Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi, bitkilerin, kök, sap, tohum, çekirdek, reçine, yaprak, çiçek veya bazen de bütününden elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığı ile ‘Ruh-Beden-Zihin’ dengesi vermeyi amaçlar.

Konum

40d6ce4a-9144-445b-9705-d7c929ca1ea9
Aromaterapi: Ruh, Beden, Zihin Dengesi

Hayatlarımızı, yaşam tarzımızı ve alışkanlıklarımızı tamamen bu denge için yeniden inşa edemesek de küçük ipuçlarıyla hayatımıza anlam katacak adımlar atabiliriz. Benim de aromaterapiyle tanışmam tam olarak bu niyetle oldu, tanıştıktan sonra ise birçok konuda farkındalık sağladım. Faydasını gördükçe etrafımdaki herkese anlatır oldum. Hatta daha da merak ettim ve Aromaterapi ile ilk tanıştığım Homemade Aromaterapi’nin kurucusu ve sahibi Aslı Bilgin ve ilk katıldığım workshop’unda inanılmaz keyifli ve bilgi dolu bir gün geçirmemi sağlayan Yıldız Kurt ile bu röportajda bir araya geldim. Bir yandan merak ettiklerimi sorarken, bir yandan da bergamut uçucu yağı ile hazırlanmış mis kokulu çaylarını içtik, uzun uzun sohhbet ettik. (1 lt’den hazırlanan çaya 2 damla bergamut uçucu yağı yeterli :)). Umarım tüm okuyanlar için heyecan verici, keyifli ve faydalı olur!

Aromaterapi ile nasıl tanıştınız? Hayatınıza nasıl dahil ettiniz?

Aslı Bilgin: Aromaterapi ile 17 yıl önce tanıştım. Kendime iyi gelmesi için başladığım bu yolculukta ilk önce kokuları hissettim ve bendeki faydasına odaklandım. Aslında iş olarak başlamadım. Doğuştan enerjiyle bağlantılı olan biriyim. Kokulardaki frekansı hissettikten sonra daha çok üzerine eğildim, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli eğitimler aldım. Eğitimler sonucunda kendim için ürünler yaptığım minik bir laboratuvar oluşturdum. 10 sene boyunca hayatımın içinde bitkilerden gelen bu enerji ve iyiliği hissettikten sonra  pratik kullanım alanlarını başkalarına da sunmak adına ilk adımı Kuzguncuk’taki dükkan ile attım. İlk olarak kendi kullandığım ve eşim ile çocuğuma kullandırdığım ürünleri başkalarıyla paylaşmakla başladım.

Aromaterapiyi hayatımızın birçok noktasında uygulayabiliyoruz. Özellikle yaşam alanlarımızdaki negatif enerjilerden korunmak adına ne önerirsiniz?

AB: Space cleaning ürünleri en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Tütsü çanakları, nazar çanakları ve adaçayı kitleri var. Uçucu yağları alan temizliğinde kullanmaya çok önem veriyorum. Buhardanlık yardımıyla odaya yayılan uçucu yağlar enerji temizliğinde çok önemli. Adaçayının tütsüleme yöntemiyle haftada bir kere evinizin havasını temizlemenizi öneririm. Aynı zamanda, yağların frekansı da alan temizliği için çok önemli. En yüksek frekanslı uçucu yağların başında gül geliyor. Frekansı insan vücudundan daha yüksek olan yağlar ruhsal ve zihinsel dengemizi kurmamızı sağlarken, frekansı bize daha yakın olan yağlar fiziksel dengimizi kurmamıza yardımcı oluyor. Fermente sirke ile özellikle enerjinin biriktiği aynaları temizleyerek kötü enerjiyi uzaklaştırmaya yardımcı olabilirsiniz.

c85e126e-2706-4098-b4cb-0c9f53824bde
Aromaterapi: Ruh, Beden, Zihin Dengesi

Sabahları bazen düşük enerjiyle kalkıyoruz. Ya da gün içinde enerji kaybı hissediyoruz. Bunu dengelemenin bir yolu var mıdır?

