Uzun süredir İstiklal Caddesi’nde uzun uzun vakit geçirmemiş, fazlasıyla da özlemiştim. Yeni açılan Beykızı Restoran keşfim hem Cadde’ye olan özlemimi bir nebze azalttı hem de böyle enfes lezzetlerin tadına bakmış oldum. 

Beykızı Restoran
Beykızı Restoran | Fotoğraf: Naz Kavas

Beykızı Restoran, Asmalımescit’e yakın Deva Çıkmazı’nın en sonunda bulunuyor ve tüm sokağı kaplıyor. Uygun bir masaya oturduğunuzda İstiklal Caddesi’nin nabzını tutabildiğiniz gibi ayni anda o hengameden gürültülü halinden de uzaklaşıyor, uzaktan sakince seyir keyfini yaşayabiliyorsunuz. Buranın Atmosferi epey farklı. Mekan sahiplerinin özenle oluşturdukları, neredeyse içerde bulunan her şeyi özel olarak seçip kendi elleriyle yaptıkları (lambalar dahi kendi memleketlerinden getirdikleri -asla keserek değil zaten kurumuş ağaçlarla bizzat kendileri tarafından yapılmış) cisimlerden oluşuyor. Zaten 180 senelik tarihi bir binada oluşu, ateş tuğlaların özenle temizlenerek bugünkü hale getirilmesi ile meydana gelen duvarları ve burada yıllar öncesinde yaşananlar (Hazzo Pullo’da İbret gazetesini çıkarılmış, hemen yanındaki şu anki Büyük Londra Otel’inde Kanun-i Esasi ilan edilmiş) ve geçmişte içerisinde bulunan insanları düşündüğümüzde de insan kendini bir tarih yolculuğuna çıkmış gibi hissediyor. Çok çok keyifli. 

Beykızı Restoran
Beykızı Restoran | Fotoğraf: Naz Kavas

Mekanda açık bir mutfak var, gönül rahatlığıyla pişen yemeklerin oluşum sürecini izleyebilmek mümkün. Hijyen açısından insanda büyük bir rahatlık oluşuyor. Menüde bulunan yemeklere hep kendi dokunuşlarını katmışlar. Özellikle zeytinyağı, tarhana gibi yiyeceklere konulan ürünleri Milas’ta bulunan babaannelerinin bahçelerinden getirmiş olmaları her şeyi daha da doğal kılıyor. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, yediğim her şey çok lezzetliydi. Önden gelen sarımsaklı ekmek, doğal zeytinyağı ile hazırlanmış muhammara, humus, mütebbel, semizotu ile servis edilen küşleme, kokoreç…. hepsi harikaydı!

Beykızı Restoran
Beykızı Restoran | Fotoğraf: Naz Kavas

Tereyağlı sıcak peynir ise gerçekten örnekleri arasında en iyisiydi diyebilirim. Menü bunlarla sınırlı kalmıyor pek çok meze olduğu gibi, pekmezle hazırlanan ciğer, karides güveç, ana yemek, salata ve hamburger çeşitleri de mevcut. Vejetaryenler de unutulmamış. Menünün genişliği sizi korkutmasın, gerçekten her şey çok özenli ve menüde yer alan her ürün leziz. İstiklal Caddesi’ne geldiğinizde iyi yemek varsa aklınızda Beykızı’na uğrayın derim. Bayılacaksınız 🙂 

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Herise İstanbul