Ekim ayı içerisinde Tarihi Yarımada’da keşif için çıktığım gezide rastladım Beta Yeni Han’ın içerisinde yer alan Beta Tea House’a. Günümüze kadar birçok isimle anılmış bu han; Emin Han, ateşte kavrulan kahvenin dövülerek veya çekilerek satıldığı yer yani kurukahveci anlamına gelen “Tahmis” Han, Hasırcılar Han ve Yeni Han… En son, Beta Gıda’nın küçük bir restorasyon çalışmasıyla Beta Yeni Han olarak hizmete başlamış.

Konum

Beta Tea House
Beta Tea House | Fotoğraf: betayenihan.com/

Beta Tea House

Beta Yeni Han‘dan içeriye girildiğinde hanın avlusuyla karşılaşıyorsunuz. Restorasyonun tarihi doku bozulmadan özenle yapıldığını ve ortama canlılık kattığını görüyorsunuz. Bana göre mekanın en can alıcı kısmı Beta Tea House olarak geçen kısmı. İçerisi hoş bir aydınlatmayla şık ve otantik bir atmosfere dönüşmüş. 

Beta Tea House
Beta Tea House | Fotoğraf: @yemeklerlekonusurum

Mis gibi aromatik kokuların yayıldığı mekanın menüsünde dünya çayları ve çeşitleri mevcut. Sunumları ise ayrıca özenli ve şık. Zaten menü içerisinde çayların hangi yöreye ait olduğu içerikleri detaylıca yazıyor. Özellikle yeşil çayın farklı aromalarda çokça çeşidi dikkatimi çekti diyebilirim. Aynı şekilde Oolong çayını da farklı deneyimlemek isteyenlerin bence mutlaka gelmesi gereken bir yer. Hanın diğer bölmelerini ise yine Beta Gıda; baharat, kahve evi, börek, cezerye sucuk satışı yaptığı yerler olarak ayırmış.

Mekanın hem giriş kısmında hemde han kısmında bu çaylardan satın alma şansınız var. Burası şimdiden turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Sizler de uğrayın ve deneyimleyin derim.

Kapak görseli: Instagram / @betateahouse

İlginizi çekebilir: Sıla Uçan’dan “Tarihi Yarımada Duraklarım”