonra, annesi tüm kontrolü eline almak ve oğlunun hapse girmesine yol açabilecek her ‘pürüzü’ ortadan kaldırmak için elinden geleni yapıyor. Film, Luminita Gheorghiu’nun güçlü performansıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10