AB: Narenciye yağları modumuzu yükseltmemizi sağlar. Bergamut, portakal, limon ve greyfurtun canlandırıcı özelliği vardır, mutluluk verir. Sabah duşunuzda duş teknesinin içine narenciye yağı damlatmak, ısı ile yükselen kokuyu solumak iyi gelecektir. Evde olduğunuz zamanlarda bu uçucu yağların buhardanlıkla beraber yavaş yavaş havaya karışmasını sağlarsanız hem keyifli hem de size iyi gelecek bir enerjinin eve yayılmasını sağlarsınız. Ayrıca gün içinde de koklama kutuları yardımıyla bu yağların kokusunu yanınızda taşıyabilirsiniz. Eğer çalışma ortamınız müsaitse çeşitli kokuların yer aldığı spreyleri kullanmak da pratik olabilir.

Aromaterapi cilt bakımında da çok önemli bir yer kaplıyor. Hatta benim tanışmam da böyle oldu. Yıldız Hanım’a detaylarını sormadan önce sizin günlük rutininizi öğrenebilir miyiz?

AB: Sabah güne ağır metal içeren musluk suyu yerine yüzüme göğsüme ve bileklerime gül suyu sıkarak başlıyorum. Duş teknemin içine bergamut ve greyfurt yağı damlatmayı seviyorum. Akşam da yağ bazlı bir makyaj temizleyici ile makyajımı sildikten sonra bol nemlendiricili bakım serumu kullanıyorum, üzerine de nemlendirici krem. Aslında çok basit. 🙂

Peki hayatına aromaterapiyi dahil etmek isteyenler için önerileriniz neler olur?

Eğitimlere katılmak iyi bir başlangıç. İlginizi çeken bir konudaki eğitime katılmak diğer adımlara geçmek için de kolay olur. Eğitimler aromaterapiyi hayatınıza daha bilinçli bir şekilde katmak için iyi bir yöntem. Zaten bir tanesine geldikten sonra sizi çekiyorsa diğerlerine de gelmek isteyeceksiniz. Bizim eğitimlerimiz iyilik, sağlık ve doğallığı hayatına katmak isteyenler için iyi bir buluşma yeri.

Yıldız Kurt, sosyal medyada bilinen adıyla “Yıldız ve Latte”. 🙂  Sizin uzmanlık alanlarınızdan biri olan cilt bakımı için önerileriniz neler olur?

Yıldız Kurt: Sağlıklı bir cildin ilk aşaması iyi bir beslenmeden başlıyor. Kadınlarda 25, erkeklerde 40 yaşında başlayan kolajen azalması için bunu destekleyici gıdalar tüketmemiz gerekiyor. Omega 3 içeren besinleri hayatımıza dahil etmemiz şart. Ve tabi ki su cildimiz için çok önemli. Sonraki adımlar ise sırasıyla gece uykusu ve ruh-beden-zihin dengesini sağlamak için stres seviyesini azaltmak. Bu aşamada yavaş yavaş aromaterapi devreye giriyor. Bu adımları destekleyici olarak aromaterapik ürünleri kullanıyoruz. Bakım ürünlerinden önceki son adım ise düzenli hareket etmek. Gördüğünüz gibi en son aşamada cildimiz için kullandığımız ürünler geliyor. İyi ve sağlıklı olan bir beden zaten cilde direkt yansıyor. 🙂

Cildimizde kullandığımız ürünlerde kesinlikle doğal olanları tercih etmeliyiz. Sentetik ve parfümlü ürünler erken yaşlanmaya neden olabiliyor. Parafinli ve petrol bazlı yağlı kremler cildin dışında geçici bir yağ sağlasa da alt tabakalara inemedikleri için cilt tarafından emilmiyor. Alt tabakalara inebilen soğuk sıkım yağları kullanmamız gerekiyor. Doğal cilt bakımının artılarını uzun vadede 3-5 ay arasında görürsünüz.

Cilt bakımının adımları nelerdir?

