BnK Design

Berfu selam! Öncelikle seni kısaca tanıyabilir miyiz?

1_bk

Merhaba! Ben 4 kişilik bir ailenin en küçüğüyüm. İstanbul’da yaşıyorum. Bodrum aşığıyım. Newyork’a bayılıyorum. Kışı yaza tercih ederim. Farkli yerler görmeyi çok seviyorum. Fotoğraf çekmek hayatımın değişmez bir parçası, çizim yaparken ise adeta meditasyon yapıyorum. İlham benim için en önemli kavram, başarı da en büyük motivasyonum.

BnK Design’ın hikayesini bize anlatabilir misin? Markanı kurma serüvenin nasıl başladı?

BnK Design

Kendimi bildim bileli kalemlerim ve defterlerim en değerli eşyalarım. Çocuklar aileleriyle dışarı çıkarken oyuncaklarını alırdı, ben kalemlerimi alırdım. Hep desenler çizerdim. Renklerle oynardım. Okul hayatım ve sonrasındaki iş hayatım boyunca bu hiç değişmedi. Son 1 seneye kadar. Önce fikir olarak oluştu ve uzun süre pişmeyi bekledi kafamin içinde. Sonunda daha da geç kalmadan hayalimin peşinden koşmak istedim. Hayalimdeki şey çizimlerimin hayat bulacağı somut bir şey ortaya çıkarmaktı.
2012’de ailemize katılan yeğenimin verdiği ilham, getirdiği enerji, çizimlerimin bebek ve çocuklara uygun olması, bolca kullanılan renkler ve aldığım yorumlar beni bebek ve çocuk kıyafetlerine yönlendirdi. Body ve t-shirtler, evet, ben çizimlerimi bebeklerin ve çocukların üzerinde görmek istiyordum.

Bnk Design’da en sevdiğin ve en zevk alarak tasarladığın ürünler hangileri?

3_BnK Design Tshirt_4_1

Birçok şeyi, birçok yüzey üzerine çiziyorum. Kağıt, kumaş, taş, duvar, tahta, tuval, plastik… Değisik araç gereçler kullanıyorum, kuru boya, marker kalemler, suluboya, akrilik, pastel, dijital imkanlar…
Farklı şekiller, canlılar ve objeler kullanıyorum çizimlerimde. Bunların içinde favori yardımcılarım; hayvan serimin hepsi, uçan daireler, binalar ve kırmızı balon…

Şu anda masanda tasarımlarına ve çalışmalarına dair neler var?

BNK

Şu anda 4 koldan ne eserse ürettiklerimi bir kenara koyup, çocukların dünyasına girmeye çalışıyorum. Hayal dünyaları beni çok etkiliyor. Buna çok konsantreyim. 4 yaşa kadar ürün barındırdığım bir seri oluşturdum. 10 farklı desenden oluşuyor. Bunlar baskıyla %100 pamuk kumaşlara uygulanıyor ve tamamen minnoşlara uygun şekilde üretiliyor. Bu konuda fazla titizim. Bir de BnK Unique serisi var. Bu seri de benim direk body veya tshirtlere çizim yapmamla ortaya çıkıyor. Tabi ki burda da kullanılan boyalar AZO Free diye tabir edilen boyalar, çocuklara ve bebeklere zararsızdır. Bu serideki her ürün tek adet ve el emeği göz nuru 🙂

BnK DesignMasana bakarak senin ve markanın tarzından ipuçları alabilir miyiz sence? 

Masama bakarak kesinlikle bir fikir alınabilir. Boş bir kağıt, müziğimi açabileceğim bilgisayarım ve bir sürü renk. Renkli bir marka yaratmaya çabalıyorum. Renkli derken gerçek anlamını kastetmiyorum. Demek istediğim alıştığımız ürünlerin biraz daha özelleştirilmesi. Hayal gücü barındırması. Ben işlerini, çizimlerini, kalemini beğendiğim bir kişinin ürünlerini kullanmak isterim. Aslında konu bu. Bu nedenle aslında kalemimi beğenecek herkese hitap ediyor BnK Design. Sınırsız bir dünya bu, herhangi bir şeyden, herhangi bir zaman, beklemediğin bir ilham alabiliyorsun ve ortaya farklı farklı konseptler çıkabiliyor. Çizgiyi sevdikten sonra illa ki içinde kendini bulabilir insanlar.

6_ilham dali

Blog, dergi ve tasarımcı olarak kimleri takip ediyorsun?

Ortaya çıkardıklarını izlemekten zevk aldığım kişiler var. Bunların başında Salvador Dali geliyor. Günümüze gelirsek, çizgisini, bazen yalnızca anlattıklarını, kompozisyonunu, renklerinin uyumunu sevdiğim birileri var. Kısaca; Ashley Percival, Cedric Quissola, Scribble Jay yani Jay Taylor diyebiliriz… Papier Atelier’e bayılmakla birlikte designboom.com‘a da bakıyorum.

Tasarımlarını nerelerde görmek isterdin?

4_urun2 BnK Design

Daha ortaya bir şeyler çıkmamışken bile kafamın bir yerinden hep Bilstore geçiyordu. Nedeni farklı birçok ürünü içinde barındırması ve mağazanın karakterini seviyor oluşum. Bana çekici geliyor. Hiç bebek ürünü görmedim, halbuki genç anne babalara da hitap eden bir yer. Bunun dışında Cassette’in yolunu da çok seviyorum, o taraklarda bezi yok gibi duruyor ama yolumuz başka sekilde kesişir belki, çok isterim. Bir de gönlümde yatan bir aslan; Istanbul Modern’in mağazası. Sanat yapmak, çok değişken, sanat derin bir kavram, uzun uzun konuşulur bence… Sanatın neresinde yer alıyorum bilmiyorum ama sanattan besleniyorum bolca. İlk bana bunu düşündüren, Istanbul Modern’deki bir günümde bebek sayısının gün geçtikçe artıyor oluşunu fark ettiğim gündü.

Fotoğrafçılık ve tasarımcılığın en çok hangi yönlerini seviyorsun?

Ben fotoğraf çekerken ve çizim yaparken mutlu hissediyorum, yapabileceklerimin sınırı yok bu alanda, sanırım beni en çok cezbeden tarafı da bu.

Sence ilham ne demek, sen tasarımlarında nelerden ilham alıyorsun?

İlham çok değerli, üzerimde dövmesini bile taşıdığım bir kavram. Bütün enerjim. Çok derin benim için.

Ara tonlardan, balonlardan, üzerine basılmamış kardan, ananastan, uçan dairelerden, eşsiz diye tabir edebileceğimiz şeylerden, özgürlük fikrinden… Daha sonu gelmeyen birçok detaydan ilham alıyorum.

Seni ve BnK Design’ı nerelerden takip edebiliriz?

2_BnK Design Bebek Senligi

Bu sene 13-14-15 Haziran 2014 tarihlerinden Bebek Parkı’nda düzenlenecek olan Bebek Şenligi’ne katılıyoruz. Bu konuda cok heyecanlıyım, benim için ilk buluşma gibi. Oraya bekleriz herkesi.

Bunun dışında yaptıklarımı en güncel takip edilebileceğim alan instagram ve facebook. Bir de yurtdışından siparişi kolaylaştıran Society6’te de varım biraz daha farklı ürünlerle. Bunlar için linkler ve isimler:

Instagram / Facebook Isimleri : bnkdesign

Society6 :
http://society6.com/berfukoral

Teşekkürler!