Pasta yapan şefleri bir laboratuvarın içinde çalışan sanatçılar olarak görüyorum. Ortaya çıkaracakları her bir ürün için içerik, damağımızda bırakacakları lezzet ve ilk görüşte aşk yaşayacağımız görsel tasarımı için özverili bir çalışma yapıyorlar. Dünyaca ünlü birçok isim sayabiliyorken Türkiye’de de bizimle harika tatları buluşturan şefleri ve mekanları tanıyalım istiyorum. Hadi gelin Türkiye’de örnek gösterebileceğimiz ve vitrininin önünde saatlerce vakit geçireceğimiz Boho Bakery ve lezzetlerini birlikte keşfedelim.

Boho Bakery Konum

Suadiye’de çok yeni açılan Boho Bakery’nin Bodrum’da iki şubesi daha bulunuyor. Bu tatlı mekanın kurucusu Tuluhan Çoker ve bu sanat eserlerini bizlerle buluşturan pasta şefi ise Serkan Şehirlioğlu. Mekanın iç tasarımı oldukça dikkat çekici. İlk girdiğimde burası hakkındaki ilk gözlemim; küçük ama ferah bir izlenim bırakmasıydı. Mekana farklı bir boyut kazandırılmak amacıyla niş kullanılmış ve nişlerin içerisinde yer alan sarı aydınlatmalar ve raflara koyulan ürünler güzel düşünülmüş detaylar. Ahşap malzemeler ve hasır sepetler kullanılarak da tasarım tamamlanmış.

Lezzetlerden geçmeden önce; Boho Bakery’nin yaptıkları işi çok net özetleyen mottolarına da yer vermek istiyorum. “Bohem ruhunun lezzetli bir yansıması olan Boho Bakery’de, Fransız mutfağından ilham aldığımız tarifleri yerel ve doğal ürünler kullanarak şeflerimizin yaratıcılığı ve tutkusuyla zamanın ruhuna uyarladık. Gastronomik bir deneyimden asıl beklentiniz her tattığınızda önce ruhunuzu doyurmaksa, yaşama sevinciniz, kendinizi şımartma özgürlüğünüz Boho Bakery’de sizi bekliyor.” 

Boho Bakery’nin menülerinde yer alan başlıklar ve içeriklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Pastalar başlığı altında; Hindistan cevizli çilekli Pasta, Boho meyveli ve çikolatalı pasta, mandalinalı pasta, cheesecake flan yer alıyor. Tartlar başlığı altında; elmalı , yaban mersinli, Türk kahveli, key lime, çilekli tart ve kiş yer alıyor. Tatlılarda ise karamelli, çikolatalı, vişneli ekler ve tiramisu dikkat çekiyor. Petit four olarak yer verilen tatlar ise; fındıklı çikolatalı mini tart, çikolatalı, vanilyalı ve ballı profiterol topları, karamelli mini tart. Ben mini çikolatalı bir pasta yedim. Yani nasıl anlatsam bilemiyorum ama acayip keyif aldığımı söyleyebilirim. Özetlemek gerekirse görüntüsüne ayrı, lezzetine ayrı hayran oldum.

Boho Bakery’den ayrıca paketli granola, grisini gibi ürünler ve kendi yaptıkları reçellerden de satın alabilirsiniz. Günlük olarak ekşi mayalı ekmek, cevizli ekmek, Danimarka ekmeği gibi birçok çeşit ekmek yapıyorlar. Eğer bu ekmeklerden tüketiyorsanız almanızı tavsiye ederim. Benim dikkatimi çeken ve listeme eklediğim diğer bir lezzet de trüf yağı ile buluşan domatesli focaccia. Yemek için sabırsızlanıyorum…

Sizlerin de bu harika mekana gitmesini ve bu deneyimi yaşamasını tavsiye ediyorum. Şimdiden afiyet olsun. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Instagram @bohobakerytr

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Praline İstanbul