Hazırladığı zengin konser programlarıyla müzikseverlere her sezon yeni kapılar aralayıp müziğin ilham veren büyülü notalarını dinleme fırsatı veren Borusan Sanat’ın yeni sezon programı bir süre önce açıklandı. Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılına özel olarak verdiği eser siparişinin yanı sıra, ilk seslendirilişler ve dopdolu bir konser programıyla, yıldız solist ve konuk şefleri müzikseverlerle buluşturacak Borusan Sanat ve onun medar-ı iftiharı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 2023-2024 sezonunda birbirinden özel 13 konserle sahnede olacak.

borusan-i%cc%87stanbul-filarmoni-orkestrasi
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf Kaynağı: Borusan Sanat

BİFO’yu konuk şef olarak yönettiği konserlerle dinleyicilerin büyük beğenisini toplayan Carlo Tenan’ın yeni sezon itibarıyla BİFO’nun sanat yönetmeni, 2024-2025 sezonundan itibaren ise sürekli şefi olarak açıklanması büyük mutluluk yaratırken kendisinin BİFO’ya vereceği katkıyı şimdiden büyük bir merakla bekliyoruz. Sezon programının açıklanmasının ardından “Hangi konserlere gidelim?” telaşı da başladığına göre ben de kararsız kalanlar için bilet satışları öncesinde beş konserlik bir liste hazırladım. BİFO ile şimdiden keyifli bir sezon dilerim.

BİFO ile 2023-2024 Sezonu Konserleri

Açılış Konseri: Cumhuriyetin Yüzüncü Yılı BİFO ile Bir Dünya Prömiyeri

acilis-konseri-cumhuriyetin-yuzuncu-yili-bi%cc%87fo-ile-bir-dunya-promiyeri
Açılış Konseri: Cumhuriyetin Yüzüncü Yılı BİFO ile Bir Dünya Prömiyeri | Fotoğraf Kaynağı: Borusan Sanat

BİFO sürprizlerle dolu yeni sezonunun açılışını bir dünya prömiyeri ile yapacak. Dünyaca ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say’ın Borusan Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği 6. Senfonisi 100 Yaşında Bir Çocuk, dünya prömiyerini sezonun ilk konserinde yapacak. Son olarak İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine Dünya Anne’yi besteleyen ve yoğun bir turne programıyla binlerce müzikseverle buluşan Say, başyapıtları arasında anılmaya aday bu senfonisini titizlikle BİFO için kaleme aldı. Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılı şerefine bestelenen ve “Üzgün İnsanlar”, “Anadolu Ütopyası”, “Cehalete İsyan” ile “Yılmayan Ruhlar Finali” olmak üzere toplam dört bölümden oluşan senfonide Say’ın dediğine göre isyan, özlem, yılgınlık ve yılmamak, bugüne kadar yazdıklarından çok daha yoğun bir şekilde hissedilecek. “100 Yaşında Bir Çocuk yani 6. Senfoni’yi bestelerken, sadece bu yüzyılı ve hissettiklerimi değil, kendime bir de söz verdim; 100 yaşıma gelince dinlemek istiyorum bu eseri asıl. Yani kendi geleceğime bir mektup, bir hesaplaşma, bir tarihe not düşme, konum tanımlama eseri bu” diyen Say’ın senfonisi seslendirecek BİFO’yu Can Okan yönetirken konserde bunun yanı sıra tüm zamanların usta bestecisi Mozart’ın 21. Piyano Konçertosu’nu da dinleyeceğiz. Konser, 12 Ekim 2023 Perşembe akşamı saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.

BİFO ile İtalyan Opera Esintisi

bi%cc%87fo-ile-i%cc%87talyan-opera-esintisi
BİFO ile İtalyan Opera Esintisi | Fotoğraf Kaynağı: Borusan Sanat

Opera uvertürleri ve aryaları ile soprano ve orkestranın muhteşem uyumuna şahit olmak için BİFO’nun bu konseri büyük bir fırsat olacak ve dinleyiciyi Mozart, Verdi ve Rossini’nin yapıtlarından oluşan bir program karşılayacak. Henüz 14 yaşındayken doğduğu şehir olan Kahire’den Milano’ya, La Scala Tiyatrosu’nun akademisine giden ve BBC Radyo 3’ün yeni kuşak sanatçılarından biri olarak seçilen Fatma Said, bu gecenin solisti olarak BİFO dinleyicileriyle buluşacak. İtalya’dan İngiltere’ye ve oradan Almanya’ya uzanan kariyer yolculuğu boyunca operanın başyapıtlarında başrolleri canlandırarak büyük beğeni toplayan Said, Dublin, Zwickhau ve Guillo Perotti yarışmalarının yanı sıra, 2012 yılında Leyla Gencer Uluslararası Şan Yarışması’nda da birincilik ödülüne layık görülmüştü. Bu muhteşem konserde, şef Carlo Tenan yönetimindeki BİFO ayrıca, İtalyan besteci Ottorino Respighi’nin şüphesiz en sevilen yapıtlarından biri olan Pini di Roma (Roma Çamları) senfonik şiiriyle geceyi taçlandıracak. Konser, 16 Kasım 2023 Perşembe akşamı saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.

