Kadife Sokak, Kadıköy’ün meşhur barlar sokağı, yıllar boyu popüleritesini kaybetmeksizin, insanların uğrak yeri olmayı sürdürdü. Anadolu yakasında arkadaşlarımla bişeyler içeyim, yiyeyim, müzik dinleyeyim diyenlerin mutlaka yolunun kesiştiği bu bölgede son zamanlarda birçok yenilik olduğunu da söylemeliyim. Harika tostlar yapan büfesinden tutun da, kahvecisine ve geniş menüleriyle her zevke uyan köşk içindeki mekanlara kadar gidilesi görülesi alanlarla doldu. Severek gittiğim ve belli bir tarzları olduğunu düşündüğüm Arkaoda, Yer ve Dün’ün arkasındaki isimlerin oluşturduğu Bina Kadıköy de bu yeniliklerin başını çekenlerden… 

Konum

Bu yazı Kasım 2018’de güncellenmiştir.-

bina-kadikoy-3
Bina Kadıköy

Eski İsis’i Kadıköyseverler mutlaka bilir. Sokağın sonuna doğru sağ tarafta üç dört katlı şık bir yapıydı ve epey de sevilirdi. Şimdi buranın yerinde Bina var. Öncelikle söylemeliyim; kapıdan içeriye adımımı attığım ilk dakika, burası benim evim olsa keşke diyerek, pencere kenarındaki koltuk grubuyla ilgili hayallere daldım. Barlar sokağının yoğunluğunu izleyip bir yandan da kitabımı okuyabileceğim bir ev ortamı yaratıldığına çok çok sevindim.

Merdivenlerden aşağıya inip de masalardan birine oturunca, Kadıköy’ün genel çehresini bile değiştirecek güçte, zevkli ve şık bir Bina’yla karşı karşıya olduğumuzu anladım. Ev sıcaklığındaki giriş katının aksine, tamamen farklı yerlerdeymişsiniz hissi yaratan bir atmosferle karşı karşıya kalıverdim. Kadıköy’ün de böylesi bir mekana kavuşmuş olması sevindirdi beni.

bina-kadikoy-2
Bina Kadıköy

Bina’da koskoca bir bar karşılıyor sizi, etraftaki büyük çiçekler ve ağaçlar, ferah bir kış bahçesi ortamı yaratıyor. Bu bahçede yalnızca akşam vakti güzel müzikler içinde, bir şeyler içmek değil, her öğüne uygun lezzetli yemekler bulabilmek de mümkün üstelik. Sabah kahvaltı için geldiğinizde gayet yeterli bir kahvaltı tabağı, köy ekmeğiyle hazırlanan avokadolu veya kars göbek kaşarlı tost ve yumurta çeşitleri var. Üstelik yumurta çeşitleri her yerde bulamayacağınız seçeneklerle sabahınızı farklılaştırıyor. Mesela klasik menemen mercimekli olarak pişiriliyor, omletse kabak ve dereotlu…

Bunun dışında da ekmek üstü lezzetler, karides, kapari soslu fırın patates, burrata gibi atıştırmalıklar ve salatalar da menüde. Belirteyim, Bina’da her katın ayrı bir özelliği var. Mesela orta kat, Bant Mag’ın alanı ve bu alanda sanat, müzik ve sinemaya değinen bazı etkinlikler olabiliyor. Üst katta ise konser ve davetler… Benim Bina’yla ilgili yakın zaman planım, emmental, rokfor, fesleğenli misket peyniri gibi peynirleri içeren peynir tahtası eşliğinde şarap keyfi yapmak.

Siz de gelirseniz bir hafta sonu karşılaşmamız olası! 🙂

Bina Kadıköy: InstagramKonum

Bina Kadıköy Adres: Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26 Kadıköy/İstanbul

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Avlu Ocakbaşı: Yeni Nesil Meyhane