‘Dünya üzerinde Berlin’e gitmemiş tek insan’ muamelesine daha fazla  dayanamayıp biletleri aldım. O esnada 34 ülke, 150’ye yakın şehir görmüş bir insanın henüz Berlin’i görmemiş olması kabul edilemezdi ve bu ayıbımı 1 Mayıs tatilinde kapatmaya karar verdim. 

Konum

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Brandenburg Kapısı, Berlin

Sağınızda online rezervasyonla cam kubbesine çıkabildiğiniz Alman hükümetinin çalışma binası Reichstag ve solunuzda 165,000 Berlinli Yahudi’nin katlini sembolize eden Yahudi Anıtı.

Karşınızda efsanevi şehir parkı Tiergarten ve merkezindeki Zafer Sütunu. Zafer sütunu önünde zıplamalı fotoğraf çektirmek şart.

IMG_2491

Yakındaki Potsdamerplatz‘da Beef Grill Club by Hasır sizi pişman etmeyecek, etinizin yanına rakı da isteyebileceğiniz bir Türk restoranı, Mall of Berlin bir göz atabileceğiniz AVM.

İkinci etapta yapmanız gereken Nikolaiviertel tarafına gidip eski Berlin evlerinin sıralandığı küçük meydanı ve yakınındaki eski Rathaus‘u görmek. Buraya kadar gelmişken Spree nehri kenarında bira keyfi yapmayı ihmal etmeyin.

Bir diğer büyük meydan olan Gendarmenmarkt‘ta Deutscher-Franzischer Dom ile aralarındaki Konser Binası görünce sizi mutlu edecek güzellikte.

3C51B1D9-7C0A-4ADF-80DE-1FF5A4A24598

Meydanın hemen arkasındaki Lutter&Wegner‘da güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Yakınlarda bölünmüş Berlin döneminden kalma 3.kontrol noktası Checkpoint Charlie’yi göreceksiniz.

D5191EB3-3844-4E67-8A60-633589679F6D

Yine konum olarak çok yakın “Terörün Topografyası” açık hava sergisi ile Hitler döneminin korkunçluğunu gözler önüne seriyor.

Papalık’ın sattığı endüljanslara, tepki olarak yazdığı ve Protestanlığın ilk ateşini yaktığı eseri “95 Tez” ile Protestanlığın kurucusu sayılan Martin Luther sergisi, 500.yıl anısına hemen yan binada ve süreli bir sergi…

Bir gününüzü mutlaka Museumsinsel‘de Pergamon Museum Bode Museum, Alte National Gallery ve Neues Museum ve Berlin Kathedrali‘ne ayırmalısınız.

85B99230-407D-4C8D-A73A-6327DD9FCBE2

Pergamon Müzesi‘nde “Zeus Altarı” şu an kapalı olsa da, “İştar Kapısı” ve “Milet Pazaryeri Kapısı” muhteşem. Ülkemizden ve diğer Ortadoğu ülkelerinden sökülüp götürülen antik eserleri görünce insan hem üzülüyor hem de bu kadar kıymet verilip korundukları ellerde olduklarına seviniyor.

Üniversite Binası ile eski Doğu Alman Parlamento Binası olarak yıkılan ve Kent Sarayı olarak yeniden yapılmakta olan Saray, Schlossbrücke (Saray Köprüsü) ile şehre bağlanıyor.

Oberbaumbrücke‘den geçip ulaşacağınız East Side Gallery‘de Berlin duvarının en iyi korunmuş kısmını ve Berlin deyince aklınıza gelen graffitilerin en güzellerini göreceğiniz yerdesiniz.

1397207F-DDEE-4154-B362-54F98828DBD6

Son turistik aksiyon olarak da Charlottenburg Sarayı ve muhteşem bahçesini gezmeyi unutmayın.

F158A4A1-DC7A-4BDA-BC02-6FB7C56EEDF0

Turistik işler bittiğine göre gelelim yeme içme işlerinin doruk noktalarına:

_Oberbaumbrücke yakınındaki büfe Burgermeister‘i deneyebilir, 17:00 sonrasında da Boxhagenerplatz’da açılan Biergarten‘lerda biralayabilirsiniz.

_Kreuzberg’deki Markthalle Neun girişindeki Cafe 9 kahvaltı için ve pazarın kendisi ise öğleden sonra birası için uygun.

_Dünyanın en iyi hamburgeri denen Prenzlauer Berg‘deki The Bird ve bence daha iyi bir burgerci olan Friedrichstrasse‘deki Peter Pane‘i de tavsiye ederim.

_Görlitzer Park yakınındaki şarap barı Facciola ve Schöneberger Strasse’deki bira imalathanesi Brlo Brwhouse kesinlikle denemeniz gereken yerler.

D0FEAAF7-A6FA-43EC-BBE3-33839BEBD3E8

_Akşam yemeği için diğer önerilerim sushi mekanı Omoni (rezervasyonsuz asla yeltenmeyin) ve şirin İtalyan, La Premiata Ditta.

_Mogg da kahvaltı için bir numara.

_Otel önerim ise Arcotel Velvet Berlin; metro, tramvay ve otobüs duraklarına yakınlığıyla Mitte’de kalabileceğiniz fiyat-kalite dengesi çok iyi bir otel.

Berlin bir kere gidilip unutulabilecek bir yer değil kesinlikle, Paris ve ya Londra gibi her seferinde değişik tatlar alacağınız bir başkent.

Aman dikkat tiryakisi olabilirsiniz!

Eğer bu şehrin “gece hayatı” hakkında tüm detayları okumak isterseniz, bir diğer yazıya buradan ulaşabilirsiniz.