Sade ve logosuz giysilerle geçtiğimiz yaz gündemimize giren sessiz lüksün, deneyimsel yeme ve seyahat trendlerinin ardından yeni bir lüks tanımıyla daha tanışıyoruz: ‘Bookshelf wealth’.

Bookshelf Wealth | Fotoğraf: unsplash.com/@anetakpawlik

Moda dünyaya, kendimize dair vermek istediğimiz imajı nasıl yansıtıyorsa ev dekorasyonu da aslında evimizi ziyaret eden insanlar için aynısını üstleniyor. Bol biblolu, dantelli, belirli bir janraya ait olmayan bir dekorasyon anlayışına sahip ve günün sonunda kalabalık evlerde büyüyen Y jenerasyonunun uzun süre devam eden bembeyaz, minimalist ev tutkusunun altında yatan en önemli neden bu belki de. Bununla birlikte son birkaç yılda eskiye duyulan nostaljinin doğurduğu yeni trendler görüyoruz. Örneğin; duvar kağıtlarının, renkli koltukların ve büfelerin özetle anneannenizin evinde görebileceğiniz çoğu şeyin modern bir biçimde geri dönmesini sağlayan ‘grandmillenial’ dekorasyonun yaygınlaşması gibi. İşte ‘bookshelf wealth’ de aslında bu arayışları ‘quiet luxury’ anlayışıyla birleştiriyor.

Bookshelf Wealth | Fotoğraf: unsplash.com/@kazuend

Trend özünde “sizin için özgün ve anlamlı olan kitaplardan oluşan bir koleksiyona sahip olma fikrine dayanıyor.” Yani amaç kitapları yalnızca ‘coffee table book’lar gibi bir dekoratif malzeme olarak sunmak değil; aksine size hitap eden, gerçekten okumuş olduğunuz ve evinize ziyaret eden insanlarla önerebileceğiniz kitaplardan oluşan dolu dolu bir kitaplıkla evdeki sıcaklık hissini artırmak. Dekorasyon sayfalarında görmeye alışık olduğumuz aynı yayın evinden alınmış, benzer kapaklara sahip serileri yan yana koymak, kitapları renklerine göre düzenlemek ya da hepsinin aynı tonda görünmesi için ters çevirmek gibi garip alışkanlıklar da ‘bookshelf wealth’in prensiplerine uymuyor. Akım, dükkanvari bir kitaplık düzeninden ziyade ziyade ‘booknook’lar, dekoratif objeler, ödüller ve fotoğraflarla dolu kitaplıklara geri dönmeye davet ediyor.

Fotoğraf: unsplash.com/@pickawood

TikTok şimdiden kitap içerikleri üreten BookTok influencerlarının ‘bookshelf wealth’ üzerine çektikleri videolarla dolmaya başlarken, multidisipliner sanatçı Justina Blakeney bu yeni kavramın göstermelik trendlerden farkını şöyle özetliyor: “Kitaplık zenginliği özgünlükle ilgilidir ve belirli bir görünüm yaratmak için stil vermekle pek ilgili değildir. ‘Bookshelf wealth’ gerçekten sevdiğiniz şeyleri, referans veya ilham için kullandığınız şeyleri bir araya getirmekle ilgili ve daha çok evinizde nasıl yaşamak istediğinizle ve etrafınızda ne tür şeyler olmasını istediğinizle alakalı.”

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@kazuend

İlginizi çekebilir: Biblio Magger’dan 2024’ün Beklenen Kitapları