YK: Temel bakım prensiplerinin başında temizlik geliyor. Makyaj yapmamış dahi olsak yağ bazlı bir sabunla cildimizi temizlemeliyiz. Kastil sabunu ve keçi sütü sabununu bunun için öneririm. İkinci aşama sıkılaşma. Bunun için bitkilerin sularını kullanıyoruz yani hidrolatları. Cilt tipinize göre gül suyu, mersin suyu ya da lavanta suyu olabilir. Lavanta suyunu sivilceye meyilli olan ciltler için öneriyorum, gül suyu kuru ciltler için ama her cilt tipine de uygundur, mersin ise yağlı geniş gözenekli ciltler için kullanılabilir. Son adım olarak da shea butter bazlı nemlendirici kullanıyoruz.

Bakımı yaparken yaptığımız hareketler de çok önemli. Yüzümüzdeki kasları çok kullanmadığımız ya da fazla mimik yaptığımız için ince çizgiler ve sarkmalar oluşuyor. Bu yüzden makyaj silmeden nemlendirmeye kadar masaj yaparak ve yüz yogası tekniklerini göz önünde bulundurarak işlemlerimizi yapmalıyız. Önemli olan düzenli olarak bu adımları uygulamak ve mutlaka doğal ürünler kullanmak. Ayrıca makyaj ürünlerinde de mutlaka organik sertifikası olan ürünleri kullanmanızı öneririm. Özellikle rujda civa bulunmamasına çok dikkat edin.

95fa7f5a-1b6a-4ddc-a57f-66c5c84441b3
Aromaterapi: Ruh, Beden, Zihin Dengesi

Gün içinde çok fazla bilgisayar başında kalıyoruz. Bunun birçok zararı oluyor. Bize iyi gelecek ipuçlarınız var mıdır?

YK: Uzun saatler bilgisayar başında vakit geçirmek zorundaysak mutlaka belli aralıkları gözü dinlendirmemiz gerekiyor. Gözün altında yorgunluktan dolayı morluklar oluşabiliyor. Kayısı çekirdeği yağı ve kuşburnu yağı göz altındaki morluklara iyi geliyor. Zaten göz altına her uçucu yağı uygulamayı önermiyoruz. Itır ve lavanta gibi hafif yağların yer aldığı bakım ürünler olabilir. Cadı fındığı hidrolatı da göz altı şişliklerine iyi geldiği için kullanılabilir. Göz dışında aslında ellerimiz içinde dinlendirici ve tazeleyici çözümleri denemeliyiz. Gün içinde çok fazla elektronik aletlere maruz kalan ellerimizi ve avuç içlerimizi rafine olmamış tuz ile hazırlanmış el ovmalarıyla rahatlatabilirsiniz.

Çok daha fazlası için Homemade Aromaterapi’nin Instagram sayfasını ve Yıldız ve Latte’yi takip etmenizi öneririm. Workshop’larından mutlaka birine katılmalı, Nişantası ya da Kuzguncuk’taki mağazalarına uğramalısınız. Hayatınıza küçük bir dokunuşla bile dahil etmenin bu kadar kolay olduğu aromaterapi gerçekten de farklı bir yolculuk.

b67ccebc-de01-4a7a-b80f-2d870a2887fa
Aromaterapi: Ruh, Beden, Zihin Dengesi

Benim Homemade’de -şimdilik- favori deneyimim ne oldu derseniz, seçmek biraz zor olsa da bitkilerin ruhlarını tanımak ve enerjilerine inanmak diyebilirim. Bilinçaltımızı uyaran tek duyu koku duyumuzdur. Uçucu yağlardan oluşan aromaterapik kokular biz farkında bile olmadan içimizdeki dengeyi sağlamak için bize yardımcı olurlar. Bunları hem hoş kokular olarak severiz, hem de düzenli kullandığımız zaman bizdeki faydasını görünce bu şifalı olayı hayranlıkla izleriz. Bu kokuların vücudumuzda yer alan çakraların dengesinin sağlanmasında bize yardımcı olduklarını unutmamamız gerekir. Homemade’de ihtiyacımız olan enerji merkezimiz için uçucu ve sabit yağların karışımından oluşan bir çok ürün var. Mutlaka ziyaret edin!

Tüm verdikleri bilgiler ve ayırdıkları vakit için Aslı ve Yıldız Hanım’a çok teşekkürler!

İlginizi çekebilir: Melis The Dreamer’dan Aromaterapi