Yeni Yıl Konseri

yeni-yil-konseri
Yeni Yıl Konseri | Fotoğraf Kaynağı: Borusan Sanat

BİFO’nun konser programında olmazsa olmazlardan biri olan geleneksel yeni yıl konser, bu sezon da dinleyicisine çok şey vadediyor ve sahnede olacak isimler günümüzün iki parlayan yıldızı Marina Rebeka ile Jonathan Tetelman olacak. 2009 yılında Salzburg Festivali’ndeki performansıyla büyüleyen Rebeka, La Scala, Metropolitan, Covent Garden ve Viyana Opera Evi’ndeki başarılarıyla opera sanatının zirvesindeki solistler arasındaki yerini aldı. Yalnızca opera sahnesinde değil verdiği piyano eşlikli resitallerle ve albümleriyle takdir toplayan Rebeka, 2020’de yılın sanatçısı dalında ICMA ödülüne layık görüldü. New York Times’ın “Tam bir yıldız”, opera dünyasının prestijli yayını Ölyrix’in ise “Lirik bir keşif” olarak nitelendirdiği Jonathan Tetelman, Puccini yorumlamadaki ustalığıyla opera severlerin odağı haline gelmiş bir sanatçı. San Fransisco, Houston, Dresden, Berlin ve Viyana’nın ardından İstanbul’da son derece yetkin olduğu bir repertuvarla sahnede olacak. Orkestrayı Carlo Tenan’ın yöneteceği konserde Verdi, Puccini, Giordano ve Catalani’nin eşsiz eserlerinden oluşan muhteşem bir program bizleri bekliyor. Konser, 11 Ocak 2024 Perşembe akşamı saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.

Baharın İlk Ezgileri

baharin-i%cc%87lk-ezgileri
Baharın İlk Ezgileri | Fotoğraf Kaynağı: Borusan Sanat

Baharı her sezon umut dolu bir konserle karşılayan BİFO, bu sezon da Liège Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörü Gergely Madaras’ın konuk şef olacağı bir konserle enerjisi yüksek bir akşam geçirmemizi sağlayacak. Konserde Max Bruch’un 1. Keman Konçertosu’nu seslendirecek olan solist kemancı Bomsori Kim ise Deutsche Grammophon etiketinin yeni yıldızlarından olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz sezonda New York Filarmoni, Rotterdam Filarmoni, Kraliyet Filarmoni ve BBC Orkestralarıyla konser ve turne programları yapmış olan Bomsori, Los Angeles Filarmoni Orkestrası ile Hollywood Bowl’da verdiği konserle de yıldız mertebesini son derece hak ettiğini göstermişti. Konser, 4 Nisan 2024 Perşembe akşamı saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.

Üç Yıldız, Bir Prömiyer

uc-yildiz-bir-promiyer
Üç Yıldız, Bir Prömiyer | Fotoğraf Kaynağı: Borusan Sanat

BİFO’nun bu sezonki kapanış konseri üç yıldızı bir araya getiren muhteşem deneyime sahne olacak. Ülkemizin başarılı genç kuşak sanatçılarından besteci Zeynep Gedizlioğlu, orkestra şefi Nisan Ak ve Çin asıllı Amerikalı piyanist Zhang Zuo, müzikseverler tarafından daha yaygın bilinen adı ile Zee Zee’yi buluşturan bu konserde, Gedizlioğlu’nun Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın siparişi üzerine bestelediği eserinin dünya prömiyeri yapılacak. Türkiye ve Avrupa’nın kompozisyon ustalarından aldığı eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra yazdığı ilk yapıtlarından itibaren kuşağının parlayan yıldızı olan Zeynep Gedizlioğlu, BİFO için yazdığı müziğini prömiyer gecesinde bir diğer gurur kaynağı sanatçıya, orkestra ve seyirciyle eş düzeyde pozitif bağ kuran yetenekli şef Nisan Ak’a emanet edecek. Konser, 9 Mayıs 2024 Perşembe akşamı saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.

Kapak Fotoğrafı: Borusan Sanat

İlginizi çekebilir: Halil Şimşek’ten 33. Akbank Caz Festivali