Ayakta durmakta zaten zorlandıkları bir dönemde bağımsız sinema salonlarına bir darbeyi de koronavirüs ve kapılarını geçici olarak kapama zorunluluğu vurdu. Beyoğlu Sineması, bu zor günleri atlatmak, her şey geride kaldığında kapılarını yeniden açabilmek ve sinemaseverlere özgün içerik sağlamak için yeni bir projeye imza atıyor: 1989 Gazete adında, haftalık bir sinema e-bülteni.

beyoğlu sineması
Beyoğlu Sineması

Hayata dair her şeyi etkileyen, sağlık, ekonomi, sosyal ve gündelik yaşam gibi alanların yanı sıra kültür ve sanata da büyük darbeler vuran koronavirüsün sinemaya etkileri saymakla bitmiyor. İptal edilen festivallerin, ertelenen vizyon tarihlerinin ve aksayan prodüksiyonların yanında en büyük kaybı da sinema salonları yaşadı kuşkusuz. Özellikle bağımsız sinema salonlarının, ülkemiz için bulunması gün geçtikçe zorlaşan “kapısı sokağa açılan sinemaların” uzun vadedeki akıbeti endişe verici. Konuyla çok ilgili olmasa da, yıllardır İstanbul’un Anadolu yakasının vazgeçilmez sinemalarından ve Kadıköylülerin buluşma noktalarından olan Rexx Sineması kapanacağı haberini daha dün verdi. İşte tüm bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda, filmleri evinde izlemek kadar sinemada izlemeyi de seven, festival ruhunu yıl boyunca dolu salonlarda yaşamanın değerini bilen bizler için yapacak tek şey kalıyor: Elde kalan bağımsız sinema salonlarını yaşatmak ve bu zor günleri en az zararla atlatmaları için elimizden gelen destekte bulunmak – örneğin Beyoğlu Sineması için…

beyoğlu sineması
Beyoğlu Sineması

Birkaç yıl önce zor günler yaşayan ve sinemaseverlerin büyük yardımlaşmasıyla el değiştirerek ayakta kalmayı başaran Beyoğlu Sineması, 1989’dan beri İstiklal Caddesi’nde izleyiciyle buluşuyor. Hayatın ve sektörün büyük bir darbe aldığı şu günlerde tüm sinema salonları gibi kapılarını kapamak zorunda kalan sinemanın ne kadar süreceği belirsiz bu koşullarda çalışanlarının haklarını koruyabilmek ve hayat normale döndüğünde kapılarını yeniden açabilmek için bir projesi var: Sinemanın kuruluş yılını temsilen 1989 Gazete adını verdikleri, haftalık bir sinema gazetesi.

beyoğlu sineması
Beyoğlu Sineması – 1989 Gazete

1989 Gazete‘ye Beyoğlu Sineması’nın websitesi üzerinden aylık 10 TL, 6 aylık 55 TL ya da yıllık 100 TL karşılığında abone olmak mümkün. E-posta adresinize gönderilecek bir haftalık bülten olan 1989 Gazete‘nin, sinema gündemine dair hazırlanmış özgün içerikler, sinema sektörünün önemli isimleri tarafından kaleme alınmış sinema anıları, filmlerle ilgili yorumlar ve sinema haberlerinden oluşan dopdolu bir içeriği olacak. İlk sayısı 30 Mart Pazartesi günü gönderilecek bültene abone olarak yapacağınız ufacık destek, sinema, çalışanları ve gelecekteki yeni takipçileri için çok şey ifade ediyor.

1989 Gazete‘nin 30 Mart‘taki ilk sayısında editör ekibinin hazırladığı içerğin yanı sıra sinema yazarı Şenay Aydemir ve senarist Uygar Şirin‘in özel olarak kaleme aldığı yazılar da yer alacak.

Detaylı bilgi…

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan “İstanbul Film Festivali Salonları ve Hikayeleri