Black Mirror, Türkçe adıyla Kara Ayna her bölümüyle dizi sektörüne adını altın harflerle yazdırmaya devam ediyor. White Christmas bölümüyle şu aralar adından söz ettiren Black Mirror’ı haberi olmayanlarla tanıştırmak da bizim görevimiz. İngiliz yapımı olan dizi üçer bölümlük iki sezondan oluşuyor, üçüncü sezonun ilk bölümü White Christmas ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Dizinin temel konusu insan. İki bölümü hariç bütün bölümlerde hayal gücünü zorlayan teknolojiler kullanılmış. Ama her bölümün teması biraz önce de belirttiğim gibi: insan.

black mirror 1

İlk bölüm The National Anthem‘i izlerken “bir başkasının hayatı için ne kadar rezil olmayı göze alabilirsin?” sorusuyla acımasızca yüzleşiyorsunuz. Siz cevabı ararken bir saatlik gerilim dolu bir bölüm akıyor gözlerinizin önünden. İkinci bölüm  Fifteen Million Merits ise asimile olmanın kaçınılmazlığını suratınıza çarpıyor. Ne kadar farklı olmaya çalışsak da bir yerde düzenin parçası olmamız, üzücü olduğu kadar gerçek.

black mirror 2

İlk sezonun son bölümü The Entire History of  You ise “grain” adı verilen bir cihazı konu alıyor. Deri altına yerleştirilen cihaz, gözünüzün gördüğü her şeyi kaydederek size bu anları tekrar tekrar izleyebilme olanağı sunuyor. İlk bakışta heyecan verici görünse de bir çiftin hayatını nasıl mahvettiğini gördüğünüzde aslında o kadar da iyi bir fikir olmadığına karar veriyorsunuz. Ve bölümden akıllara kazınan bir replik: “You know when you suspect something, it’s always better when it turns out to be true.”

black mirror 4

İkinci sezon Be Right Back isimli harikulade bir bölümle başlıyor. Kayıp sonrası yaşanan acıyı bir nebze olsun hafifletmek için geliştirilmiş bir program düşünün: kaybettiğiniz insanın bilgilerine ulaşmasına izin verdiğiniz takdirde onun gibi konuşabilen bir program, ve hatta onun bir kopyası bile olabilen bir program. Düşünmesi bile bu kadar korkunçken, programla beraber hayatı değişen Martha’nın başrolde olduğu bölüm kesinlikle dizinin en iyi bölümlerinden.

Black Mirror White Bear

İkinci sezonun ve hatta dizinin yayınlanan bölümlerinden en nefisi -benim için- kesinlikle White Bear. Bölüm sonunda yaşadığınız şok bir yana oyunculuklar da bir hayli başarılı. Değer yargılarınızı ve adalet anlayışınızı uzunca bir süre sorgulamanıza neden olacak bir bölüm olarak akıllarda yer ediyor White Bear.

İkinci sezonun son bölümü The Waldo Moment diğer bölümlere göre biraz sönük kalsa da siyaset dünyasına mükemmel göndermeler yapıyor.

black mirror 6

Ve gelelim Black Mirror’ın dumanı üstünde noel hediyesi White Christmas‘a. Mad Men’in yakışıklısı Jon Hamm diziyi alıp götürüyor, tabii Game of Thrones’un Osha’sı Natalie Tena’nın da hakkını yememek lazım. Başrolde yine yapay zeka var. Bir kopyanızı işlemciye hapsedip hayatınızı asiste ettirebildiğinizi düşünün ya da rahatsız olduğunuz insanı görünmez kılabildiğinizi. Tamam, kabul edelim okurken bütün bunları hayal etmek biraz zor, ama zaten birileri hepimizin yerine bunları hayal edip nefis bir noel hediyesi hazırlamışlar bizim için.

İşte Black Mirror’ın hikayesi aşağı yukarı böyle. Her bölüm birbirinden bağımsız, her biri sinema filmi tadında. İzleyiniz, gönül rahatlığıyla izlettiriniz!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?